kategorie:
Veřejný interiér II
Dipl. Ing. Andreas Karl Bohrn, Ing. Petr Hamáček, Ing. Václav Charvát, Ing. Radka Šrámková, MY DVA GROUP a.s., www.mydva.cz
RAKOUSKÉ GYMNÁZIUM PRAHA
Nový komplex šestiletého Rakouského gymnázia v Praze pro 300 studentů se nachází v lokalitě Prahy 4. Autoři interiérů si poradili jak s učebnami, včetně těch specializovaných, tak i se zázemím pro studenty a učitele.
Projekt novostavby byl financován rakouským ministerstvem školství BMBF a navazuje na kulturní smlouvu mezi Rakouskem a Českou republikou z roku 1991. Studijním cílem gymnázia je poskytnout bilingvní vzdělání českým studentům a připravit je na možnost studia na zahraničních univerzitách.
Hlavní architekt projektu, Dipl. Ing. Andreas Karl Bohrn z Vídně, umístil na pozemek o výměře 11000 m2 hlavní budovu s celkovou podlahovou plochou 5575 m2, tělocvičnu, víceúčelové hřiště, běžeckou dráhu, parkoviště pro 15 aut a odpočinkové a relaxační zóny vkusně doplněné vegetací.
Samotná hlavní bezbariérová budova byla navržena na jednoduchém půdorysu se snadnou orientací v čistém, nadčasovém designu a barevné střídmosti. Od hlavní silnice je oddělena vysokým travnatým valem, na který byla použita zemina odtěžená při výstavbě tělocvičny. Podzemní patro a tři nadzemní jsou propojena dvěma schodišti a výtahem. Stropy v učebnách jsou akustické. V přízemí se nachází prostorná aula, knihovna, jídelna s terasou, hudební multifunkční sál, sborovna a zázemí vedení gymnázia. V patrech jsou kmenové třídy, počítačové učebny, nadstandardně vybavené učebny chemie, fyziky a biologie, umělecká učebna, kabinety pro kantory a velkoryse řešené chodby s odpočinkovými koutky a skříňkami na osobní věci studentů. V podzemní části najdeme centrální šatny, sklady a technické zázemí budovy.
Konečná podoba projektu interiéru a samotná dodávka nábytkových prvků připadla týmu ve složení Ing. Petr Hamáček, Ing. Václav Charvát a Ing. Radka Šrámková ze společnosti MY DVA group a. s. Na definici nábytkových standardů, vytvoření typologické, výrobní a materiálové dokumentace a i na samotnou dodávku nábytku, byly k dispozici jen tři měsíce. Velkou pozornost jsme věnovali respektování původního záměru projektu. Technicky nejnáročnějším prvkem se ukázalo doplnění interaktivních tabulí do výukového systému celé školy, se kterým se původně nepočítalo. Dále pak návrh učebny a kabinetu chemie, které propojuje oboustranná digestoř s řídicí jednotkou dle EN 14175 umístěná ve stěně za tabulí. Pro tyto prvky bylo nutné předělat i kompletní stavební připravenost. Při návrhu nábytku jsme použili odolné materiály s dlouhou životností. Školní nábytek je navržen v souladu s normou EN 1729, studentské stoly mají umakartové desky s 5mm ABS hranou, židle jsou opatřeny šedivým CPL laminátem. Výšková nastavitelnost je možná bez použití nářadí. Jako základní nábytkové materiály byly v odborných učebnách použity vysokotlaký laminát a chemicky odolná dlažba. V interiéru školy se objevují i atypické prvky navržené speciálně pro tento projekt. Jde o odpočinkové boxy na chodbách, multimediální katedry pro interaktivní tabule s PC i centrálně dobíjející skříň pro notebooky.
Při finalizaci projektu interiéru jsme chtěli maximálně dodržet původní záměr hlavního architekta budovy a do interiéru zakomponovat moderní vzdělávací prvky. Velkou pozornost jsme věnovali konkrétním potřebám výukového plánu gymnázia, barevnému sladění různorodého materiálu, konstrukčním detailům z pohledu školního zatížení interiéru a podkladům pro stavební připravenost na instalaci nábytku, PC a IT.
Poděkování patří paní ředitelce Rakouského gymnázia v Praze Mag. Isabelle Benischek za důvěru a mnoho času, který věnovala konzultacím o systému výuky a potřebách „jejích“ studentů.