kategorie:
Veřejný interiér I.
Ing. arch. Nikola Pástorová, MANIAA ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR, www.maniaa.com
fotograf:
Michal Bernátek
CUKRÁRNA MARTINES, BŘECLAV
Cukrárna jako oáza klidu s pracovním názvem ,,Sladká jungle.“ Teplé sladké odstíny pro její útulnost. Pastelová starorůžová barva v kombinaci s pastelovou olivovou zelenou. Použití recyklovaných materiálů a lokálních tvůrců.
Cukrárna Martines má celkovou řešenou plochu 175 m2.
Zadání ze strany investora nebylo. Protože jsem si v lednu 2024 zašla do cukrárny na kávu a stávající interiér byl už velmi zastaralý. Proto jsem ten samý den zavolala paní majitelce a řekla jí, že jsem architekt a že by si její cukrárna zasloužila nový interiér a že mám představu jak by mohl vypadat.Majitelka s tím souhlasila a po měsíci již měla návrhy interiéru, z nichž byla nadšená.
8 měsíců jsem připravovala podklady pro realizaci a připravovala kompletní rekonstukci.
Majitelka samozřejmě z důvodu vysokých denních nákladů chtěla cukrárnu zavřít na co nejratší dobu.Proto jsme část sociálek rekonstruovali v červnu a prostor kavárny na konci listopadu.
Jako zajímavost bych vyzdvihla, že se cukrárna zavřela na 14 dní. Prvních deset dní tam byla jediná firma, která dělala kompletně nové stěrkové povrchy po celém prostoru. A následovaly 4 dny, kdy se na stavbě po hodinách vystřídalo celkem 19 dalších firem.Prostor byl každou hodinu přesně rozdělěný pro různé profese tak, aby si nikdo navzájem nezavazel.
Z strany investorky byly jen 3 požadavky. Zachovat vyvýšené podium, snížené SDK podhledy s LED osvetlením a stávající vitríny.
Mým cílem bylo prostor celkově zjemnit, zesvětlit, zmodernizovat. Navrhla jsem cukrárnu jako oázu klidu, s pracovním názvem ,,Sladká jungle.“ Chtěla jsem zachovat teplé sladké odstíny, pro její útulnost. Pracovala jsem s pastelovou starorůžovou barvou v kombinaci s pastelovou olivovou zelenou.
Interiérem se prolínají dva výrazné prvky a to rovnoběžné línie a zaoblené tvary, hrany a prvky na všem.
Ráda pracuji s materiály, které se primárně používají k jiným účelům. Například vlnitý plech, který byl nastříkán do starorůžové barvy a tvoří zaoblený vlnitý lem barových pultů.
Na podlaze je litá podlaha s rozsypanými chipsy, prostor se tím krásně sjednotil.
K realizaci jsem přivedla zajímavé tvůrce, které mám v oblibě. Například MADE Design studio z Ostravy, které nám na zdi vytvořilo ručně malovanou grafiku, smotivy jungle, která se odráží v zrcadle z barem.
Významnými dodavateli jsou české značky, které tvoří své produkty z recyklovaných materiálů. Těmito ekologickými kousky je interiér zajímavějším a široké veřejnosti tak přibližujeme současné mladé tvůrce ekologických a designově zajímavých výrobků z naší republiky.
Je to Brněnské studio NAHAKU, které nám vyrobilo designová plastová svítidla z bývalých barelů na pivo. Dále brněnské studio PLASTIC GUYS, od nichž máme kompletně stolové desky. Jsou to recyklované panely vyrobené z odpadů prmyslového plastu. Protože panely mají konkrétní rozměr a při výřezu stolových desek zbylo velké množtví odpadu. Navrhla jsem zrušení skleneněného zábradlí a odpadové kusy jsme použili jako zábradlí. Jsou to svislé bloky dvou rozměrů, které se střídají po obvodu vyvýšeného pódia. Další odpadní desky jsem využila na police pro nádobí.
Dalším ekologickým dodavatelem jsou akustické panely Echoblock od WOODPASTA, které jsou svým složením z 60% vyrobené z recyklátu a mají certifikát OEKO-TEX Standard 100
Dále jsem vybrala designové kvalitní židle Hug od italského výrobce Scab, která je vyrobena z certifikovaného Post-Consumer Recycled (PCR) plastu, což z ní činí také ekologickou volbu.