kategorie:
Veřejný interiér II.
MgA. Zuzana Bošková, www.zuzanaboskova.com
fotograf:
Pure stuff studio
POLIKLINIKA H+, PRAHA BRUMLOVKA
Do výsledné podoby interiéru, který byl původně kancelářským prostorem, se promítla nová vizuální identita polikliniky, která pracuje s výraznými barvami a organickými tvary.
Rodinný lékař pro 21. století s důrazem na vlídné a přátelské prostředí - takovou vizi chtěl investor promítnout i do prostor nejnovější polikliniky Health+ Brumlovka. Dalším důležitým požadavkem bylo splnění přísných nároků na čistotu a provoz zdravotnického zařízení.
Hlavním cílem návrhu tedy bylo vytvořit prostor, který nepůsobí stroze a chladně, ale naopak vzbuzuje příjemné pocity hřejivosti a útulna. Do projektu se vstoupilo ve chvíli, kdy již bylo od projektantů navrženo rozmístění jednotlivých příček. Dispoziční řešení tak bylo možné ovlivnit pouze částečně. Do výsledné podoby interiéru, který byl původně kancelářským prostorem, se promítla nová vizuální identita polikliniky, která pracuje s výraznými barvami a organickými tvary.
V návaznosti na to se zaoblení objevuje také v prostorách recepce či ordinací, například v podobě zakulacení rohů stěn, nábytku a tvaru zrcadel. Již to výrazně napomohlo ke zjemnění a zpříjemnění interiéru. Rozhodli jsme se vystoupit z „bílého stereotypu“, kterým zdravotnická zařízení obvykle oplývají. Ač bylo nutné se v rámci designu pohybovat v určitých mantinelech, finální paleta barev v odstínech krémové, koňakové a hnědé má potlačit typickou „nemocniční“ strohost a vzbuzovat v příchozích pocit bezpečí a uvolnění. Volba základních materiálů se pak odvíjela od potřeb samotné polikliniky.
Podlaha je kaučuková a stěny okolo toalet, veškerých umyvadel a některých dalších míst v ordinacích pokrývá designová stěrka na bázi zušlechtěného cementu, jež usnadňuje údržbu daných prostor.
Při výběru doplňků jsme vsadili na nadčasové kousky, které v sobě spojují estetickou hodnotu a praktické využití – to se odráží například v kožených křeslech pro pacienty nebo zásobnících na dezinfekci, jež jsou skryté, aby nerušily celkový vizuální dojem. Větší volnost jsme měli v případě recepce a lounge nahrazující klasickou čekárnu. Zde byla zvolena kombinace dřeva a betonu, který je zastoupený v na míru vytvořené pracovní desce. Okolo stěny se vine hravě pojatý nástěnný věšák připomínající linku EKG.
Velikost: 326 m2
Interiér je doplněn o umělecká díla od Matyase Pavlíka, Antonína Střížka a dalších.
Jednotlivé ordinace: stomatologie, dentální hygiena, fyzioterapie, oční, psychologie,
interna, kožní, odběrová místnost, sesterny
Dále pak: recepce, čekárna, zázemí recepce, denní místnost zaměstnanců, dvě šatny zaměstnanců, toalety, sklad
Několik dodavatelů:
Většina nábytku je navržena na míru (Stylishrooms)
sofa: značka Polstrin, designéři Lexová&Smetana
betonové pracovní desky: Burning Vibe
křesílka: Hauge a Adelaide od Henrika Pedersena
odkládací stolky: Madrid od Mortena Georgsena
osvětlení: závěs. svítidla Tradition (značka Northern) a Phantom (značka Normann
Copenhagen), nástěnná světla Lehni (designér Georg Gisel)
pracovní židle: HermanMiller