kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
Ivana Dombková, I. D. ARCH s.r.o., www.id-arch.cz
BYT S PROSKLENOU PŘÍSTAVBOU
Po odchodu dospělých dětí si manželé přáli byt s větším společenským prostorem, s velkou kuchyní a jídelnou, kde by mohli trávit čas s přáteli a rodinou. Základní změnou bylo vybudování prosklené přístavby na polovině příliš velké terasy. Nově vzniklý obývací pokoj zvětšil obytnou plochu a současně celý byt propojil s exteriérem a dodal mu atmosféru “stálého pobytu na terase”.
Nový byt v developerském projektu má krásný výhled na centrum města díky poloze v nejvyšším patře čtyřpodlažního domu. Dispozice 3+kk s plochou 70 m 2 však manželskému páru (po odchodu dospělých dětí) příliš nevyhovovala: zbytečně velkou terasu bez zastřešení či zastínění by těžko celou využívali, naopak si přáli mnohem větší společenský prostor s velkou kuchyní a jídelnou, kde by mohli trávit čas s přáteli a širší rodinou. Dávají přednost prostorům více otevřeným a prostornějším, než byly původní, také by uvítali podstatně
komfortnější koupelnu nebo dostatek úložných skříní.
Zásadní změnou při přestavbě bylo vybudování prosklené přístavby na polovině terasy. Takto nově vzniklý obývací pokoj nejenom zvětšil obytnou plochu, ale navíc celý byt těsněji propojil s exteriérem, dodal mu výjimečnou atmosféru „stálého pobytu na terase“. Zachoval se totiž dojem výstupu ven – z jídelny se do zvýšeného obývacího pokoje stoupá po pěti schodech a prochází se hlubokým dřevěným rámem v místě odstraněné obvodové stěny. Obývací pokoj se tak nachází uvnitř interiéru, ale zůstal mu charakter venkovního prostoru.
Z dispozice zmizela chodba, která zbytečně zabírala část obytné plochy, na místě bývalého obývacího pokoje a části ložnice teď stojí velkorysá kuchyň s ostrůvkem a velký jídelní stůl pro až osm osob. Hlavní přednost bytu, výhledy do širokého okolí, se ještě zvýraznila osazením větších horizontálních oken.
Ložnice je nově umístěna při vnitřním okraji bytu, má příjemnější proporci s širším oknem, postel poskytuje přímý výhled na město. Přestože je tato poloha intimnější, zůstává ložnice se společenskou částí nebo koupelnou propojena prosklenými plochami. Prostor tak volně „protéká“ z místnosti do místnosti, v každé části bytu člověk vnímá jeho celý objem.
Otevřený a bohatě prosvětlený interiér podtrhují bílé stěny a bílé dveře skříní, které se střídají s dubovými plochami v promyšleném přísném řádu, přitom s přívětivým dotekem přírodního materiálu. Dřevo vstupuje až do hygienického zázemí, kde už se dubová podlaha mění na šedivou dlažbu a bílé stěny na keramické obklady. Barevně neutrální a praktické vybavení koupelny tak získává teplý prvek, celý byt zase spojuje jednotný charakter.