kategorie:
Veřejný interiér I.
Marek Štěpán, spolupráce Miroslava Staneková a Ondřej Hanuš, ATELIÉR ŠTĚPÁN s.r.o., www.atelier-stepan.cz
fotograf:
BoysPlayNice, Ateliér Štěpán, MG Brno
CAFÉ ROBOT, BRNO
Kavárna ve tvaru krychle s robotickou rukou v přízemí Uměleckoprůmyslového muzea. Ocitáte se v prostoru inspirovaném filmem Vesmírná odysea Stanley Kubricka. Objednáváte u mluvícího hologramu a obsluhuje robotická ruka. Na pěně kávy vás nejspíš překvapí vlastní portrét.
V sále č. 128 v přízemí budovy Uměleckoprůmyslového muzea v Brně je vložena krychle rozměrů 4x4x4m. Je v ní futuristická kavárna s robotickou rukou. Atmosféra tohoto prostoru je sterilně technicistní, ovlivněna atmosférou filmu Vesmírná odysea Stanley Kubricka. V čele prostoru naproti vstupu je robotiště s automatizovaným ramenem, které vás obslouží. Všechny stěny krychle jsou provedeny v ocelovém rastru modulu 1 m a proskleny s podsvícením, či speciálním akustickým sklem. Návštěvník se tak ocitá v prostoru, kde vlevo může být i vpravo, nahoře třeba dole. Všechny strany jsou složeny z 16 metrových čtverců. Návštěvník si objedná kafe u mluvícího androgenního hologramu zdejšího robota Viki, ten jej vyfotí a ve svém robotičtí připraví selfieccino (cappuccino s vytištěným portrétem na pěně) a přiloží i lžičku a sušenku. Sortiment je samozřejmě širší.
Robotická ruka přímo odkazuje na český vynález slova robot spisovatele Karla Čapka v R.U.R.. Fascinující je přesnost paže, která je naprogramovaná tak, aby nezkrátila pohyby na minimum, ale naopak, aby předvedla baristické pohyby, jaké má zkušený kavárník. K tomu dokáže vytisknout digitálně zpracované selfie, takže návštěvníkovi přináší další moment překvapení. Programátor vložil do robotových skriptů nahodilý úsměv. Vyjádřená emoce může i znepokojit návštěvníka.
Vložená kostka má ocelovou skládanou nosnou kostru, na které je připevněn přes rektifikace přesný rastr 1x1m ocelové zasklívací konstrukce s pohledovou hranou 10 mm. Do těchto čtverců je na všech šesti stranách vlepeno sklo tloušťky dle umístění, akustické sklo či průsvitná napnutá fólie v horní části. Všechny v opticky shodném pískovaném provedení. Ze zadní strany jsou zaklopeny HPL deskou (High Pressure Laminate). Naproti vstupu je ve stejném rastru robotiště – prostor pro robotickou ruku, která bude připravovat kávu. Robotiště bude nasvíceno shora i zdola řiditelnými světly. Za některými čtverci je umístěno osvětlení. K robotišti bude pohodlný přístup pro obsluhu skrz otvíravé části. Všechny části budou provedeny tak, aby mohly větrat.
Podlaha tohoto prostoru je v návaznosti na vedlejší sál zvednuta na úroveň +12cm. Podlaha je v návštěvnické kostce skleněná, protiskluzová, provedena na podpůrné konstrukci.
V zázemí je přípravna a výdejna občerstvení.
Design virtuálního kiosku: Viktorie Štěpánová
Programátor: Ľuboš Spaček, Jiří Honzák
Technický dozor stavby: CEDEX, s.r.o.
Dodavatel: IM Development s.r.o. (GD)
ALIA SYSTÉM s.r.o. (ocelo-skleněné konstrukce)
Escornell s.r.o. (robotické pracoviště)
Poděkování: Radek Svoboda