kategorie:
Veřejný interiér II
Ing. arch. Pavel Nalezený a Ing. arch. Radek Vaňáč, STUDIO RAKETOPLÁN s.r.o., www.raketoplan.com
KANCELÁŘE RAŠÍN 78, PRAHA
Dům “U dvou tisíc” se do české historie zapsal založením Charty 77 a později jako porevoluční pracoviště Václava Havla. Autoři se snažili navrátit interiéru vnitřní velkorysost na tak výjimečném místě na nábřeží Vltavy s výhledem na Pražský hrad a současně vytvořit příjemné pracovní prostředí pro zaměstnance.
Dům „U dvou tisíc“ se do české historie zapsal založením Charty 77 a později jako porevoluční pracoviště prezidenta Václava Havla. Do projektu rekonstrukce bytu ve druhém nadzemním podlaží jsme vstupovali se dvěma základními cíli. Prvním východiskem byl pro nás návrat k vnitřní velkorysosti a příslušnému charakteru prostor na tak výjimečném místě, jakým je nábřeží řeky Vltavy s výhledy na panorama Pražského hradu. Druhý cíl představovalo příjemné pracovní prostředí pro tým lidí pracujících na rozličných hmotných i virtuálních projektech. Místo, kde se budou po celý den cítit přirozeně a stane se jim druhým domovem s výhledem na plynoucí řeku. Do stěn a dispozic nebylo až na malé výjimky potřeba příliš zasahovat, větší výzvu představovalo navržení a umístění velkých kusů nábytku do stávajících staletých prostor.
Vstupní prostor recepce funguje jako klasický komunikační uzel, v němž se za denního provozu kříží cesty z devíti dveří. Hlavním tématem místnosti zůstává stůl recepce s průběžnou knihovnou, která vítá příchozí svou vřelou dřevěnou náručí, a tvar recepce z modifikované sádry vychází z profilace původních dřevěných dveří. Obklad recepce tak působí skoro kosmicky a připomíná křídla T.I.E fighteru z legendárních Star Wars. Mezi policemi z českého dubu se nachází dveře rámované ocelovými šambránami, vedoucí do dvou nejdůležitějších místností, tedy jednací místnosti a velké kanceláře.
Dvě místa pro pohodlné sezení jsme umístili do klidnější části recepce, blízko jemně modré kuchyně. Kombinace tónů barev v kuchyni je příkladem, jak citlivým výběrem barevného schématu potlačit nepříznivé proporce místnosti a pomoci prostoru volně plynout. Na kuchyňku navazuje několik servisních komor, sprcha, malá zasedací místnost a balkón do vnitrobloku. Modrá v kuchyni vychází z barvy dláždění na chodbě, schodišti a společných prostorách.
Samotná kancelář je navržena pro pohodlnou práci šestičlenného týmu. Jednoduché bílé subtilní stoly dávají vyniknout původní vlysové podlaze a dubovému nábytku. Stejně jako ve vstupní místnosti, i z této strany lemuje vstup ocelová šambrána vetknutá do dubové knihovny, jejíž záda z akustické tkaniny prostor zvukově izolují. Do proskleného arkýře s výhledem na Hrad jsme umístili dřevěný stupínek se stolkem pro krátká setkání či odpolední bilancování se sklenkou v ruce. Celý arkýř lze oddělit posuvnou stěnou z dubového rámu s translucentní a akustickou výplní.
Účel jednací místnosti je prostý – pojmout velký stůl pro deset až dvanáct lidí k jednání a prezentacím. Autentickou hodnotu a prodloužení prostoru představuje lodžie nad rušnou ulicí (stejnou lodžii později použil Havel na Lucerně). Venkovní lavička poslouží zejména v letním počasí a na sklonku náročného dne. Jednací stůl je stejně jako recepce vyroben z nevšedního materiálu vyvolávajícím otázky o svém původu – vybroušená modifikovaná sádra s matným nátěrem a příměsí pryskyřice představuje pevný, prakticky nezničitelný materiál, jehož jemná pórovitost z něj dělá povrch příjemný na dotek. Pevnou hmotu desky vynáší kovová prostorová konstrukce, připodobněná zábradlí v lodžii.
Interiér kanceláří je v mnoha ohledech zcela normální, jeho dispoziční koncepce vychází z přirozených požadavků člověka a toku denního světla prostorem. Překvapení a vtip spočívá v materiálech, měřítkách a tvarech nábytku.