kategorie:
Veřejný interiér II
MgA. Marcela Steinbachová, PhD., spoluautor Ing. arch. Vít Holý, www.skupina.org
MUZEUM UMĚNÍ A DESIGNU, BENEŠOV
Muzeum sídlí v třípatrové secesní vile, jejíž místnosti byly velmi členité a pro pořádání výstav limitující. Cílem rekonstrukce bylo propojení jednotlivých místností do volně plynoucího prostoru. Kromě výstavních sálů vznikla nově také kavárna s knihovnou a přístupem na venkovní dvůr poskytující zázemí pro vernisáže a kulturní akce.
Muzeum umění a designu v Benšově sídlí v třípatrové secesní budově na Malém náměstí. Její dispoziční řešení před rekonstrukcí bylo pro pořádání pravidelných výstav limitující. Oddělené místnosti přístupné pouze z centrální chodby přetrhávaly kontinuální vyznění výstavy a neposkytovaly dostatek vzdušnosti. Hlavním motivem rekonstrukce je propojení izolovaných místností enfiládou do jednoho plynoucího prostoru. Odstranění nevhodných příček a sloučení místností dodalo interiéru na velkorysosti. Největší výstavní sál vznikl pod Šímovou síní propojením tří menších místností. Nová prosklená příčka do chodby pustila světlo do hloubky dispozice. Kromě výstavních prostorů vznikla v budově kavárna s knihovnou a přístupem na venkovní dvorek, poskytující zázemí pro vernisáže a jiné kulturní akce. Všechny nové zásahy jsou pojednány současně, dominujícím materiálem je ocel s bezbarvou povrchovou úpravou. Výrazným motivem v jinak střídmě pojatém interiéru jsou „zamotaná“ svítidla z LED pásků v prostoru kavárny.
K optickému propojení výstavních sálů výrazně přispělo sjednocení jejich podlah. Zvolená, do šeda mořená, průmyslová mozaika představuje pro galerii dostatečně odolný i výrazově neutrální povrch. Osvětlení výstav je řešeno variabilním lištovým systémem s možností instalace širokého množství svítidel. Specifické technické řešení představují „zamotaná“ svítidla v prostoru kavárny. LED pásky jsou nalepeny na proužek hliníku, který drží tvar svítidla a odvádí teplo. Svítidlo je zavěšeno podhledovými závěsy. Technicky nejnáročnějším zásahem bylo statické vyztužení stropu pod Šímovou síní. Strop byl podepřen ocelovými vazníky a původní dřevěné trámy byly zahuštěny.