kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Ing. arch. Michaela Záhorovská, www.zahorovska-architekt.cz; VANGUARD PRAGUE a.s., www.vanguardprague.cz
fotograf:
Pavla Frauenterková
VANGURAD NIGHTCRAWLER, PRAHA
Loft, stejně jako jeho majitelka, má dvě zcela odlišné tváře. Přes den se prezentuje seriózností a precizností – slouží jako pracovní základna úspěšné podnikatelky, která z něj řídí svůj byznys. Jeho přirozená elegance a funkční řešení odráží profesionální atmosféru. Jakmile však nastane soumrak, prostor se promění.
V jeho zdech ožívá duše nočního tvora, který je schopen fungovat jen na určité světelné frekvenci. Díky promyšlenému designu a moderním technologiím se tento loft dokáže na jedno kliknutí přenést do světa noci, kde jeho majitelka naplno využívá svou vášeň pro noční život a vždy zde začíná každé její noční dobrodružství.
Zadáním bylo navrhnout útulný a zároveň netradičně pojatý loft, který by kombinoval přírodní materiály a tóny s industriálními prvky. Otevřený přístup investora umožnil odvážné kombinace materiálů a výběr neobvyklých designových prvků. Mezi ty nejvýraznější patří například kožešinové židle Due Piu, ikonické křeslo Airborne z limitované edice vyrobené z kovové sítě, nebo zavěšená kuchyně z texturovaného kovolaminátu, doplněná kouřovým zrcadlem. Velmi jedinečným prvkem jsou čalouněné skříně v ložnici, které celý prostor industriální místnosti zútulňují a díky textuře látky se chovají jako plátno. Na stěně nad sedačkou visí i autorská tapisérie z dílny Bohemian Rugstory vytvořená čistě pro tento loft.
V interiéru byl kladen mimořádný důraz na využití přírodních materiálů – dřevěné podlahy, mramorové obklady, nábytek z kvalitní dýhy a bohaté zapojení zeleně. Výsledkem je harmonické propojení estetiky a přirozenosti, které interiéru dodává nadčasový charakter.
Hlavní výzvou při navrhování tohoto bytu byla jeho dispozice. Světlá výška loftu činí 2,8 m, což vylučuje možnost vestavby patra. Ze strany investora byl kladen mimořádný důraz na vytvoření dostatečného množství úložných prostor – jak v zóně vstupu, tak i v ložnici. Do návrhu byly integrovány pragmatické prvky, které zpříjemňují každodenní užívání bytu a zjednodušují jeho údržbu. Patří sem například vyhrazené místo pro robotický vysavač ve skříni se sklopným soklem, technická skříň, zabudovaný WC kartáč či nabíjecí zásuvka, která eliminuje nevzhledně vypadající spleť volně ležících kabelů. Praktickým prvkem je i skrytý pracovní stůl, který lze po dokončení práce jednoduše zaklopit spolu s notebookem a dalšími předměty, čímž se promění v elegantní odkládací polici navazující na kuchyň a jídelní stůl.
Byt o rozloze 55 m² je situován v hlubším traktu, s jednou prosklenou stěnou na kratší straně. Jedním ze stěžejních požadavků bylo oddělení ložnice, které je realizováno pomocí prosklené příčky. Pro dosažení dojmu prostornosti byly téměř všechny nábytkové prvky zavěšeny nebo opatřeny zapuštěným soklem z kouřového zrcadla, aby podlaha opticky pokračovala i pod nábytkem a prostor působil větším a vzdušnějším dojmem.
Velkou výhodou dispozice je také úložný prostor pod podiem s ložnicí. Majitel má k dispozici dva prostorné a hluboké výsuvné šuplíky a zároveň přístup z boční strany obývacího pokoje, kde lze uložit sezónní či sportovní vybavení. Tento důmyslný přístup k úložným prostorům maximálně využívá každý centimetr bytu a přispívá k jeho funkčnosti i estetické čistotě.