kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
Pavel Paseka, Jan Petrš, Martin Žatečka, ARCHISTROJ DESIGN STUDIO, www.archistroj.cz
PARAMETRICKÝ INTERIÉR, PRAHA
Generace tzv. mileniálů vnáší do architektury nové požadavky a postupy. Projekt se výrazně opírá o parametricismus, kdy je návrh definován vztahy mezi různými vstupními parametry. Za pomoci zvoleného přístupu se podařilo individualizovat prostor přesně na přání uživatele, který mohl ovládat vstupní parametry speciálně vytvořených algoritmů, které vygenerovaly výsledný design
Generace tzv. mileniálů se dostala do věku, kdy si zařizují vlastní bydlení, čímž vnáší do architektury nové požadavky a postupy. Mileniálové zažili v průběhu dospívání různé světy. V jejich raném mládí se učili tradičním řemeslným analogickým procesům, kdy prostředí bylo vnímáno zejména skrze hmotné objekty. Později nástupem digitalizace a pokročilých technologií se začali více pohybovat v digitálním prostředí a být plně závislí na technologiích. Zkušenosti z raného mládí, kdy byla tato generace stále zvyklá věci ručně vyrábět a současného stavu, kdy jsou silně ovlivněni současnými technologiemi se promítla i do návrhu 45 m2 minimalistickeho interiéru v pražských Letňanech. Mladý klient je stále schopen svépomocí mnohé vyrobit sám a ušetřit tak prostředky na druhou stranu chce mít jedinečný byt technologicky odpovídající dnešní době. A právě toto spojení se studio Archistroj snažilo v projektu využít, čímž vznikl unikátní a současný postup tvorby interiéru.
Projekt se výrazně opírá o současný architektonický styl Parametricismus, kde je návrh definovaný vztahy mezi různými vstupními parametry. Architekt v tomto případě nevykresluje manuálně výsledný objekt, ale generuje jej skrze jím vytvořený algoritmus. Klient tak může mít k dispozici množství návrhu z kterých si vybírá či mu počítač napoví, který je ten nejoptimálnější. V případě interiéru bytu v Letňanech tak bylo klientovi předloženo např. ca 50 vygenerovaných variant předsíně 20 variant předzahrádky a nepočitatelné množství obložení kuchyňské linky.
Univerzální algoritmy v sobě nesly data nutné k fabrikaci každého dílu a kódy nutné k správnému sestavení dřevěných parametrických prvků. Data byly přímo použity pro přesné CNC obrobení dubových desek . a následně je klient jednoduše sestavil dle vygenerovaného manuálu a kódů. Tímto postupem se výrazně ušetřilo za zhotovitele, kterým se tak stal klient. Výstupem nebyl klasický návrh, ale inteligentní skládačka, nikoli však prefabrikovaná, ale personalizovaná přesně dle potřeb klienta.
Interiér je jedním z mála příkladů využití parametrického designu v praxi na území České republiky. Za pomoci zvoleného přístupu se podařilo individualizovat prostor přesně na přání uživatele, který tak mohl doslova ovládat vstupní parametry speciálně vytvořených algoritmů, jenž generovali výsledný design.