kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
Ing. arch. Eliška Šafránková, ARCHITEKTKA ELIŠKA ŠAFRÁNKOVÁ, www.eliskasafrankova.cz
fotograf:
Jindřich Nejedlý
DŮM V BRNĚ
Interiér novostavby pro rodinu s malými dětmi je koncipován tak, aby jej bylo možné snadno obměnit, zejména co se osobních detailů týče. Je bezpečný, snadno udržovatelný a působí klidným dojmem. Barevně a materiálově nenabízí žádná extravagantní řešení, ale neutrální prostředí. Dezén dubového dřeva je kombinován s bílou barvou, černými detaily a výraznější tapetou.
Investor si přál interiér moderní, pracující s přírodními materiály. Interiér, který bude snadné udržovat a který bude vyhovovat potřebám rodiny s malými dětmi. Prostor, který bude bezpečný pro malé děti. Zadáním bylo, aby na sebe jednotlivé prostory materiálově i barevně navazovaly. Ze strany investora nepadl požadavek na nějaké výrazné a extravagantní řešení, naopak měl interiér vyznít spíše klidně a nepřesyceně. Interiér měl nabízet prostor pro doplnění osobních prvků s
možností tyto detaily obměňovat.
Požadavkem investora byla možnost uzavírat společenskou část RD, aby nerušila klidovou část. To bylo docíleno posuvnými dveřmi, které se stávají součástí obývací stěny.
Součástí řešení interiéru byl návrh hlavního obytného prostoru – kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, vstupní hala spojená se schodišťovou halou, návrh interiéru schodišťové haly ve 2. NP, koupelny v 1.NP a 2.NP a toalety.
Materiálové řešení ineriéru – v interiéru se vyskytuje dubové dřevo jako masiv i dýha, dubové dřevěné podlahy, obklady a dlažby V&B, bílá lakovaná MDF, na detailech se vyskytuje černá barva. Interiér byl doplněn výraznými tapetami.
Materiálové řešení nábytku kuchyně a obývacího pokoje – v kuchyni se nachází pracovní deska z dubové spárovky, dvířka jsou dýhovaná dubovou dýhou nebo bíle lakovaná. Korpusy viditelných skříněk jsou také dýhované a tak kolem pracovní plochy vzniká příjemný dřevěný výklenek, do kterého jsou vložené dřevěné horní skříňky. Tento výklenek je lemovaný bílou hmotou ostatních
skříní a ukončen decentním obkladem, který zaujme cihlovým spárořezem. Ze strany investora byl požadavek, aby veškeré úložné prostory byly uzavřené a vše bylo možné sklidit a pracovat tak v klidném prostředí. U obývákové stěny je pracováno se stejným principem dřevěných výklenků – ten největší je pro TV a na něj navazuje posuvná stěna, umožňující uzavřít společenskou část domu a
poskytuje tak klid ložnicím. Zhruba 50% úložných prostor v obývací stěně je uzavřeno dvířky z lakované MDF. Tato dvířka vytváří zajímavou grafickou hru tmavých a světlých ploch a stávají se nejvýraznějším prvkem prostoru. I ve spodní části obývákové stěny se nacházejí otevřené police – sloužící pro uskladnění hraček a dětských knížek, aby na ně i tito obyvatelé domu dosáhli.
Společenská část je doplněná svítidly v černé barvě – tato výraznější svítidla osvětlují důležité bodyprostoru – jídelní stůl, ostrůvek a konfereční stolky. Ostatní osvětlení je buď skryté nebo v opticky nerušící bílé barvě a poskytuje rovnoměrné osvětlení celé plochy.
Sedací a jídelní nabytek je od kvalitních značek Polstrin a Ton a je očalouněn stejnou potahovou látkou. Obývací část je zútulněna tmavě modrou tapetou s decentní texturou.
Koupelny a WC mají stejné materiálové řešení – obklady a dlažby v teplých tónech. Stejná dlažba se vyskytuje i ve vstupní hale a jako obklad za kuchyňskou linkou pro docílení provázání interiéru.
I v koupelnách se setkáme s dubovou dýhou na prvcích nábytku.
Haly – vstupní hala má na podlaze dlažbu, ostatní části haly již dřevěnou podlahu, stejně tak schodiště má dřevěné masivní stupně i podstupnice a díky obkladu dýhovanými deskami se při otevření posuvných dveří z obývacího pokokoje stává dalším dřevěným výklenkem v obývací stěně.
V halách jsou další černé detaily – např. osvětlení a úchytky úložného nábytku. Hravým akcentem je ve vstupní hale černobílá tapeta s písmeny. Úložné prostory vstupní haly jsou ukončeny zrcadlem pro pocit většího prostoru. Stěna naproti schodišti je obložená deskami s dubovou dýhou a vybavena černými věšáky na aktuální svršky a botníkem. V obou halách se vyskytuje také dubový
nábytek – tyto 2 vestavné skříně na sebe při pohledu ze schodiště navazují. V 1.NP tato skříň také navazuje na nábytek obývacího pokoje při pohledu z pohovky. Hala se tak při otevření posuvné stěny stává integrovanou částí společenské zóny domu.
Zábradlí je řešeno jako plná dřevěná deska. V 2.NP je do této desky vložená posuvná branka jako bezpečnostní prvek pro děti.
Rodinný dům se nachází ve vyhledávané residenční čtvrti v Brně a autorem návrhu domu je známý brněnský ateliér AEIOU.