04.03.2019

HOTEL CLEMAR, ZNOJMO

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Eva Heroldová

HOTEL CLEMAR, ZNOJMO

Hotel se nachází v samém centru města v původním renesančním domě. Dům je národní kulturní památkou, která si i přes mnoho úprav a dostaveb pořád zachovává svoji středověkou malebnou atmosféru. Při přestavbě vzniklo 7 apartmánů a pokojů, které si zachovaly svoji něžnou ponurost okořeněnou o přírodní použité materiály a keramická krajková světla či květované látky na postelích.

HOTEL CLEMAR se nachází přímo v srdci města Znojma, v jeho severozápadní části historického jádra na Václavském náměstí. Je to řadový renesanční dům, přízemní s charakteristickým rovným atikovým polopatrem, vystavěný na protáhlém středověkém městišti, jako mírně zalamující se hloubkový dvojtrakt s nezastavěným dvorem. Průjezd v přízemí domu tvoří výraznou prostorovou dominantu a zároveň komunikační linii ve spojení náměstí a dvora, velmi výhodnou pro funkci hotelu. Dům je národní kulturní památka s bohatou historií, při které se tají dech a při níž i utržil několik desítek přestaveb, dostaveb, úprav, ran a šrámů. I přesto si zachovává svou středověkou malebnou atmosféru.

Majitelé dům koupili před čtyřmi lety, jako součást většího komplexu objektů., které se propojují velkým dvorem a do něhož je navíc z Václavského náměstí vklíněný malý domek jiného majitele, jehož vstup je řešen z průjezdu domu. Komplex funguje od 90. let jako penzion. „Náš dům“ však čekal na svůj čas. Měl vyhotovený i stavební projekt, avšak po 25 ti letém uležení již nekompatibilní se současnými technickými a požárními předpisy. Byl ale také v rozporu s památkovou péčí a v disharmonii s geniem loci domu. Původně jme byli osloveni na návrh interiérů 7 pokojů a apartmánů, po zjištění uvedených skutečností se naše zadání rozrostlo o řešení problematiky jako celku.

Byl to tvůrčí proces a hledání cesty. Zjišťování stavu konstrukcí, postupné objevování souvislostí, očištění dispozic a konstrukcí a hledání míry, kde zastavit čas a kudy se ubírat k současnosti. Tak abychom zachovali středověkou atmosféru a k ní připojili novou současnou funkci, dle přání majitelů – deluxe zážitkové apartmány a pokoje superior

Ze 7 apartmánů se dokončilo pět. Dva se připravují na další etapu, mezi nimi je renesanční trámový strop, který čeká na restaurátorské práce.

I průjezd domu zůstává prozatím v původním stavu. V přední části je převýšen, s charakteristickým kamenným středověkým schodištěm. Dále je průjezd snížen vestavbou z 19.století, není památkově cenná, Využili jsme tedy možnosti modernějšího pojetí – posadit zde nové schodiště z 2np do podkroví a otevřít bezrámovým prosklením prostor do průjezdu, Čímž vytváříme nové vazby, vnášíme světlo do průjezdu, vtahujeme návštěvníky a umožňujeme komunikovat oběma schodištím. Pozice schodiště na dřevěném povalovém stropě si vyžádala očištění stropu, výměnu uhnilých trámů za nové, vyztužení ocelí a stažení ocelovým pásem, Vše je ponecháno v surovém tvarosloví a vnímáno při průchodu průjezdem, Nové schodiště se inspirovalo starým, zábradlí je vždy plná stěna. Tlustá zděná nebo tenčí dřevěná s hoblovanou horní plochou do měkkých linií příjemných pro dotek. Moderní tvar a v detailu mírná surovost zpracování, staré uhnilé trámy nahrazují nové, staré trámy mezi tím čekají očištěné na další nápady a využití v interiéru. Čekají na další svou funkci, jelikož s domem již srostlé jsou. Jako první novou funkci našli na dva dlouhé schody před schodištěm.  A tak postupně vzniká cesta a princip přístupu i volby materiálů. Apartmány ve 2.np si ze středověké atmosféry uchovávají více než pokoje podkrovní. Ponechávají si svou něžnou ponurost, okořeněnou o přírodní použité materiály a keramická krajková světla., květované látky na postelích. ……... Zděné stěny, omítaný strop, oblé rohy, omítky uhlazené hladítky s kresbou jemných překladů a měkkostí, dveře masivní tmavé drásané s dekorem lištování – pro nejstarší prostory v domě. V mladších prostorách a v podkroví, pak jsou dveře dubové přírodní, drásané s výraznou kresbou Pokoj podkrovní se štíhlou výškou, nakloněný a vlnící se je mezistupněm. Prostoru dominuje tmavá velká dřevěná „skříň“ v níž je schovaná koupelna, již dostává více světla ze střešních oken. Pokoje podkrovní v nízkých střechách jsou již plné světla a světlých tónů, s větší mírou současnosti – prosklená stěna koupelny s neprůhlednou částí dodává pokoji větší lehkost a světlo, také průhled na běžící dlažbu z koupelny až pod vanu a zpět.   Skříně v podkrovních pokojích jsou řešeny jako sádrokartonové niky zavěšené z šikmých stěn, s osazenými nábytkovými díly, zrcadlem a barem. Ve všech místnostech najdeme černý kov jako spojující element, kliky na dveřích, obruče světel, v koupelnách ocelové rámy na osazení umyvadel a odložení ručníků, podnože konferenčních a nočních stolků. A v poslední řadě v prostoru schodiště visící černá ocelová lávka s pochůzným sklem, Propouští světlo do jádra domu a je vnímána v několika osách průhledů a pohledů, poprvé z průjezdu.

Číst více

Partneři

PARTNER DESIGNU CENY

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

OFICIÁLNÍ VŮZ

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše