kategorie:
Veřejný interiér I.
Klára Janypková, www.klajanypkova.com a SUPERNOVA M&M s.r.o., www.supernovabakehouse.cz
fotograf:
Matěj Veselý
SUPERNOVA BAKEHOUSE, PRAHA
V přízemí studentského domu v Holešovicích byla otevřena nová kavárna s pekárnou. Přáním investora bylo vytvořit moderní prostředí na setkávání se lidí v různou denní i večerní dobu. Prostor byl koncipován tak, aby nabídl také možnost zorganizovat různé pop-upy nebo vernisáže.
Pekárna Supernova se nachází v parteru studentského domu Fizz House v pražských Holešovicích. Stavba budovy byla dokončena v roce 2020, nové prostory byly tedy přebrány ve stavu shell & core. Záměr investorů se skvěle setkal s touto lokalitou, kam zajímavý koncept vnesl nový život.
Jak samotný název napovídá, inspirací čerstvě vzniklé značky je vesmír a hvězdné exploze, které odkazují ke smyslovým požitkům z konzumace jejich pečených produktů, zejména croissantů, a také k samotnému významu tohoto slova, jelikož croissant ve francouzštině znamená srpek měsíce.
Zadáním bylo vytvořit na ploše 135 m2 kavárnu s pekárnou, do níž by bylo možné vidět jak zvenku, tak i zevnitř. Investor si přál vytvořit příjemné a moderní prostředí pro střetávání lidí v různých denních dobách, některé večery se z podniku stává bar. Dalším požadavkem bylo poskytnout prostor pro prezentaci současné umělecké scény v podobě různých pop-up akcí a vernisáží.
Hlavní dominantu kavárny představuje masivní bar z recyklovaného betonu, jehož neobvyklá kresba připomíná spíše terrazzo. Hlavní surovinu materiálu tvoří různorodá stavební suť, kterou poskytla firma Skanska. Supernova získala v interiérovém použití tohoto materiálu v tak velkém měřítku své prvenství.
Bar je od výrobny oddělen velkou skleněnou zástěnou, která zákazníkům umožňuje nahlédnout na poslední fáze přípravy pečených produktů. Ty jsou pak na barovém pultu vystaveny po kuse od každého druhu, podobně jako v galerii. Je tím podtržena unikátnost každého jednoho kousku a zachována minimalistická filozofie prostoru.
Za barovým pultem je mezi betonové pilíře umístěna roxorová konstrukce s krabicemi na pečivo, které na svých stranách znázorňují barevné hvězdné výbuchy a dotváří tak vizuál celého prostoru. Za grafickým ztvárněním značky stojí designerka Julie Dítětová.
Veškeré vybavení kavárny bylo navrženo na míru — jednoduché ocelové stoličky s dřevěnými sedáky, jejichž nohy připomínají vesmírné družice, stoly pokryté bílou mozaikou inspirované italskou skupinou Superstudio a jejich utopickými vizemi využívajícími mřížové
struktury jako způsob uspořádání prostoru. Stěna podél stolů je vyhrazena pro výstavu děl mladých českých tvůrců.
Protější stěna se vstupem na toalety je zase pokryta texturovaným hliníkovým plechem, který odkazuje na interiér kosmických lodí. Zde se stejně jako ve výrobně a na stolech opakuje na zdech motiv mřížové struktury. Pozornost upoutá kulaté zrcadlo od značky Monotropa, které připomíná hvězdný výbuch.
Interiér samotný tvoří neutrální podkres pro výrazné grafické prvky a produkty samotné. Využívá jednoduché geometrické tvary a kovové matriály díky nimž získává neotřelý vesmírný vzhled. Tuto tématiku reflektují i světelné tubusy připomínající světelné meče, které jsou zavěšené nad barem a prostorem kavárny. Osvětlení je dále doplněno o bodová svítidla a průmyslové tubusy v prostoru výrobny.