kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
MgA. Anna Svobodová a Ing. arch. MgA. Ondřej Blaha, ATELIER SVOBODOVÁ BLAHA, www.svobodovablaha.com
BYT S OBLÁČKEM, HRADEC KRÁLOVÉ
V činžovním domě ze 30. let byly rekonstruovány čtyři byty za účelem nájemního bydlení. V jednom z bytů vznikl díky změně dispozice a vysoké míře prosvětlení 70ti metrový loft. Ve středním traktu je umístěna zrcadlová stěna, která odráží obláček na stropě, soudobou a jednoduchou alternativu ke štukové výzdobě podhledu.
Zadáním byla rekonstrukce 4 bytů v činžovním domě na Smetanově nábřeží v Hradci Králové, postaveném ve 30. letech dědečkem investora. Byty mají po rekonstrukci dále sloužit k nájemnímu bydlení. Projekt provázela diskuze nad vztahem nájemníků k “cizímu” pronajatému bytu. Často oprávněné obavy majitelů nemovitostí ovlivňují volený standard úprav, materiálů, zařizovacích předmětů. Pod zpravidla svépomocí zhotovenou vrstvou dlažby, linolea, plovoucích podlah, dřevotřísky obalené v laminátu, jsme narazili na původní, do červena zbarvené, pařené bukové parkety a kamenné teraco. Oba povrchy se podařilo úspěšně zrenovovat a také díky tomu investora přesvědčit, že dřevo a kámen jsou materiály, které vydrží mnoho, umožňují opakovanou renovaci a morálně nestárnou.
U bytu, který přihlašujeme do soutěže, se v průběhu rekonstrukce objevovaly další kvality, zejména větší míra prosvětlení díky umístění v nejvyšším patře domu a to také skrze světlíky. Při jedné z kontrolních prohlídek stavby tak bylo na místě rozhodnuto o změně dispozice oproti původnímu plánu. Vznikl 70 metrový loftový byt s otevřenou dispozicí. Nepřímo osvětlený střední (původně tmavý, chodbový a servisní) trakt se stal součástí obytného prostoru, což zdůrazňuje také zrcadlová stěna, umístěná v těžišti dispozice. Zrcadlo odráží obláček na stropě, soudobou a jednoduchou alternativu ke štukové výzdobě podhledu.
O budoucí podobě bytu se rozhodovalo spíše na stavbě a v diskuzi s řemeslníky, nežli na papíře. Pařené bukové parkety i kamenné teraco je obtížné neznatelně doplnit. Rozhodli jsme se ctít materiál, ale novou vrstvu přiznat. Spáry odstraněných příček prozrazují stopu původní dispozice. Jsou vyplněny pásy z černého kamene s bílými žílami. Přiznáno je také ukončení parket dubovou deskou. V místě styku kamenných pásů a dřevěné podlahy je vytvořený spoj - polodrážka. Přechod je tak plynulý, bez použití lišt. Kuchyňská linka je zhotovena z lakované MDF s pracovní plochou z dubové spárovky. Koupelnu od obytného prostoru dělí šikmá luxferová stěna a stěna z drátoskla s dveřmi. Koupelna je tak prosvětlena denním světlem a zároveň součástí obytného prostoru.
Vzhledem k relativně nízkému rozpočtu se výrazovými prostředky mimo jiné staly většinou potlačované prvky, které však vynechat nelze, jako jsou černé vypínače, objímky svítidel, obnažené betonové překlady nebo rozvod topení.