16.03.2025

ZE SKLADŮ ŠKOLA, PRAHA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II.

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Ivana Svatošová, Ing. arch Lukáš Janák, LIFE4ARCH, www.life4arch.cz 

fotograf:
Veronika Raffajová a Jan Kundla a Gejza Szabó

ZE SKLADŮ ŠKOLA, PRAHA

Zadáním byla konverze Původní budovy továrny pro výrobu klobouků, název ulice Kloboučnická, na multifunkční objekt. Továrna Stanislava Bartoše vyráběla klobouky od roku 1909 a vyvážela je do celé Evropy a dokonce i do Venezuely.

Zadáním byla konverze Původní budovy továrny pro výrobu klobouků, název ulice Kloboučnická, na multifunkční objekt. Továrna Stanislava Bartoše vyráběla klobouky od roku 1909 a vyvážela je do celé Evropy a dokonce i do Venezuely. V roce 1914 budova získala charakteristickou kubistickou fasádu směrem do hlavní ulice a v roce 1922 byly dostavěny další dvě patra, které měly primárně sloužit pro řídící zaměstnance továrny, k této uliční části továrního komplexu a budova A se tak stala nejvyšší pětipodlažní.

Historicky byla budova osamocena a tvořila dominantu území. Komplex byl rozdělena na 4 části, A, B ,C  a D. Budova B byla dříve tvaru U, část ale ubourána a část prodána. Budova C a D navazovaly na vzdálenější z ramen objektu B.

Nyní budovy tvoří komplex ve tvaru L a větší část se ocitla ve vnitro bloku, protože byla později obestavěna ostatními budovami. Budovy na sebe přímo navazují, ale v minulosti nebyly provozně propojeny ve všech podlažích. Výškově na sebe nenavazují, ale tvoří ucelenou hmotu

Našim cílem stejně jako klasickým cílem konverzí bylo starou nevyužívanou industriální stavbu proměnit pro potřeby nynější doby.  Obvykle dochází k přeměně na moderní kanceláře, obchodní centrum nebo např. galerii. Výsledkem povedených konverzí je jedinečný prostor, který v sobě spojuje ducha minulosti s potřebami současného moderního člověka.“  Toto bylo i našim cílem.

Vzhledem k tomu, že stávající 5ti podlažní budova nedosahovala výškových úrovní navazujících budov, bylo nasnadě provést další nadstavbu od dvě patra a dorovnat tak uliční výškovou úroveň. Samotný tovární provoz i po ubourání a odprodání dvou křídel nebyl objemově příliš velký, vzhledem k umístění v silně urbanizované části města byla problém splnit požadavek i na výrazně zvýšený počet parkovacích stání, který je například u obchodních galerií. Pro vytvoření uměleckého, kreativního nebo coworkigového centra by bylo potřeba zajistit zkušeného provozovatele. Takže bylo nasnadě, i vzhledem k požadavku investora, že chce budovu pronajímat nikoliv prodat, najít jeden subjekt, který by vyžil všechny prostory o podlahové ploše 2640 m2.

Vzhledem k poptávce po alternativním vzdělávání se jako optimálním řešením zdálo využít tuto část jako školské zařízení. V rámci studie využitelnosti se ukázalo schéma využití pro školské zařízení, malometrážní bytové jednotky a penthouse v posledním patře pro investora jako optimální řešení.

Zadáním investora bylo rozdělení na etapy a zprovoznění jednotlivých celků po etapách, tak aby provozně fungovaly samostatně i v konečné fázi společně a byly propojené. Dostavování dalších etap mělo probíhat za provozu již postavených částí.

V rámci urbanistického řešení krom již zmíněné dostavby budovy A nedocházelo ke změně podlažnosti dalších částí. Pouze došlo k navýšení světlé výšky horních podlažích, aby byly splněny současné prostorové standardy. Tím došlo k výškovému srovnání atik budovy C a D.

Provozní řešení:

Nejvyšší část s hlavním vstupem z ulice Kloboučnické byl vyhrazen pouze nájemcům bytových jednotek. Hlavním vstupem do provozu školy je z vnitrobloku, kde bylo zároveň vytvořeno i polosoukromé veřejné prostranství a rozptylová plocha pro studenty.

Na tento vstup navazují společné prostory školy v 1 NP-studovna, čítárna, aula (tato část byla již dříve se světlou výškou přes dvě podlaží). Aula je navržena jako multifunkční prostor, vzhledem ke sportovnímu souvrství podlahy je možné zde provozovat lehčí sportovní aktivity. V návaznosti na hlavní vstup je situována výdejna jídla a jídelna, která může fungovat jako samostatný oddělený provoz. Na nároží objektu A je umístěn multifunkční prostor školy propojitelný s jídelnou se samostatným vstupem, možné semináře, setkávání s rodiči, zasedací místnost, provozně lze prostor a jídelnu oddělit od zbylé části budovy, samostatný vstup + samostatné zázemí.

V objektu D, který je nejvíce dotčen a negativně ovlivněn jsou umístěny převážně sklady a technické zázemí budovy, kde není požadavek na denní osvětlení.

Nad hlavním vstupem se nachází ředitelna a sborovna. Ve 2 a 3 NP jsou situovány třídy a potřebné zázemí školy. Z 3 NP je přístup na pochozí terasu, která je koncipována jako venkovní učebna.

Architektonické řešení:

Naší snahou bylo zachovat stávající konstrukce a charakter industriální budovy, proto jsme pracovali s následujícími výrazovými prvky.

  • Původní neopracované cihlové (ty byly očištěny a opatřeny bezprašným penetračním nátěrem chodbách a v jídelně) nebo betonové zdi (sloupy a průvlaky) 
  • Betonová nebo masivní dřevěná podlaha z masivních prken v jídelně. Na podlaze v aule souvrství vhodné pro sportovní aktivity s pochozí vrstvou z masivu. Dekór betonové stěrky byl taky promítnut do vinylových podlah chodeb a tříd
  • Odhalené trubky a elektroinstalace - přiznané měděné rozvody vytápění, Isan Spiral-industriální charakter designová otopná tělesa ve společných prostorech
  • Továrenské osvětlení – užití světlíku, které však nově musely být ve větším počtu a tvaru, který propouští maximální možné světlo do interiéru, ale prvek sekundárního osvětlení jako takový byl zachován
  • Okna bez záclon, žaluzií, pouze zatemňovací „těžké závěsy“
  • Stejně tak fasáda je kombinací bílé hladké omítky, režného zdiva a antracitového plechového obkladu
  • dřevo bylo také použito v nábytku jak typový tak vestavný (desky pod umyvadly, knihovna podlahy auly a jídelny). V aule byl také dekor dřevo využit u akustického obkladu stěn. Ty tvoří kontrast se stromem, který je centrálním výtvarným prvkem auly. Je sestaven z masivních prken z neopracovaného nebo recyklovaného dřeva z půdních prostor a doplněn o hranolky z broušeného nového dřeva. Výrazným dřevěným prvkem jsou také dveřní křídla, která jsou směrem do tříd částečně prosklená.
  • Dalším výrazným materiálem je terazzo, které je navrženo na chodbách a u vstupu. Tento materiál byl již v budově použit u schodišťových stupňů a na některých chodbách. V čítárně a výdejně jídla byl pak použit vinyl v dekóru terazza.
  • Kov je klíčovým prvkem industriálního stylu, zejména v tmavých odstínech šedé. V projektu se uplatňuje na zárubně dveří, rámy prosklených ploch v interiéru, zábradlí, sanitární předmětech - umyvadla baterie v černém provedení, baterie a doplňcích koše, zásobníky na mýdlo atd. Výrazným interiérovým prvkem je skleněná příčka v jídelně s černým nepravidelným rastrem vnitřního členěním, kovové zábradlí kombinované s kovovou sítí jako zábradelní výplní.
  • Industriální ladění mají také keramické obklady toalet v dekóru patinované mědi

Industriální styl se obvykle vyznačuje neutrální barevnou paletou, jako je bílá, šedá a černá. Tyto barvy pomohou vytvořit čistý a moderní vzhled. Tyto kontrastní a monochromatické materiály byly v návrhu zjemněny strukturou textilií na sedacím nábytku a barevným akcentem na židlích ve třídách. Barevný nábytek a různé typy sezení jsou uplatněny také na chodbách a společných prostorech, lavice, židle poufy, fatboye.

Dalším cílem bylo vytvořit estetické prostředí stimulující koncentraci, bez jakýchkoli negativních vlivů na fyzické či duševní zdraví, a zároveň s rozumnými ekonomickými požadavky na výstavbu, provoz a údržbu.

Největší výzvou projektu bylo zajistit dostatečné denní osvětlení, vzhledem ke stávajícímu umístění budovy ve stávající zástavbě (vysoké budovy ze všech stran). Potřeba bylo do návrhu implementovat světlíky a světlovody.

Při navrhování bylo velmi dbáno na akustický komfort, a to nejen ve třídách ale i na chodbách a společných prostorách. V aule je navržen akustický obklad v dekoru dřeva. Na chodbách akustický plný nebo perforovaný, popřípadě rozebíratelný kazetový podhled. Ve třídách jsou velkoformátové akustické nepravidelně perforované podhledy.

Vzhledem k tomu, že Budova A je multifunkční a ve 4-7 podlaží se nachází byty, bylo potřeba vyřešit prostorovou i stavební akustiku tak, aby se provozy navzájem negativně neovlivňovaly.

Dbalo se na to, aby všechny navržené materiály a povrchy byly snadno čistitelné a odolné, jak mechanicky, tak chemicky proti agresivnějším čistícím prostředkům. Vzhledem k různým výškovým úrovním budov, které se nově propojily, bylo potřeba v chodbách realizovat rampy, takže podlahy musely být i dostatečně protiskluzné.

Budova byla zateplena a nová okna byla navržena tak, aby byl zajištěn komfort vnitřního prostředí a nedocházelo k přehřívání ani přílišnému ochlazování, což by mohlo vést ke snížené schopností soustředění. Prostory s vyšším výskytem osob jsou doplněny ještě u nucené větrání pomocí klimatizačních jednotek.

V současné fázi jsou 3 etapy dostavěny a nyní probíhá rekonstrukce a výstavba nástavby bytového domu.

 

 

Číst více

Partneři

PARTNER DESIGNU CENY

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNER

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

OFICIÁLNÍ VŮZ

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše