kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
MgA. Markéta Zdebská, Ing. arch. Marek Žáček, BY ARCHITECTS s.r.o., www.byarchitects.cz
fotograf:
Alex shoots buildings
PŮLDŮM V PODOLÍ, PRAHA
Dominujícím a zároveň přirozeným prvkem celého interiéru je schodiště, které spojuje všechna tři podlaží. Pro náročné klienty byl pak speciálně navržen i atypický stůl. Ten má barevné nohy a desku z Technistonu se vzorem terazza.
Pozemek se nachází na mírném jižním svahu, na dosah širšímu centru hlavního města. Okolní zástavba je smíšeného charakteru, nicméně konkrétní uliční fronta je typickou poválečnou výstavbou řadových domků, resp. dvojdomků.
Klient měl touhu nemovitost citlivě rekonstruovat, což jsme chápali a cítili jsme to podobně. Při naší práci jsme se tak snažili o probuzení ducha doby, ve které zástavba vznikala. Od začátku nás dům bavil, zejména díky rafinovanému výškovému uspořádání s náznakem raumplanu. Nespornou kvalitou bylo také to, že se jako jeden z posledních v kolonii zachoval v původním stavu.
Objemově jsme dům doplnili o platformu terasy, která dům objímá, propojuje a poskytuje místo pro život „na rovině“. Máme radost, že se podařilo zachránit starou hrušeň, která je do terasy integrována a v létě vytváří přirozený stín. Na severní hraně pak z terasy vyrostl drobný objekt, který pozemek odcloňuje od ulice. Obsahuje sklad, dílnu, v budoucnu možná saunu a doplňuje tak dům o další funkce. Domek je navržen tak, aby vznikl průhled mezi novou hmotou a hlavním objektem. Ten plní mj. funkci bezbariérového přístupu na terasu a do domu. Primárně jsme s terénem pracovali tak, abychom jednotlivé úrovně propojovali se zahradou vždy v místě nejmenšího výškového rozdílu. Z terasy jsou to pak díky jejich konkrétnímu umístění pouhé tři stupně a ze suterénu v podstatě totéž. Ve výsledku tato rozvaha dělá provoz mnohem pohodlnějším.
Objektu jsme nenápadně přidali některé otvory, zejména dva vstupy na navrženou terasu a kruhové okno, které zprostředkovává kontakt s ulicí a spolu s novými pivotovými dveřmi nabízí hlavní průhledovou osu domem. Ve vstupní hale na dveře plynule navazuje kapacitní vestavěná skříň ve s botníkem integrovaným do jejích dveří.
Dispoziční úpravy byly razantní, především v 1. NP, kde došlo ke zvýšení komfortu ve vstupu, ale také k prodloužení obytné místnosti s kuchyní. Nevhodný apendix „zimní zahrady“ jsme z mnoha důvodů přiřkli exteriéru a zbyla po něm lodžie a stavební otvor, který rámuje jedno ze čtvercových oken ve druhém plánu.
Schodiště spojující všechna tři podlaží je přirozenou součástí obytného interiéru. V suterénu jsme kromě technické místnosti navrhli domácí kancelář / hostovský pokoj s vlastním výstupem do spodní části zahrady. Exteriér se dělí na artikulovanou předzahrádku v kontaktu s ulicí, prostornou terasu a „divokou“ zahradu ve spodní části.
Ve 2. NP jsme jeden z pokojů rozdělili na hlavní koupelnu, prostornou šatnu a vestavěnou prádelní skříň na podestě schodiště, kde může fungovat nezávisle na zbytku domu.
Výplně otvorů jsou zvenku spolu s klempířskými prvky provedeny v petrolejově zeleném tónu, který je akcentem vůči bělostné fasádě. Ta je sofistikovaně zateplená minimální vrstvou nadstandardně účinné izolace pro zachování elegantních proporcí domu.
Barvy byly jedno ze zásadních témat a s klienty jsme je dlouze diskutovali a vzorkovali finální paletu odstínů a materiálů. Tmavě zelený odstín se prolíná do interiéru ve formě kuchyně. Vertikální pásky obkladů v koupelnách nesou také svůj sebevědomý vzhled – ve spodní koupelně je jemně béžový odstín doplněný jasně červeným lakovaným nábytkem, v horní koupelně jsou obklady růžové a skříňka švestkově modrá. Nakonec jsme se domluvili na doplňcích v barvě nábytku nebo na zlatých a mosazných prvcích, které prostupují celým domem ve formě armatur, dveřního kování a okenních kliček.
Náročnost klientů pak vedla k tomu, že jsme interiér navrhli včetně atypického stolu s barevnými nohami a deskou z konglomerovaného kamene Technistone. Nadchl nás výrazný vzor terazza, který nám připadal pro dominantní motiv jídelního stolu nejvhodnější. Pro kuchyňskou linku a do koupelny jsme pak s klienty vybrali neutrálnější vzhled, který se s ostatními materiály vhodně doplňuje.
Podlahu obytných místností jsme opatřili dubovými parketami se skrytým soklem, zádveří a koupelny jsou zality béžovou PUR stěrkou s kontrastním vsypem.
Kromě dnes již běžných dveří se skrytými zárubněmi se dům pyšní krásnými dveřmi vyrobenými na míru ve staronovém vzhledu - s oblou zárubní, pečlivě řešeným odstínem slonové kosti a dekorativním prosklením z dobové konfety, která nás obzvláště těší, protože místnostem přidává další vrstvu křehkosti a poetiky. Je to jeden z momentů, kdy jsme pečlivě vybírali z původní estetiky a atmosféry a přetvářeli je do aktuálního standardu.
Shodným odstínem se dveřmi jsme, pro podporu jemného doladění, opatřili také všechny světlé prvky nábytku, některé schodišťové stupně nebo zámečnické výrobky.
Velkým tématem k diskuzi byl integrovaný gauč, o který jsme vzhledem k omezenému prostoru usilovali. Nakonec se podařilo klienty k tomuto řešení přesvědčit a obytný prostor tak má své přirozené zakončení v podobě měkkého sezení, na které navazuje přetvarovaný nástup na schodiště. Provozně exponované místo každodenního života je prosvětleno novým kruhovým otvorem ve schodišťové stěně. Kruh je zde jedním z motivů původní nálady v domě, kterou jsme se rozhodli následovat.
Klienti byli stateční. Obzvláště pak v rámci stavby v době covidové, což bylo pro všechny náročné a delší, než bychom si přáli.
Spolupráce byla obecně intenzivní a plodná na mnoha úrovních a snad i proto, ze vzájemného dialogu, vzniklo něco, z čeho máme velkou radost.