kategorie:
Interiér roku LD Seating (kanceláře a cowork)
Ing. arch. Jan Vojtěch, LABOR 13, www.labor13.cz; Q PARK MĚŠICE, s.r.o., www.Q5gallery.cz
fotograf:
Tomáš Dittrich
Q5 GALLERY, MĚŠICE
Samotný vstup do objektu je součástí stylizovaného prožitku, kdy jste z otevřeného prostoru nasáti trychtýřovitým schodištěm dovnitř, do úzké a potemnělé chodby, odkud jste opět rozptýleni do světlého a otevřeného prostoru galerie v druhém patře.
Q Park Měšice nabízí moderní kancelářské, výrobní, servisní a skladové prostory, ve vysokém standardu vybavenosti a zpracování, doplněné o prodejní galerii výtvarného umění a centrum alternativních investic.
Jedná se o progresivní rekonstrukci, která dříve zanedbanému a zchátralému areálu z dob minulého režimu, navrací život a posouvá jej do oblasti současného, kulturního dění.
Adaptace budovy Q5 je důležitou součástí této proměny. Vedla k vybudování centra alternativních investic, místa, určeného k prezentaci netradičních investičních možností, z oblasti vybraných vín, různých forem uměleckých děl, nebo inovativních řešení v oblasti energetiky. To vše se odehrává na pozadí příjemného, galerijně kavárenského prostředí.
Centrum je založené na místě klasických, buňkových kanceláří, ve výrazu typických devadesátých let minulého století. Došlo ke kompletnímu vyčištění příček, odhalení konstrukcí a celkovému uvolnění dispozice. Byly zachovány pouze strategické prvky, jakými jsou jádro toalet, schodiště, výtahová šachta, či nosná konstrukce budovy.
Vznikl velkorysý, otevřený prostor s tělesem svítícího baru, který se jako srdce celého interiéru vznáší nad podlahou a tvoří tak dominantu celého interiéru.
Navazující okolí má pak charakter kavárensko / galerijního prostředí. Prostory jsou doplněny o dva salónky pro pořádání uzavřených jednání, či méně formálních schůzek.
Materiálovou skladbu jsme chtěli udržet střídmou, aby jednotlivé povrchy nekonkurovaly vystavovaným dílům. Současně se prosazují původní materiály, které se objevily po obnažení stávajících konstrukcí. Na odiv se tak dostávají surové ocelové konstrukce, betonové podlahy a zakrytí střešního pláště. V interiéru se uplatňuje relativně zachovalý podkladní beton, který se objevil po odstranění zátěžových koberců a vrstev lepidel. Po několikerém broušení a voskování, nabyl podoby celkem důstojně vyhlížejícího teraca.
Bar je ( v duchu zbylého interiéru ) z lakovaného ocelového plechu. Do čela barového pultu, zavěšeného mezi dva sloupy, je navržena světélkující výplň, vyskládaná ze skleněných „mačkárenských“ tyčí, které jsou původně polotovarem pro výrobu železno-brodské bižuterie, či jiných sklářských produktů.
Pro salónky jsou navržena zakázkově vyráběná svítidla z ohýbaného vlnitého polykarbonátu.
Veškeré zakázkové prvky a drobné řemeslné detaily, jsou navrženy ve spolupráci s panem Šimákem a jeho realizační firmou Element interior.
Rekonstrukcí prošly i venkovní partie, jejichž součástí je vstupní objekt s kónickým venkovním schodištěm a navazujícím předprostorem.
Samotný vstupní proces, je součástí jistého stylizovaného prožitku, kdy jste z otevřeného prostoru nasáti trychtýřovitým schodištěm dovnitř, do úzké a potemělé schody, odkud jste opět rozptýleni do světlého a otevřeného prostoru galerie v druhém patře.