kategorie:
Veřejný interiér I.
Ing. arch. Václav Páník a Ing. arch. Adam Horn, PANIKHORN ARCHITEKTI, www.panihorn.cz
fotograf:
Václav Novák
PILSNER URQUELL PUB, BÁNOVCE N/ BEBRAVOU
Pilotní projekt známého výrobce piva HeartCore Pub cílí na spojení kvalitní moderní gastronomii spojené s tím nejlepším pivem. Dříve zde bývala samoobsluha, pak autoservis. V současném konceptu dominuje výčepní pult, který svým designem i umístěním poutá pozornost.
Restaurace v Bánovcích nad Bebravou vznikla jako pilotní projekt nové sítě restaurací značky Pilsner Urquell.
Koncept s názvem HeartCore Pub je vytvořený s cílem přinést na trh kvalitní moderní gastronomii spojenou s nejlepším pivem jako značkou kvality a základem dobré restaurace.
Tématem interiéru je tradiční pivní kultura a historie prezentovaná značkou Pilsner Urquell. To vše v moderním duchu a pomocí interiérových prvků, které se mohou variabilně přizpůsobit různým prostorům od historické zástavby v centru měst, přes domy služeb na sídlištích, až po moderní budovy v nově vzniklých business distriktech.
Zde v Bánovcích nad Bebravou, v malém okresním městě v Trenčínském kraji, je nová restaurace umístěná v prostoru bývalé samoobsluhy, jenž byla posledních pár let před rekonstrukcí využívána jako autoservis. To zanechalo na budově značné stopy a bylo tedy potřeba přistoupit k zásadní rekonstrukci. Navrhli jsme zde kompletně novou dispozici včetně sociálního zařízení a zázemí. Díky skeletové konstrukci bylo možné pracovat s volným půdorysem a využít původní výlohy na čelní fasádě pro komunikaci interiéru s exteriérem.
Centrálním bodem návrhu a hlavním prvkem interiéru je výčepní stůl. Svým umístěním a designem na sebe záměrně poutá pozornost, aby zdůraznil péči o pivo jako zásadní hodnotu, která je podstatou celé restaurace. Zaoblené tělo ze světlého dubu, trubky z broušené mosazi a jemně tvarovaná deska s nohama z vysokopevnostního betonu vytváří siluetu pracovního stolu. Design výčepu tím odkazuje k historii pivovarských řemesel a propojuje je se současností.
Dubové dřevo je ústředním materiálem interiéru. Kromě výčepu je použito také jako obklad na stěnách, na deskách stolů, jako sokl lavic a částečně jako podlaha. V kombinaci se zelenými akcenty v podobě čalounění lavic a keramického obkladu za výčepem vytváří dub charakteristickou barevnost. Tato kombinace odkazuje k materiálům spojených s výrobou a skladováním piva, a také podtrhuje propojení interiéru se značkou Pilsner Urquell. Celý prostor je uzemněn černým dřevěným podhledem a svěšenými industriálními svítidly.
Dispozičně je restaurace rozdělena do dvou podélně orientovaných sálů. V zadní části je sál určený pro pořádání soukromých akcí jako jsou narozeninové oslavy nebo firemní večírky. Nábytek je zde možné libovolně rozestavět a přizpůsobit tak sezení aktuální situaci. V předním sále se nachází výčep a velká okna otevřená do ulice. V této části je prostor rozdělen do několika zón s různým typem sezení. Vlevo od výčepu se nachází vyvýšené pódium s nízkými stoly. Naproti tomu na druhé straně sálu je vysoká lavice s barovými stoly. Uprostřed dispozice přímo před výčepem jsou místa určená především pro stálé hosty, kteří tak mohou lépe komunikovat s obsluhou.
Výsledný interiér je propojením tradičních materiálů a moderního designu, který vytváří lehce hravou variaci na téma pivovarské značkové restaurace.