kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
Ing. Marek Povolný, ARCHITEKTONICKÉ STUDIO GAMA s.r.o., www.archgama.cz a Archtiles s.r.o., www.archtiles.cz
fotograf:
Josef Neumann
MOTIV VLNY, PRAHA
Barevně a materiálově je celý byt laděn jako kontrast měkkých a tvrdších tónů a tvarů. Bílá barva a dřevo versus šedý lak, tmavá keramika, černé doplňky, lepidlem ošetřené stropy a stěna v obývacím pokoji či vstupní hale. Ke zjemnění došlo i použitím motivu vlny na truhlářských konstrukcích.
Byt o výměře cca 110 m2 se nachází v novostavbě bytového domu v Braníku v rámci většího obytného souboru.
Zadání investora bylo vytvořit moderní útulné bydlení v tlumených neutrálních tónech.
Úprava dispozic nebyla možná, jednalo se tedy zejména o logičtější řešení bytu pomocí vestavného a volného nábytku a vizuální stránku.
Nové řešení reaguje na konkrétní potřeby mladé rodiny s dětmi. Hlavní sezení v obývací části je nyní správně orientováno tak, aby poskytovalo atraktivní výhledy z bytu. Bylo nutné co nejvíce zvětšit prostor obývacího pokoje, ponechat ho bez nábytku, aby se vytvořilo „dětské hřiště“ pod dohledem mámy z kuchyně. Proto byl vytvořen kuchyňský ostrůvek, do kterého je zasunut jídelní stůl. Stůl v této pozici zaručuje dostatečný prostor pro běžné fungování celé rodiny. Pokud je třeba zvětšit kapacitu míst, jednoduše se vysune a přidají se další židle. Veškerý volný nábytek je bez ostrých rohů, což přispívá k bezpečnosti malých dětí. Další důraz byl kladen na trvanlivost použitých materiálů. Proto byla zvolena keramika na často používané plochy. Jedná se zejména o kuchyňskou desku a stoly – jídelní i konferenční. Díky stálosti materiálu je možné využít stolky bez problémů i na terasu. Keramikou jsou rovněž obložena dvířka vysokých skříní v kuchyni.
Barevně a materiálově je celý byt laděn jako kontrast měkkých a tvrdších tónů a tvarů. Bílá barva a dřevo versus šedý lak, tmavá keramika, černé doplňky, lepidlem ošetřené stropy a stěna v obývacím pokoji či vstupní hale. Ke zjemnění došlo i použitím motivu vlny na truhlářských konstrukcích. Zde zase vzniká kontrast mezi tvrdou vlnou na knihovně a kuchyni s měkkou na závěsech a záclonách. Vlnka je v obývací části všude přítomná. Objevuje se nejen na dvířkách kuchyně, kuchyňském ostrůvku a knihovně, ale i na světlech. Dominantou prostoru je veliké plstěné světlo nad jídelním stolem, jehož stínidlo rovněž obsahuje detail vlny. Díky svému materiálu přispívá i ke zlepšení akustiky velkého obývacího pokoje.
Další zjemňující prvek je „mini zahrádka“ na bylinky či jiné květiny integrovaná přímo do ostrůvku kuchyně, což bylo i přání paní domu.
Návrh ložnice reaguje na kosý tvar domu a opět jako v obývacím pokoji napravuje ne příliš zdatně vyřešenou dispozici. Vymyšleno bylo pódium a postel částečně levitující nad zemí. K odhmotnění konstrukce postele přispívá i podsvícení vykonzolované části. Vyvýšené pódium funguje zároveň i jako noční stolek pro odkládání věcí. Komfortní je zabudovaná indukční nabíječka přímo v truhlářské konstrukci. Polstrování za zády postele netradičně volně přechází i na strop. Vytváří tak spolu s pódiem „box“ na spaní v odstínu šedé barvy.
Vstupní hala používá obdobné výrazové prostředky použité v ostatních místnostech. Dřevo, bílé a šedé truhlářské konstrukce, polstrování identické jako v ložnici, šedé stavební lepidlo místo stěrky a bílá malba. Tím se všechny místnosti logicky propojují v jeden celek. Na konci chodby je vložena zrcadlová skříň, což způsobuje zajímavý nekonečný efekt. Hravost zajišťují jakoby nahodile rozmístěná světla a věšáky, které zároveň na skříních plní úlohu úchytek.
Díky výborné spolupráci s investory, kteří se aktivně podíleli na návrhu, vzniklo nejen inspirativní prostředí pro navrhování bytu, ale hlavně příjemné místo pro život.