kategorie:
Veřejný interiér I.
prof. Ing. arch. Petr Pelčák, PELČÁK A PARTNER ARCHITEKTI s.r.o., www.pelcak.cz, VILLA HRUŠKY s.r.o.
fotograf:
Filip Šlapal
MLÝN HRUŠKY, BŘECLAV
Stavbu strojního mlýna z konce 30. let tvořil plášť stavby skládající se z cihelné neomítané fasády a střechy – dřevěného krovu naposledy krytého vlnitým plechem. Tento plášť uvnitř obsahoval mlýnici - prázdný prostor od podlahy po střechu, čili skrze tři běžná podlaží, do nichž je formálně dělena fasáda.
V něm byla tesařskou konstrukcí vystavěna technologická linka s mlecími válci poháněná elektromotory. Nový mlýn však fungoval jenom pár let, neboť byl v roce 1948 mlynářské rodině komunisty ukraden a předělán na výrobnu krmiva pro hospodářská zvířata JZD. Nakonec byla i tato činnost ukončena a budova bez údržby a provozu chátrala, takže po zhroucení komunistického režimu byla potomkům původních majitelů navrácena jako ruina. Jejich vnuk započal ve druhé dekádě nového století s revitalizací areálu mlýna. Nejdříve z rozestavěného domu mlynářské rodiny, jehož dokončení ve 40. letech znemožnil komunistický puč, vybudoval pension. A nyní přišla řada i na vlastní mlýn. Byl proměněn ve vazbě na zadání investora v bistro, vinotéku, kavárnu, snídárnu sousedního pensionu, sál pro symposia, kulturní akce, školení i vinné přehlídky a košty, restauraci s možností přípravy haute cuisine, místo setkávání místních i návštěvníků moravského Podluží. Zkrátka ve stavbu s prostorem umožňujícím a nabízejícím situace a zážitky, které okolí chybí.
Její cihelná fasáda byla restaurována a zakryta novou střechou. Původní prostorové kontinuum vnitřku stavby upomíná její nynější hlavní prostor výšky dvou podlaží. Veranda hledí do zahrady a je spolu s kuchyní a toaletami umístěna v nízké dvorní přístavbě se střešní pobytovou terasou. V posledním podlaží, od spodní části oddělen novým dřevěným trámovým stropem se nachází prostorný pronajímatelný loft. Čistá plocha obou podlaží bistra je cca 250m², plocha loftu je cca 120m².
Venkovní posezení kryté pergolou nabízejí „zahrádky“ na obou stranách domu – jedna orientovaná do osluněné hlavní ulice vsi, druhá do klidu a stínu zahrady.
Materialita a forma rekonstruované stavby i jejích nových prvků je konkrétní, tradiční, a přesto či proto osobitá. Stavbu mlýna realizovaly stavební firmy z blízkého okolí, přičemž se upřednostnily místní tradiční materiály. Na přání investora byl kladen důraz na zachování původních prvků. Namísto rozsáhlých demolic se stavební konstrukce pečlivě opravovaly a repasovaly, aby si mlýn uchoval svou historickou autenticitu a jedinečný charakter. Některé původní konstrukce, které už nebylo možné využít při stavbě, našly nové uplatnění, aby na místě zůstaly jako připomínka historie mlýna (např. stěna z dřevěných trámů v loftu).