kategorie:
Veřejný interiér I.
Ing. arch. Naďa Pizinger a Akad. arch. Jaromír Pizinger, MORIX s.r.o., www.morix.cz a Galerie Kozí plácek s.r.o., www.ame-gkp.cz
fotograf:
Honza Zima a Kač Brožová
GALERIE UMĚNÍ POHYBU AME, PRAHA
Příběh začíná v útulné kavárně, nabízející zejména domácí výrobky a kvalitní kávu. Pokračuje uměním pohybu v sále, kde najdete širokou škálu lekcí – jóga, pilates, lekce pro těhotné. Završením zážitku jsou všudypřítomné obrazy, které prostor oživují.
Cílem Galerie Kozí plácek bylo vtisknout do celého prostoru duši – proto âme (francouzsky duše). Chtěli jsme vytvořit místo v centru Prahy, které bude multifunkční a osloví nejen sousedy Kozího plácku, ale stane se i komunitním prostorem. Umění je stěžejním tématem prostoru a odvíjí se tak od něj celý koncept, který má za úkol stimulovat všechny lidské smysly.
Váš příběh začíná v útulné kavárně, nabízející zejména domácí výrobky a kvalitní kávu. Pokračuje uměním pohybu v sále, kde najdete širokou škálu lekcí – jóga, pilates, lekce pro těhotné. Završením zážitku jsou všudypřítomné obrazy, které prostor oživují.
Nechtěli jsme vytvořit prostor s typickou atmosférou jógových studií, kde světlé tóny doplňují další světlé tóny. Přáli jsme si docílit větší hloubky, intimity, pocitu bezpečí, tepla, klidu a splynutí s atmosférou místa, což vykrystalizovalo v tomto monochromatickém konceptu, který podle nás všechny tyto atributy splňuje. Tmavé tóny zelené dominují i v zařízení ve všech částech prostoru – místy jsou doplněny o přírodní dekorace, které byly autorsky vyráběny přímo pro tento prostor. Materiály použité v interiéru měly být propojené s myšlenkou tohoto studia – čistotou, spojení s přírodou a lehkostí duše. Veškeré vybavení bylo navrženo a vyrobeno z masivního dřeva nebo dýhy, přírodních ratanových a sisalových výpletů. Pro pocit komfortu během jakékoli lekce jsme zvolili světelný řetěz s tlumenými tóny.
âme se nachází v historickém objektu s klenutými stropy v jeho přízemních prostorech. Zvláštností možná je, že prostor není celý přístupný „suchou nohou,“ jelikož zadní prostory sálu a šaten najdete ve vnitřním atriu romantického pavlačového bloku. Evokuje kouzlo a půvab, zejména potom na jaře, v letním období, ale i na podzim, kdy se břečťany vnitrobloku zbarví do kouzelných barev.
Velký důraz byl kladen také na šatny, které jsou často v podobných prostorech podceňovány – působí spíše nedůstojně pro klienty, vše přebije málo prostoru a nepromyšlenost s ohledem na provoz. Zde je tomu jinak: šatny jsou jedním z hlavních prostor celého konceptu, kde byla velká péče věnována jejich oživení, dostatečné ploše a vzdušnosti. Byly také doplněny o barevně a graficky výrazné autorské malby na stěnách, které prostor nádherně oživují. Šatna je vybavena také pohodlnými čalouněnými otomany a koberci tak, aby působila spíše jako budoár…. se vším, co k tomu patří. Vůně, světlo a práce s nimi je dalších z hlavních momentů.
V rámci prostoru hlavního sálu je situován historický pískovcový krb, což byla danost, se kterou bylo potřeba se vypořádat, a tak jsme z něj vytvořili srdce celého prostoru. Doplněný je o zavěšené dekorace ve formě levitujících ptáků symbolizující lehkost duše a pocit tepla mu dodává kompozice skleněných váz se svíčkami, které příjemně dotvářejí atmosféru prostoru.
Tento projekt je pro autory architektonického studia Pizinger Morix unikátní hlavně absolutní převahou barev, jejich opojnou silou, která pocitově zaplňuje celý prostor, hraje si s ním a zklidňuje jej.