kategorie:
Veřejný interiér II.
MgA. Vladimír Žák, VRTIŠKA & ŽÁK s.r.o., www.vrtiskazak.com a Sonnentor s.r.o., www.sonnentor.cz
fotograf:
Kristina Hrabětová a Marcela Jurasová
BYLINKOVÝ RÁJ, ČEJKOVICE
Cesta bylinkového ráje vede speciálně vystavěným tunelem. Seznamuje návštěvníky s procesem zpracování hlavní suroviny pro čaje Sonnentor. S přírodou a obnovitelností souvisí i zvolené materiály pro tento projekt jako jsou dřevo a sklo.
Pro česko-rakouskou značku SONNENTOR zabývající se výrobou čajů a koření v bio kvalitě jsme navrhli zážitkovou exkurzní trasu, popisující komplexní průběh zpracování od samotného růstu bylin a koření až po jejich finální balení i distribuci. Klíčovou myšlenkou bylo vytvoření organického interiéru, který za pomocí výtvarných principů utváří skutečnou zážitkovou architekturu a podklad pro příběh i hodnoty společnosti SONNENTOR. Stěžejním požadavkem bylo použití přírodních a obnovitelných materiálů.
Cílem projektu bylo vytvořit interaktivní prohlídkový okruh, který provede návštěvníky Bylinkového ráje® SONNENTOR cestou bylinky z pole až do šálku čaje. Pro tyto účely byl nad výrobními prostory vytvořen tunel o celkové rozloze 550 m2 s průhledy do jednotlivých fází zpracování bylin, výroby a balení porcovaných čajů i do skladovacích prostorů. V rámci celé trasy je návštěvníkům umožněno průběžně nahlížet do těchto prostor skrz kulatá okna. Mohou si tak jasně spojit nabyté informace s reálnou produkcí. Velká okna zároveň symbolizují transparentnost, která je pro podnikání firmy SONNENTOR klíčová. Trasa je bezbariérová a kulaté otvory jsou rozmístěny v různých výškách, aby si exkurzi užily také děti.
Prohlídkový okruh je rozdělen na několik tematických celků (např. farma pěstitelů, zpracování a kontrola kvality surovin, pěstitelské projekty ve světě, obalové materiály apod.), z nichž každá má vlastní kompozici co se týče použitých barev, materiálů a prvků. Do interiéru jsou umně zakomponovány obalové materiály (čajové sáčky, krabičky, výplň ze starých krabic) a jiné prvky (brána statku, selský nábytek), které reprezentují nejen funkční design, ale i ekologické a etické hodnoty společnosti SONNENTOR.
Tvar prohlídkové trasy je koncipován jako cesta bylinky od semínka přes sklizeň, sušení, zpracování až po samotné balení finálního produktu. Převládají přírodě bližší oblé či kulaté tvary. Celému prostoru dominují neutrální barvy, které nejprve podtrhují představu půdy, kořenů a semínka prorážejícího si cestu ven na světlo a následně nechávají vyniknout výhledy do „centra dění“.
Z pohledu použitých materiálů výrazně převažují přírodní a obnovitelné, zejména dřevo, sklo. Stěny omítnuté ručně hlínou střídá betonová stěrka, do které byly otištěny byliny z přilehlé bylinkové zahrady sv. Hildegardy. V jednom z úseků jsou stěny obloženy také peletami slisovanými z bylinného odpadu (prachu), které firma SONNENTOR používá k vytápění.
Navrstvené papírové pytle, ve kterých pěstitelé přepravují nasušené bylinky a koření, tvoří na stropech organické vlny, jež evokují strukturu půdy. Část stropů pokrývá podhled z více než 100 tisíc čajových sáčků vytvářejících dojem mraků, skrze které prochází světlo. Představují komplexní přístup a rozmanitost, které ekologické hospodaření nabízí, a poskytují jedinečný vizuální zážitek. Rozmanitost přírody znázorňuje také skulptura vyskládaná z čajových krabiček, která svým tvarem připomíná bouřkový oblak.
Výrazným prvkem prohlídkového okruhu je také tradiční selská brána se symbolem slunce, která v minulosti označovala svobodně hospodařící statky. Za ní se skrývá venkovským stylem dekorovaná místnost vyjadřující úctu k pěstitelům a jejich práci.