kategorie:
Veřejný interiér II
Ing. arch. Ivana Paľková a Mgr. art Kristína Poržoltová, KIVVI ARCHITECTS, www.kivvi.sk
MILLENIUM, BRATISLAVA
Architektky měly při navrhování kanceláří pro IT firmu volnou ruku. Jediné co musely dodržet byly korporátní barvy. Celý prostor je provází malba od mladého slovenského grafika. V hlavní otevřené místnosti zaujmou tři malé jednací místnosti ve tvaru bubliny a čtyři telefonní budky.
Interiér IT firmy nemusí být nudný a nezajímavý. Stačí použít ty správné nápady nebo kombinace barev a kreativní prostor pro práci je na světě. Při návrhu kanceláří pro společnost Millennium, se šedesáti zaměstnanci a plochou o rozloze 560 m2, dostali architekti volnou ruku. Jediným požadavkem investora bylo, aby respektovali korporátní barvy.
Vstupním prostorem je tradičně recepce s místem k sezení pro návštěvy. Jako dominantní prvek autoři použili logo společnosti a originální malbu od mladého slovenského grafika. Jeho malby vás provázejí i ostatními prostory firmy a zároveň utvářejí ústřední motiv i tří zasedaček s názvy Slavín, Kamzík a Devín. Do těchto místností je možné vstoupit přímo z recepce, což umožňuje, aby setkání s návštěvami proběhla, aniž se naruší běžný provoz společnosti. Výběr zařízení podřídili barvám, které Millennium reprezentují. Výraznou červenou pro zútulnění vyvážili dřevěným nábytkem a obkladem na stěnách. Solidnost interiéru doplňuje krémový koberec, který se táhne celým prostorem.
Ve většině firem je kuchyňka s jídelnou považována za ztracenou plochu s primárním funkčním užitkem. Autoři se snažili tento prostor povznést a použít pro jiné účely, než jen stravování a případná odpolední kafíčka. Koncipovali ho pro multifunkční využití, ať už jako prostor na různé firemní akce, větší workshopy nebo porady. Dispozičně i vizuálně ho proto oddělili od předešlých prostor.
Jelikož se v dnešní době dost polemizuje o výhodnosti open space, kancelářskou část architekti navrhli tak, aby vhodně využili přednosti otevřeného i uzavřeného prostoru. Výsledkem je unikátní hybrid, dispoziční trojtrakt, naznačený příčkami. Vynecháním dveří dosáhli potřebnou otevřenost prostoru a zároveň dostatek privátní zóny pro plnohodnotnou práci zaměstnanců. Do obou krajních traktů umístili pracovní místa zaměstnanců, která jsou navzájem propojena různými průhledy. Pro krátké porady a rychlé workshopy do středního traktu navrhli tři skleněné místnosti ve tvaru bubliny, které tvoří nejdominantnější prvek pracovní části. Důležité telefonáty si mohou zaměstnanci vyřídít ve čtyřech telefonních místnostech, které poskytují dostatek soukromí.