kategorie:
Veřejný interiér I.
Ing. arch. Naďa Pizinger, Akad. arch. Jaromír Pizinger, MORIX s.r.o., www.instagram.com/pizingersmorix
fotograf:
Filip Šlapal
BISTRO NEAPOLIS, PRAHA
Za příběhem tohoto malého milého bistra v srdci Vinohrad stojí trojice partnerů, kteří se rozhodli vytvořit tento koncept: pražský majitel obchodu s rybami, italský kuchař a český pizzař. Prostor podniku byl daný, původně rybárna a rozhodnutí padlo, chce to změnu…
Zadání od investora, pro nás hodně netypické, byla jen jedna fotografie, nebo alespoň tu si pamatujeme nejvíc- fotografie, která byla také nakonec umístěna do interiéru na čestné místo, která měla definovat atmosféru, která má budoucí podnik mít… jednoduchost, radost ze života i jídla, historie…
Naším záměrem bylo vytvořit interiér, který v sobě ponese náznak atmosféry Neapole, s jejími barvami, teplem a s historickou patinou doplněnou o výraznou vrstvu designu 70. let… to je pro nás kouzlo a chemie této destinace, kterou jsme chtěli přenést také do horní části ulice Vinohradská… a to vše doplněné o současné prvky designu, a to vše ve velmi limitovaném záměru na investice…
Největší výzvou pro nás byla asi představivost a odhadnutí klienta, kam až nám dovolí zajít.. nicméně zariskovali jsme a vyplatilo se. Z rybárny, která interiérem i atmosférou byla snad absolutní opak nově zamýšleného, se stalo místo, které podle nás spojuje vše, co jsme zamýšleli… atmosféra, kterou se podařilo do podniku vtisknout, je výjimečná… tmavo červeně zbarvená výmalba stropu (která prakticky prostupuje celým interiérem až do prostoru toalet) a technologií v kombinaci se slinutými skládanými barevně výraznými dlažbami, podpořeno tvarově dominantním barovým pultem resp. pizza kuchyní v křiklavě žluté barvě, autentickými mramorovými deskami stolů a pracovní plochy kuchyně, stejně jako ocelové konstrukce pro skladování vybavení v prostoru, které jsou ponechány v povrchově neupravené formě, tzn. jen odmaštěná ocel, s přiznanými sváry a rozbrusy… možná i tato „materiálová neukázněnost“ a různorodost dodávají interiéru také své… Původní stěny byly obnaženy až na historické vrstvy omítek, dotvořeny jsou geometricky navrženými přiznanými rozvody elektriky a červenými led-neonovými světly, která vyniknou zejména večer.
Přestože má prostor jen pár míst k sezení a klienti se musí opravdu uskromnit, aby získali místo pro konzumaci, podařilo i s použitím vintage zařízení (světla, židle, nalepené plakáty na stěnách) dotáhnout interiér tak, aby nepůsobil formálně, ale živoucím a autentickým dojmem.
Další vrstvou, kterou jsme chtěli do interiéru dostal, byl prvek umění ulice, graffiti, s čímž nám pomohl David Strauzz, a to ať už jde o vzkazy na stěnách nebo informační systém.