kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Radek Leskovjan, DESIGNER RADEK LESKOVJAN, www.radekleskovjan.com
GREEN HOUSE – DŮM S ATELIÉREM
Designér se rozhodl zrekonstruovat objekt bývalé stodoly pro bydlení a práci. Vznikly dva domy, které se navzájem respektují. Celým prostorem prostupuje pohyb vytvářený světlem a stíny díky tomu, že dům je v bezprostřední blízkosti přírody a stromů. Pečlivě vybírané zařízení a doplňky podtrhují atmosféru moderně zařízeného interiéru.
Designér Radek Leskovjan se rozhodl zrekonstruovat objekt bývalé stodoly pro bydlení a práci a v budoucnu zde postavit rodinný dům. Realizace zadal architektonickému studiu Kamil Mrva Architects.
Pro nové zadání přístavby vznikly tři různé studie. „Z nich jsme nakonec vybrali železobetonový skelet a dům zasazený do svahu. Zadáním bylo rozšířit současný objekt o dvě ložnice s koupelnou a šatnou a krátkým parkovištěm tak, aby to byly dva domy a aby se navzájem respektovaly,“ přibližuje Kamil Mrva, který na projektu spolupracoval s Václavem Kociánem.
Přestože architekti jako ústřední konstrukční materiál stavby použili pohledový beton Easycrete od firmy Českomoravský beton, z něhož byla celá přístavba odlitá, není objekt nijak výstřední. Naopak, vzhled domu je i díky velkým oknům svěží a moderní. Přirozeně zapadá do okolní krajiny i díky přiznaným kamenným zdem.
Vedle designéra Radka Leskovjana, který v domě bydlí, zároveň jej využívá pro svou tvorbu, využívá unikátní a inspirující prostor tohoto obytného interiéru také známý fotograf Lukáš Pelech. Vznikly zde tak fotografie pro takové značky, jako jsou Todus, TON, J. A. P., mmcité a další výrobci nábytku a designových doplňků.
Moderní architekturu stavby doplňuje i vnitřní zařízení a interiér domu, který přesně odpovídá rukopisu značky UAX!, za níž stojí Radek Leskovjan. „Nejde o konkrétní designové kousky, ale spíš o atmosféru interiéru a jednotlivé detaily. Jeho volná plocha je jako šachovnice, na které jsem rozehrál hru s figurami o každý volný centimetr. Spolupracoval jsem přitom hlavně s tuzemskými výrobci,“ popisuje Leskovjan.
Celým domem prostupuje pohyb vytvářený světlem a stíny, které domem v jednotlivých částech dne i noci procházejí. „Budovy stojí v bezprostřední blízkosti stromů, s jejichž větvemi hýbe vítr a ten zase láme sluneční svit,“ vysvětluje designér.
Dům se vytápí pomocí infrapanelů. „Jde o černá skla nebo zrcadla, která používáme také v sídle firmy UAX! v Bernarticích nad Odrou. Stěny, podlahy a předměty v jednotlivých místnostech domu jsou díky nim tepelně příjemně naakumulovány a přitom zůstává vzduch, který dýcháme, chladný a se správnou hladinou vlhkosti,“ vysvětluje Leskovjan.
Interiér přístavby domu přitom tvoří pouze příčky z důmyslně vyrobených skříní. „Snažili jsme se o využití každého volného centimetru čtverečního v domě. Celý vnitřní objem tvoří lakovaná dýha, kterou z jednotlivých bloků přesně na míru vytvořených na místě umně seskládalo stolařství ,“ chválí designér.
Stolařství pracovalo v těsné spolupráci s firmou J. A. P. z Přerova, která je dodavatelem unikátního modelu dveří Master se skrytými zárubněmi. Jejich dveřní pouzdra jsou do skříní a stěn perfektně zapuštěná. Předěl mezi šatnou a ložnicí tvoří pouze šesticentimetrová stěna a při běžném pohledu není vidět přechod mezi dveřmi a stěnou.
Do dětského pokoje se vstupuje dvoukřídlými celoskleněnými posuvnými dveřmi. „Po odsunutí dveří do pouzder získáme dvoumetrový a na centimetr přesný otvor stejných rozměrů jako pojízdný portál čelního prosklení domu. Díky němu lze pokoj propojit s atriem. Okna v přístavbě jsou vyrobena na míru,“ doplňuje Leskovjan. V dětském pokoji stolař vytvořil dvouposchoďovou postel s úložnými prostory.
Koupelna je bez oken pod úrovní svahu, proto je vybavena světlovodem Lightway.
Protože dům řeší nedostatek oken, a tedy i světla, světlovody Lightway s instalovanými LED žárovkami fungují ve tmě i jako vestavěná světla. Proto jsou v domě celkem tři tyto světlovody, aby krásně rozzářily denním světlem pokoj, koupelnu a šatnu.
Firma používá při výrobě světlovodů český křišťál. Na míru vyrobili k betonu „počesané“ nerezové obruby, aby vše splynulo s pohledovým betonem.
Vstup do koupelny obyvatelé domu nazývají „násoska“. „Jde o jakési vtažení ze šedého prostoru chodby díky obdélníku s bílým rámem. Koupelna je bez oken pod úrovní svahu, proto je vybavena světlovodem Lightway, pomocí kterého se do prostoru dostane přirozené denní světlo a nádherně vše uvnitř bílé koupelny rozzáří,“ popisuje dále designér Radek Leskovjan.
I v tak malé koupelně se dá ležet ve vaně a mít výhled do přírody díky důmyslně vyrobeným bezrámovým dveřím J. A. P. s magnetickým zámkem, která se dají otevřít na obě strany.
„Je to takový šperk z mléčného skla. Při večerním osvětlení zahrady koupelnu používáme tak, že ji zavřeme a dálkově ovládaným světlem přes mléčné sklo necháme vyniknout přes dveře do zahrady jemné světlo s barevně zvolenou náladou,“ dodává majitel.
Jinak domu vévodí střídaní černé a bílé barvy. „Je to kombinace typická i pro naši značku, proto jsem volil střídání těchto barev. Firemní design je v domě takřka na každém kroku. Při vjezdu do domu návštěvníky přivítá firemní obrázek Relax, který vystihuje celkovou podstatu a atmosféru domu,“ vysvětluje Leskovjan.
„Když jsme s Kamilem Mrvou a stavební společností Probi z Hranic na Moravě představili projekt domu firmě Českomoravský beton, tak je nadchl a rozhodli se, že zde natočí další díl videodokumentu Architektura v betonu, tedy jak nejlépe využívat jejich beton v architektuře,“ prozrazuje Leskovjan s tím, že jeho stavbě pak v betonárce věnovali speciální péči.
Po dobu stavby měl tak klient nad zakázkou odborný dohled a při každém lití kontrolovali jejich odborníci směs betonu. Díky této péči i dnes pohledový beton vypadá tak čistě.