kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Regina Rašíková, www.designedbyrr.cz
fotograf:
Vojtěch Krupička
REDESIGN RODINNÉHO DOMU 5 + KK, PODĚBRADY
Obývací pokoj konečně začal plnit svou funkci. Nezabydlený prostor, kde rodina ani nechtěla trávit svůj čas, se proměnil v komfortní zónu a to bez nutnosti dispozičních úprav. Nových úprav se dočkala kuchyň, ložnice, pracovna i vstupní chodba.
Je zajímavé, že se mi spousta malých projektů nakonec promění v kompletní proměnu celého interiéru. Tak tomu bylo i v tomto případě.
Začali jsme koupelnovými skříňkami, následně přešli na novou kuchyňskou linku, pak přišla výměna všech interiérových dveří, plovoucích podlah, schodiště, včetně zařízení všech místností... Takže kompletní proměna interiéru celého domu bez posunu příček.
Klienti sice v domě bydleli 20 let, ale v zásadě nikdy nevyužívali obývací část prostoru. Tato část byla bez dění a nikdo zde nechtěl trávit volný čas. Obývací část byla sice propojená s jídelním s kuchyňským koutem, nicméně orientace obývacího pokoje nebyla propojena se zbytkem prostoru. Obývací části navíc dominoval krb a velké akvárium, které zabíraly velkou část prostoru a ostatní zařízení bylo upozaděno. Zadání bylo propojení obývací části s jídelní a kuchyňskou částí.
Proměna začala odstraněním akvária a krbu. Místo krbu se postavil nový komín, na který se přidělala krbová kamna. Ta v prostoru zabírají méně místa. Došlo ke změně umístění televize a sedací soupravy. Při rekonstrukci bylo pamatováno na změnu rozvodů elektrických kabelů a na zabudování několika různých LED pásků (stopní lišta a lišta v horní části skříněk z obou stran krbu). Nové osvětlení dokáže v prostoru navodit příjemnou atmosféru. Dále došlo ke změně položení plovoucí podlahy na šířku oproti původní verzi na délku místnosti, kdy se díky optickému klamu celý prostor zvětšil. Tím se část prostoru s jídelnou a kuchyňským koutem přiblížila obývacímu prostoru a došlo k propojení všech část.
Majitelé mají rádi bílou barvu a dřevo. Z tohoto důvodu při realizaci kuchyňské linky padla volba na bílou barvu ve vysokém lesku v kombinaci s dubem. Toto propojení materiálů se využívá v celém domě od vstupní chodby přes halu se schodištěm, obývacím prostorem, pracovnou až po pokoje v horním patře.
Vstupní chodba je poměrně malá. Díky použití bílých dveří, světlé omyvatelné stěrky a skříním s dveřmi se zrcadly se celý prostor rozsvítil a opticky zvětšil. Na vstup navazuje hala se schodištěm. V důsledku nevhodného zúžení spodních schodů na trojúhelníkový tvar z původního schodiště všichni padali. Původní schody měly ještě několik dalších komplikací - vysoký středový sloupek na podestě, který komplikoval stěhování nábytku do horního patra, úzkou podestu a zábradlí, které v jedné části připomínalo mříže. Díky odstranění původního schodiště a vybudování nového kovového s dřevěnými podsvícenými stupni a změně zábradlí se ve spodní části haly vytvořil nádherný prostor, kde bude v budoucnu vinotéka.
Poslední prostor, o kterém bych se ráda zmínila, je ložnice majitelů. Téměř dvacet let spali pod šikmou stěnou a pod střešním oknem. Můj pohled na řešení interiérů je významně ovlivněn dlouhodobým studiem a praktikováním učení Feng Shui. Takové umístění postele není z dlouhodobého hlediska vhodné. Malý prostor nad hlavou a ještě střešní okno mají negativní vliv na kvalitu spánku. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla pro vybudování úložných prostor za postelí. Díky tomuto úložnému prostoru se postel mohla oddálit ode zdi o 75 cm. Navíc byl do horní desky zafrézován LED pásek, který opticky zvyšuje strop v nejnižší části. A doporučením bylo nechat okno nad postelí trvale zavřené s zataženou roletou. Tyto úpravy pomohly ke klidnému a hlubokému spánku majitelů.