kategorie:
Veřejný interiér II
Alžběta Macíková a Gabriela Hámová, DESIGN FRIENDLY, s.r.o., www.designfriendly.cz
DESIGN FRIENDLY CUP AND HUB
Přáním investora byla vytvořit místo, kde se budou potkávat interiéroví designéři a architekti mezi sebou, s klienty, kde si budou předávat zkušenosti, nápady, atd. Do hubu se vchází přes otevřenou kavárnu. Zadní prostor nabízí zázemí a pracovní místa, k dispozici je knohovna a rozsáhlé vzorkovny materiálů i firem, které jsou užitečné pro práci interiérových designérů.
Zadání ze strany investora:
- Vytvořit místo pro setkávání interiérových designérů a architektů s otevřenou kavárnou ( setkávání mezi sebou, s klientem, předávání zkušeností, informací a nových trendů, nápadů, propojení s různými firmami ,…).
- Vytvořit zázemí a pracovní místa s podporou knihovny a rozsáhlé vzorkovny materiálů i firem, užitečných pro práci interiérových návrhářů.
Neobvyklé požadavky investora:
- propojit profesionální pracovní místo s “lidmi z ulice”, přiblížit lidem práci interiérových designérů a zvyšovat tak kompetenci zákazníků z řad široké veřejnosti i povědomí o postupech práce interiérových návrhářů…
Na základě všech požadavků, vznikl v pražských Vršovicích unikátní konceptuální prostor, fungující jako otevřená kavárna i hub pro podporu interiérových designérů - Design Friendly cup and hub.
Velikost interiéru, zvláštní okolnosti a specifika rekonstrukce:
- Prostor vznikl na ploše160m2, v historizující zástavbě Vršovic, na místě bývalé restaurace 4té cenové skupiny Květen. Ta zde byla v posledních 50ti letech a za celou dobu nebyla nijak rekonstruována. Prostor tak byl vcelku v neutěšeném stavu, ale zase pod povrchem nánosu umakartů a různých nátěrů, zakonzervoval některé prvorepublikové skvosty. Při rekonstrukci jsme odkryli krásná ostění oken a rozhodli jsme se zachránit co se dá a vrátit místu ducha, který zde kdysi býval - kolem roku 1911, zde byla “První vršovická restaurace”. Hledali jsme tedy v archivech a našli dobové fotografie, podle kterých jsme se pokusili zrekonstruovat výkladce. Bylo nutné vyměnit celá okna, a to i vzhledem k požadavkům na tepelnou spotřebu, na izolační dvojsklo. Dále navrhnout nové vchodové dveře a táflování stěn - zde jsme se inspirovali interiérem roku 10911.
Použité materiály, inovativní řešení nebo postupy a zvláštnosti z pohledu autora interiéru:
- Za inovativní považujeme náš eklektický “designérský způsob navrhování” ( nearchitektonický ). Je odpovědí na trend hipsterských a minimalistických přístupů k tvorbě podobně zaměřených prostor. Již celý interiér sám o sobě slouží jako vzorkovna materiálů, použitých jako “živé vzorky”. Firemní partneři a jejich “vzorky” jsou presentované uměleckou formou, jako skutečně užitné nebo dekorativní části interiéru.
- V toaletách tak najdeme například obkladové mozaiky firmy Dunin, luxusní toalety Sensia Arena a baterie firmy Grohe, sanitu a doplňky všech našich partnerských firem. V hlavních prostorách patchworkovou dřevěnou podlahu firmy Bohemia Exclusive ( ošetřenou vynikajícím tungovým olejem American wooden Oil ) nebo speciální “pítko” z materiálu Staron, opatřené ekologickými bateriemi Grohe Blue a Grohe Red ( pro přípravu perlivé nebo vroucí vody). Pracovní prostory jsou vybavené stoly a nábytkem z bazarů a také systému Plan. O osvětlení se postaraly nejen bazarové kousky lustrů, ale i svítidla dalších našich partnerů. V prostoru také najdeme celou řadu různých stěrek a speciálních povrchů ( podlha v toaletách, stoly v kavárenské části a ukázky na stěnách ). V zázemí kavárny jsme použili speciální antibakteriální podlahu a povrch stěn systému Altro určený pro gastroprovozy a nemocnice. Za zmínku určitě stojí i naše vertikální zahrada, umístěná přímo v jednom z výkladců a množství květin, které do interiéru stále ještě přibývají. Vše slouží nejen k užitku, ale také jako fungující vzorky, interiér je tak stále živým organizmem a jeho výrazové prostředky se přirozeně lehce modifikují. Demonstrujeme tak běžné lidské jednání, vycházející z potřeby stále něco měnit a zlepšovat…
Přijďte se k nám podívat :)!