kategorie:
Interiér roku Somfy (coworkingová centra a kanceláře)
Ing. arch. Stanislava Vacková, CBRE s.r.o., www.cbre.cz
fotograf:
Aleš Jungmann
KANCELÁŘE ASTRA ZENECA, PRAHA
Po letech strávených v interiéru s výraznými barvami bylo přáním investora, aby nové pracovní prostředí bylo klidnější a tlumenější. Většina pracovních míst je situována do otevřeného prostoru. Nutností bylo zbudování dostatečného množství telefonních budek, focus roomů a zasedacích místností.
Naším úkolem bylo navrhnout moderní a příjemný pracovní prostor pro farmaceutickou společnost Astra Zeneca o velikosti 1300m2. Klient se rozhodl přestěhovat ze svých stávajících kanceláří na jiné místo v budově Aviatica a po letech strávených v interiéru s velmi výraznými barvami a tvary bylo jeho přáním pracovní prostředí celkově uklidnit a ztlumit. V souladu s přístupem k udržitelnému designu jsme se rozhodli zachovat co nejvíce konstrukcí a technologií po předchozím nájemci. Výzvou pak bylo sladit stávající místnosti s půdorysy ve tvaru diamantu s myšlenkou organického, plynulého a klidného designu, který mnohem více odráží identitu společnosti.
Funkčnost a kvalita - akustická, ergonomická i vizuální.
Funkční uspořádání vycházelo z principů „activity based workspace concept“ s hlavní částí pracovních míst situovaných do otevřeného prostoru, což je princip implementovaný společností globálně. Kvalita pracovního prostředí nicméně byla pro klienta na prvním místě.
Naprostou nutností bylo zajistit velký počet telefonních budek, focus roomů a zasedacích místností pro hybridní jednání, aby byly vždy k dispozici tiché prostory pro konferenční hovory, které tvoří velkou část denní rutiny zaměstnanců.
Všechna pracovní místa jsou vybavena výškově nastavitelnými stoly a vzhledem ke sdílení pracovních míst se klient rozhodl investovat do vysoce kvalitních ergonomických židlí s unikátním automatickým mechanismem.
Pro zajištění vyšší úrovně soukromí byly open-space kanceláře vybavena dřevěnými lamelovými příčkami, které do interiéru vnášejí také architektonický prvek.
Do fáze návrhu byl rovněž zapojen specialista na akustiku, a tak i přes záměr zachovat co nejvíce stávajících konstrukcí, byla velká část podhledu nahrazena podhledem akustickým, což nesmírně zlepšilo kvalitu celého pracovního prostoru.
S cílem podpořit vnitrofiremní komunikaci a nabídnout také místo pro odpočinek, byla centrální část dispozice s krásnou dřevěnou podlahou po předchozím nájemci, věnována velkorysé komunitní zóně s dobře vybavenou kuchyňkou.
Nezapomnělo se ani na individuální relaxační zónu či místo pro masáže, a tak si lidé v kanceláři mohou dopřát i pasivní odpočinek.
Přáním klienta nebylo vytvořit velkolepý prostor vhodný pro marketingové fotografie, ale útulné klidné prostředí nadčasového designu, které co nejlépe poslouží jeho zaměstnancům.
V návaznosti na klidnou firemní identitu a také na zaoblený design loga společnosti, jsme se snažili vytvořit plynulý prostor bez ostrých úhlů. Pracovali jsme s oblými tvary a přírodními materiály a barvami.
Abychom podpořili udržitelný přístup, zachovali jsme nejen konstrukce a technologie, ale také kvalitní povrchové úpravy předchozího nájemce. Dále jsme pracovali se dřevem, kůží, betonem, heraklitovým akustickým obkladem.
K doplnění přírodního základu jsme použili především klidné zemité barvy, které jsou nadčasové a měly by pomoci lepšímu pracovnímu soustředění.
V souladu s doporučeními strategie well-being, podle které by každý zaměstnanec měl mít kontakt s přírodním prvkem, byly po celém kancelářském prostoru rozmístěny květníky se zelení, které prostor krásně oživují.