kategorie:
Veřejný interiér I.
Josef Rozehnal, NAHAKU s.r.o., www.instagram.com/nahaku.studio
fotograf:
Alex Shoots Buildings
VINNÝ BAR KAPLE V BRNĚ
Ústředním motivem celého prostoru je bílý kříž s libelou odkazující na Čihošťský zázrak a oltář plnící funkci baru. Dispozice interiéru je navržena tak, aby veškerou obsluhu zvládl jeden člověk stojící za oltářem. Celý prostor je osvětlen především svíčkami, světlo plamene se odráží na stropě s devíti tisíci plechovkami.
Kaple je vinným barem s přírodními víny, místem kam návštěvník může utéct šedi vnějšího světa a dopřát si nerušený, až intimní zážitek.
Ústředním motivem celého prostoru je bílý kříž s libelou odkazující na Číhošťský zázrak a oltář plnící funkci baru. Dispozice je uzpůsobena požadavku, že veškerou obsluhu zastane jeden člověk stojící za oltářem, ke kterému si pro sklenku vína, výklad o něm a snad i požehnání k další sklence zákazník nachází cestu sám.
Výmalba celého prostoru, včetně podlahy, je prací umělce známého pod přezdívkou TIMO, jehož prací je i ústřední kříž. Umělec zde bude svoji práci na zvětralých částech zdiva a omítky v průběhu let opravovat a doplňovat o další vrstvy, některé z nich luminiscenční - vystupující pod UV světlem, které se táhne po obvodu celého prostoru. UV světlo je do prostoru distribuováno cca 50ti metrovým “copem”, spleteným z odpadových plastových hadiček firmy FATRA. Toto svítidlo je jediným přímým osvětlením, zbylá svítidla fungují na principu odrazu světla o výmalbu.
Celý hlavní prostor je osvětlen především svíčkami, jejichž světlo plamene se odráží na stropě posetém 9 000 plechovek. Materiál plechovek byl zakoupen jako odpadový, jednalo se o vyřazenou šarži. Takto vytvořený podhled plní až překvapivě dobře i akustickou funkci. Povrchová úprava plechovek definovala použití galvanického zinku na veškeré zámečnické prvky a závěsy z řetízků.
Celý prostor tak mísí atmosféru sakrální stavby a vinného sklepa se sklonem k undergroundu, k němuž má majitel a provozovatel v jedné osobě blízko.