kategorie:
Veřejný interiér II
Petr Franta, spolupráce Štěpán Sekera, Petr Sobotka, Lucie Laštovičková, František Doležel, Jan Špaček, PETR FRANTA ARCHITEKTI & ASOC., spol. s r.o., www.petrfranta.eu
ČVUT - INSTITUT INFORMATIKY
Interiér je navržen v jednoduchých tvarech a světlé barevnosti tak, aby podporoval pozornost a duševní soustředění pracovníků. Každé patro má svůj barevný kód, který navádí k vědeckému pracovišti – modulům vyvinutým pro výuku studentů i doktorantů.
ZADÁNÍ ZE STRANY INVESTORA:
V pracovnách „Věda a Výzkum“ je 400 osob strukturováno do 8 výzkumných programů a programy dále členěny do skupin. Dále do týmů (přibližně 5 pracovníků a jeden vedoucí), je navrženo cca 900 pracovních míst pro výzkumníky, studenty a stážisty.
Další prostory jsou vybaveny pro studenty a návštěvníky - atrium a respirium v budově B, posluchárny, učebny, zasedací a prezentační místnosti, laboratoře.
Rektorát ČVUT, s kapacitou prostor pro cca 120 osob, členěných na reprezentativní části (rektor, kvestor, prorektoři, zasedací místnosti) a dále na administrativní a provozní část.
Pracovny výzkumných pracovníků
Byl vyvinut návrh „vědeckých modulů“ kolem vedoucího vědeckého pracovníka.
Prostory pro práci s počítači a papírovými podklady, jednotlivá pracoviště jsou umístěna s ohledem na funkční uspořádání, osvětlení a akustiku prostor. Pracoviště jsou vybavena pracovními stoly doplněnými pojízdnými zásuvkovými kontejnery, pracovními židlemi splňujícími nároky na ergonomii a trvanlivost. Stoly jsou vybaveny policovým systémem pro ukládání písemností do šanonů / pořadačů a knih. Další úložné prostory jsou navrženy v podobě odkládacích stolů, nízkých a vysokých policových regálů a uzamykatelných skříní.
Toto vybavení je dále dle konkrétních dispozic místností doplněno o konzultační stoly a židle.
Pracovny administrativy
Jsou navrženy s důrazem na dostatek úložných prostor pro dokumenty a uspořádání pracovišť je uzpůsobeno pro potřeby styku s ostatními uživateli budovy.
Posluchárny, učebny, počítačové laboratoře:
Posluchárny jsou vybaveny buď volným, nebo napevno osazeným nábytkem.
Ve velkých posluchárnách je navržena tabule pro psaní křídou, v učebnách s kapacitou do 20 osob bílá magnetická tabule pro psaní speciálním fixem.
Ve všech posluchárnách a učebnách je instalován diaprojektor a plátno, audiovizuální technika.
Individuální typ řešení interiéru:
Budova A - Novostavba
- vstupní hala recepce se skleněným recepčním pultem
- ředitel CIIRC včetně sekretariátu – pracovna ředitele CIIRC byla vybavena individuálním nábytkem
- tajemník včetně sekretariátu
- pracovna rektora se zasedací místností, vybavena individuálním nábytkem
- místnosti rektorátu – kvestor, včetně sekretariátu
- zasedací místnost
- zasedací síň CIIRC na 10. Patře se střešní terasou pro 60 lidí, jednání akademického senátu ČVUT, prezentace grémia, kongresy CIIRC
Budova B – rekonstrukce s nástavbou
- recepce
- respirium – multifunkční prostor se střechou tvořenou pneumatickou membránou ETFE
- celoskleněná předstěna – zvuková zábrana jako dvojitá fasáda – výstavy, přednášky, komunikační prostor z poslucháren
- červená posluchárna pro 120 lidí – vbudována do bývalé varny technické menzy
NEOBVYKLÉ POŽADAVKY INVESTORA:
- Řešení všech místností interiérovým vybavením
- Informační systém obou budov včetně grafického řešení
Speciální řešení interiéru:
Budova B
- prezentační místnosti robotiky a kybernetiky – TESTBED, místnosti simulátorů vozů Škoda
- biolaboratoře
- těžké laboratoře
- čisté laboratoře
- počítačové laboratoře
POUŽITÉ MATERIÁLY
V konceptu je uplatněn transparentní princip, tedy jak světlo vniká skleněnou fasádou nebo transparentní fólií ETFE (Ethylen-TetraFluorEthylen) do budov a dále skleněnými stěnami v čirém a pískovaném skle až do prostorů chodeb. Každé patro má svůj barevný kód, který navádí k vědeckému pracovišti – modulům, vyvinutým pro výuku studentů i doktorandů. V podobném barevném kódu jsou i výukové prostory s různou barvou podlahy, marmoleum - červená posluchárna, modrá učebna, žlutá respirium s transparentní střechou ETFE, bílá prezentační místnosti robotiky v přízemí. Interiérové vybavení je laděno ve světlých barvách dřeva - dýha JASAN i kovu – metalická RAL 9006, jako komplementární tomu výše zmíněnému transparentnímu principu.
Interiér je navržen v jednoduchých tvarech a světlé barevnosti, tak aby podporoval pozornost a duševní soustředění pracovníků.
INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ NEBO POSTUPY
- Prostup světla dvojitou fasádou ETFE ovlivňuje pozitivní atmosféru interiéru, zatímco umožňuje výhled na Pražský hrad a okolí kampusu, Dejvic a Bubenče.
- Součástí návrhu interiéru je vnitřní prostředí – řešení pohody klimatu systémem chladících trámů
- Klima je řízeno systémem BMS – Building Management Systém včetně žaluzií kontrolující osvit dle pohybu slunce
- Rekuperace vzduchu z dvojité fasády jako solárního kolektoru v posledních patrech využívá nahromaděného teplého vzduchu k topení / chlazení
- Akusticky zajištěné prostředí – řešení dvojité fasády – pneumatické polštáře membrány ETFE / trojsklo rastrované fasády systém Shüco
VELIKOSTI INTERIÉRU
V budově CIIRC je celkem 1064 místností. Každá je navržena individuálně, nábytek navržen v sestavách „Working Stations“ – speciálně navržený „vědecký modul“ pro vedoucího pracovníka a jeho tým i s možností výuky. Nábytek je vyroben na zakázku dle navrženého designu do těchto modulů, kanceláří, učeben a počítačových pracoven.
Pracovny rektora a ředitele CIIRCu a jejich reprezentační zasedací místnosti jsou vybaveny individuálním nábytkem.
ZVLÁŠTNÍ OKOLNOSTI A SPECIFIKA STAVBY NEBO REKONSTRUKCE
- Budova A – novostavba / rekonstrukce budovy B CIIRC/ČVUT byla navržena ateliérem PETR FRANTA ARCHITEKTI a po celou výstavbu prováděn Petrem Frantou a jeho týmem autorský dozor při stavbě CIIRC.
- Vysoké stropy varny
ZVLÁŠTNOSTI Z POHLEDU AUTORA INTERIÉRU
- Na interiérové řešení bylo uspořádáno Rektorátem ČVUT výběrové řízení
- Autor a jeho kancelář zvítězili ve vypsaném výběrovém řízení, do něhož se přihlásily 3 kanceláře
- Navržené interiérové řešení – návrh jsme zpět integrovali do návrhu budovy, stavby, jejímž autorem je kancelář PETR FRANTA ARCHITEKTI, což mělo výhodu, že jsme mohli již v průběhu stavby koordinovat zabudované interiérové prvky, rozvody elektřiny, počítačové sítě, internet, integrované do „žlábků“/profilů v perimetru místností s ohledem na námi navržené interiérové prvky, řešení barevnosti, atd.