kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
Ing. arch. Jaroslav Klega, KLEGARCHITECT s.r.o., www.klegarchitect.cz
fotograf:
Fest Vision
GALERIE PROSTUPUJÍCÍ DOMEM, OSTRAVA
Myšlenka vytvořit galerii prostupující domem vznikla z požadavku majitele na zakomponování sbírky z broušeného skla do interiéru domu. Současně tu byl požadavek na rozšíření umění ve formě soch a obrazů v celém domě. Pro cenné kousky šatníku vznikla koncepce podobná umístění uměleckých předmětů v domě.
Vila Ostrava - "galerie prostupující domem" byla navržena s nekompromisním důrazem na detail, kvalitní materiály a nejmodernější technologie. Koncept vily solitérního charakteru s akcentem na objemovou kompozici je navržen ze tří jednoduchých objemů, které svou materiálovostí vymezují funkční části domu. Tyto materiály jsou přirozeně navázány a harmonicky propojeny do interiéru. Bílá omítka, hliníkový obklad a lesklé černé skleněné plochy fasády, ve kterých se zrcadlí okolní prostředí, dodávají domu jedinečnost a záměrně odkazují na charakter regionu, v kterém se vila nachází. Antracit – černé zlato,jak se lidově říká černému uhlí - je jedním ze základních koncepčních prvků objemu domu, stejně tak hliníkový obklad, který odkazuje na historii regionu v hutnictví.
Tato koncepce se propisuje také do interiéru. Vila v klidné čtvrti Ostravy představuje zajímavý prostor, kde obytné části a umělecké instalace existují v naprosté symbióze.
Koncept interiéru
Myšlenka vytvořit galerii prostupující domem vznikla z požadavku majitele na
zakomponování sbírky z broušeného skla do interiéru domu. Současně byl požadavek na rozšíření umění ve formě soch a obrazů v celém domě. Pro cenné kousky šatníku vznikla koncepce podobná umístění uměleckých předmětů v domě.
Interiér
Použité materiály přecházejí plynule z exteriéru do interiéru, kdy černé lesklé plochy navazují na stěny v pánské pracovně a posilovně. Linie černých rastrů na stropech a stěnách umocňují vizuální kontinuitu a napodobují horizontální a vertikální směry uhelných slojí v přírodě. Tyto prvky se prolínají s povrchovými materiály, jejichž materiálovým odkazem jsou velkoplošné keramické obklady a dlažby, dýhovaný nábytek, bílé omítky a částečně přiznané betonové stropy.
Dům je navržen s důrazem na otevřenost a propojení jednotlivých prostorů. Jedním z charakteristických principů je průchodnost, která umožňuje nerušeně plynout jednotlivými místnostmi a zároveň obdivovat umělecké exponáty, které jsou citlivě rozmístěny po celém domě. Celý tento zážitek umocňují interiérové dveře se skrytými zárubněmi, díky kterým bylo možno průchody do pokojů při uzavření skrýt za celistvé zrcadlové stěny a kompaktní keramické obklady. Minimalismus skrytých zárubní tak umožnil nechat dveře splynout s okolím, dosáhnout požadované estetické čistoty interiéru a vytvořit dokonalý galerijní prostor podporující a zvýrazňující instalované umělecké prvky. V interiéru také dominují velká bezrámová okna, která zajišťují dostatek
světla a vytvářejí dojem přirozeného propojení s venkovním prostředím, při navázání interiéru s exteriérem.
Umělecké instalace
Vila s galerií prostupující domem není pouze prostorem pro bydlení, ale také galerií vybraného umění. Sbírka obsahuje díla převážně českých umělců, která byla pečlivě vytvořena tak, aby splňovala požadavky klienta i architekta a harmonizovala s architektonickým stylem domu. Jednotlivé umělecké instalace jsou rozmístěny tak, aby majitele provázely celým interiérem a nabízely jim možnost objevovat nové perspektivy a významy. Jedním z nejvýraznějších uměleckých prvků je socha býka umístěná do středu domu. Dominantní symbol znamení zvěrokruhu majitele je vytvořen z oceli stejně jako schodiště, pod kterým se nachází.
Úlohou osvětlení není pouze zajistit dostatek světla v interiéru – je koncipováno jako funkční a inspirativní doplněk k uměleckým dílům. Příkladem je svítidlo ve tvaru skleněných bublin, které se vznášejí směrem k vodní hladině a levitují ve vertikálním prostoru nad schodištěm, což umožňuje jejich pozorování z několika perspektiv. Přírodní prvky v interiéru jsou reprezentovány mechovými stěnami a živými květinami. Abstraktní malby spolu s barevnými soškami z broušeného skla, vnášejí do domu barvitost a přírodní charakter, a tím dokonale doplňují celkový koncept domu.
Prostory vily
Každý pokoj ve vile je navržen s důrazem na jeho specifickou funkci a požadovanou uměleckou hodnotu. Kromě posilovny, sauny, koupelen a garáže s technickým zázemím, které jsou v souladu s materiálovými a designovými principy celého domu, stojí za zmínku především hlavní obývací prostor, ložnice a pracovna.
Obývací pokoj s kuchyní a jídelním stolem
Obývací pokoj představuje centrální část domu, kde se rodina a přátelé setkávají za účelem relaxace a společného vyžití. Klíčovým prvkem tohoto prostoru je velký jídelní stůl, který plynule navazuje na kuchyňský ostrůvek a kuchyňskou linku. Kuchyňská linka je navržena tak, aby esteticky propojovala obývací pokoj s ostatními částmi interiéru domu. Vytváří tak harmonický celek, jenž přesahuje pouhou funkčnost kuchyně. Velká bezrámová okna poskytují nádherný výhled do zahrady a umožňují interiéru propojení se zahradou a s venkovním sníženým posezením, které je zastřešeno bioklimatickou pergolou s hvězdným nebem. Celé toto snížené posezení přímo navazuje na bazén a vířivku.
Ložnice
Ložnice byla navržena jako oáza klidu a relaxace. Vizuální propojení se zelenou střechou a odpočinkovou terasou umocňuje celkový odpočinkový charakter místnosti. Na terase se nachází socha vzlétajícího jeřába a exteriérový sedací nábytek pro relaxaci. Spací zóna plynule přechází do koupelny přes šatnu, přičemž tyto prostory mohou být volně opticky i funkčně propojeny nebo odděleny pomocí skleněných a zrcadlových posuvných dveří. Klid a akustická izolace od ostatních částí domu jsou zajištěny kvalitními akustickými parametry dveří se skrytými zárubněmi.
Pracovna
Součástí vily je také pánská pracovna skrytá za již zmiňovanou zrcadlovou stěnou a střežena sochou býka. Dominantou pracovny je černý skleněný obklad s nikami, v nichž jsou umístěny nejcennější sošky z broušeného skla. Obklad prochází z venkovní stěny garáže a navazující terasy a přes bezrámové okno plynule propojuje exteriér s interiérem pracovny.
Venkovní prostory
Zahrada a venkovní prostory vily jsou nedílnou součástí jejího architektonického
konceptu. Venkovní umělecké instalace a designové prvky jsou citlivě začleněny do krajiny, čímž vytvářejí harmonický celek s interiérem domu. Volnočasové využití doplňuje zahradní altán, který umožňuje výhled na samotný objekt.
Závěr
Vila Ostrava – „galerie prostupující domem“ je nevšedním příkladem moderní
architektury a umění, které společně vytvářejí harmonický a inspirativní prostor. Tato stavba není jen místem k bydlení, ale i živoucím důkazem toho, jak může být umění integrováno do každodenního života. Vila Ostrava je nejen domovem, ale i galerií, která nabízí neustálé objevování a inspiraci.
Ing. arch. Jaroslav Klega