kategorie:
Interiér roku Somfy
Ing. arch. Štěpán Valouch a Ing. arch. Jiří Opočenský, OV ARCHITEKTI s.r.o., www.ov-a.cz
SÍDLO FIRMY LASVIT, NOVÝ BOR
Zadáním klienta bylo vytvořit sídlo firmy, která navazuje na silnou sklářskou tradici a spojuje sklo a světlo současným jazykem. Klient zakoupil dva historické domy v centru, které byly doplněny o dva nové domy, jejichž tvar byl abstrahován do jednoduché formy obdélníkového půdorysu. Interiér samotný má charakter za sebou řazených komnat.
Zadáním klienta bylo vytvořit sídlo firmy, která navazuje na silnou sklářskou tradici a spojuje sklo a světlo současným jazykem. Její artefakty jsou umístěny po celém světě a patří mezi špičku v oboru.
Klient zakoupil dva historické domy v centru Nového Boru s úmyslem přestavět je na sídlo firmy. Domy byly historicky sklářskými dílnami, byla zde hospodářská zvířata, bydlelo se v nich a prošli během dvou set let existence pestrým stavebním vývojem. Koncem druhé poloviny dvacátého století zde dokonce byla sklářská škola a byly prohlášeny kulturními památkami.
Návrh obnovy a doplnění areálu firmy Lasvit míří k výhledu jeho sjednocení do harmonické kompozice celého bloku. Dva stávající památkově chráněné domy byly doplněny o dva nové, které vycházejí z proporcí typických v místě. Tvar domů je abstrahován do jednoduché formy obdélného půdorysu zastřešeného valbovou střechou. Dvůr obklopený původními stavbami i soudobou architekturou se stává chráněnou „rajskou“ zahradou pro odpočinek i práci. Ze strany obrácené od náměstí vznikl průchod pro veřejnost.
Nový skleněný dům nahradil zděný krček, který dříve propojoval historické stavby. Dům je středem sídla firmy, je kavárnou i jednacím prostorem. Je uvnitř obklopen policemi, které slouží jako knihovna a sklad vzorků, skleněných prvků. Skleněné elementy v policích jsou prozářeny denním světlem, po setmění jsou podsvíceny a září ven. Plášť i střecha jsou pokryty skleněnými šablonami, které byly vyvinuty ve spolupráci s Lasvitem. Vycházejícími z proporce a kladení břidlicových desek užívaných na štítech a střechách v regionu a textura skleněné šablony vychází z lomu plátů břidlice.
Dva historické, památkově chráněné domy č.p. 170 a 171 byly renovovány, očištěny od nevhodných zásahů z 80. let a adaptovány pro kancelářský provoz firmy. Zateplení z vnější strany bylo odstraněno, na obvodovou zeď byla naházena hliněná omítka. Napadené trámy byly měněny za nové, i kratší zdravé části trámů byly zachovány. Pro zobytnění podkroví byla použity nadkrokevní izolace. Podkrovní prostory jsme ponechali pokud možno volné. Podlaha na terénu stojí nově na provětrávaných tvarovkách, v patře byly osazeny suché skladby na novodobé násypy, která zajištují prostor pro vedení sítí i zlepšení akustiky.
V zadní části pozemku je kolmo k ulici umístěn černý dům. Skrývá třípodlažní prostor otevřený do krovu, doplněný o jeřábovou dráhu. Střecha i plášť jsou z černých cementových šablon. Třináct metrů vysoký prostor je určený k prezentaci nově vyvíjených artefaktů. Velký otevřený prostor s výškou přes 13 m je určený k testování a prezentaci nově vyvinutých jedinečných lustrů, lamp a jiných artefaktů. Konstrukce může být v budoucnu doplněna o podlahy a přestavěna na kancelářská pracoviště.
Čtyři domy propojuje cesta podél dvora, která je doplněna zastaveními a zákoutími společných prostorů. Do skleněného domu se vstupuje přes akustické krčky, do černého domu skleněným „tunelem“. Ve dvoře budou na podzim vysazeny stromy. Na opravené čtyři domy navazuje dům další dům do náměstí, kde se plánuje kavárna pro veřejnost a několik kanceláří. Celý blok s vnitřní zahradou by měl uzavřít šestý dům, jeho přesné určení ukáže čas.
Interiér
Celý interiér má charakter za sebou řazených komnat. Cílem je podpořit přirozené a krásné původní konstrukce, které pracovnímu prostředí vtisknou kouzlo historické stavby i jistého sentimentu. Všemi budovami se vine nit společných prostorů se zálivy a zákoutími, které zároveň slouží k odpočinku. Jednotlivá oddělení jsou uspořádána tak, aby podpořila spolupráci a duch firmy.