12.03.2023

S PŘÍCHUTÍ ČOKOLÁDY, BRNO

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Ana Alačkova, A DESIGN, www.anadesign.cz

fotograf:
Šimon Mach

S PŘÍCHUTÍ ČOKOLÁDY, BRNO

Milovník umění, hudby a filmů se rozhodl pro rekonstrukci bytu, který je umístěn ve funkcionalistickém domě z třicátých let minulého století. Aby autorka dosáhla hladkého propojení doby minulé a moderní, použila v interiéru dubové parkety, dýhu s výraznou kresbou a přírodní kámen.

Kompletní rekonstrukce brněnského bytu o rozloze 88 metrů čtverečních nacházejícím se ve funkcionalistickém domě z třicátých let.

Soukromá osoba, muž středního věku. Pohostinný a společenský milovník umění, hudby a filmů.

Rozšíření původní kuchyně a možnost propojení s budoucím obývacím pokojem, koupelna bez rušivých prvků s velkorysým sprchovým koutem, minimalistická ložnice s pohodlnou postelí, dostatek prostoru pro umělecká díla, instalace systému chytré domácnosti a špičkové audio vizuální techniky.

“Tento interiér připomíná vysokoprocentní hořkou čokoládu. Musíte mít odvahu se do ní zakousnout. Pak ji ale nemůžete přestat jíst…“ 

Důvěra investora byla od začátku stoprocentní a tak jsem mohla mít volnou ruku během celého průběhu rekonstrukce. Cílem bylo nejen splnit dané požadavky ale i navrhnout moderní a funkční interiér, který zároveň bude ctít genius loci. Dům, ve kterém se byt nachází je totiž památkovou stavbou z třicátých let minulého století.

Po zjištění technického stavu a konzultace se statikem bylo jasné, že splnění prioritních přání investora nepovede přes žádné výrazné překážky. Jediná neznámá se týkala koupelny. Původní plány nebyly k mání a do poslední chvíle nebylo jasné, zda v koupelně bude možné instalovat sprchový kout s odtokovým žlabem. A nakonec jediné překvapení bylo pod původní podlahovou krytinou. Mezi trámy a škvárou v obývacím pokoji jsme objevili menší betonovou plochu, kterou kvůli statice nebylo možné odstranit.  Proto původně plánovaná výška podlahy musela být upravená.

V návrhu jsem od začátku počítala se stavebnímu úpravami a odstraněním některých příček. Díky tomu vznikla možnost pro propojení budoucího obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Stavební úpravou mezi komorou a záchodem zase vznikl prostor pro pračku původně umístěnou v koupelně a tak se koupelna mohla stát vytouženou relaxační místnosti.

Kvůli vybrané audio technice musel být kladen důraz na kvalitní odhlučnění bytu. Oslovila jsem odborníka a jím navrženou izolaci jsme následovně použili nejen do podlahy a podhledů ale i za dýhovanou stěnu v obývacím pokoji a za kuchyňskou linku.

Audio soustava měla podstatný vliv i na dispoziční řešení obývacího pokoje. Pro dosažení imerzního audio zážitku, bylo nutné umístit polohovací křeslo tak aby stálo na vrcholu pomyslného rovnoramenného trojúhelníku.

V rámci záměru propojit dobu minulou a moderní byli v interiéru použity materiály jako jsou dubové parkety, dýha s výraznou kresbou a přírodní kámen.

Kromě umyvadlové skříňky na toaletě je všechen nábytek vyroben dle autorského návrhu. Byl navržen tak aby svým vzhledem poutal pozornost ale zároveň nechal vyniknout i umělecká díla umístěná na stěnách...

Uživatelský komfort zvyšuji použité zařizovací předměty: kožené elektrické polohovací křeslo Edel Move, bezbariérový sprchový kout Huppe Xtensa, matrace Jelínek Sára vyrobená na míru, toaleta Geberit Aquaclean Mera Comfort, audio soustava Bowers & Wilkins a Loxon systém inteligentní domácnosti.

Během celého procesu navrhování jsem se snažila zachovat čistotu interiéru. Proto je pod oknem v obývacím pokoji komoda pro technické zázemí, které musí být blízko koncových vysílačů. Přiznaný zůstal jen designový gramofon. Dále jsem zvolila reproduktory určené pro zabudování. Veškerá kabeláž je schovaná pod nábytkem. Je dostupná ale nepřekáží. Pro drobné spotřebiče v kuchyni je zase určená skříňka s výsuvnou poličkou. Ohřívač vody v koupelně je umístěn ve skříni, která zároveň slouží i jako úložní prostor a koš na prádlo. Zrcadlo ve vstupní hale zase schovává plynový ventil, který z technických důvodů nebylo možné úplně odstranit.

Ostatní technické zázemí je umístěné v obrazárně, místnosti bez oken, která kdysi dávno sloužila jako pokoj pro služebnictvo.

Snažila jsem se zneviditelnit i zdánlivě malé ale podstatné detaily jako jsou třeba zásuvky v zádové desce kuchyňské linky. Vybrala jsem model  Bachman Due s elegantním krytem. Stejné jsem pak použila v obývacím pokoji u pracovního stolu a v koupelně na boku skříně. Tyto elegantní zásuvky  se dokonale snoubí s tlačítky Touch pure Loxon, kterými investor ovládá funkce chytré domácnosti.

Zviditelnit jsem chtěla jiné prvky. Třeba krásu podlahy a dýhy. Proto jsem navrhla dubové parkety Mafi s neobvyklým rozměrem jednotlivých lamel a dýhu ořech evropský s výraznou kresbou. Vše potrženou elegantní žulou Taj Mahal.

Velikou pozornost jsem věnovala osvětlení. Chtěla jsem použít funkční a nadčasové prvky. Proto jsem vybrala Lucis Zero, stropní svítidla z trojvrstvého opálového skla. Krásně doplňuji vestavné bodové osvětlení, moderní prstencový lustr v obývacím pokoji a elegantní lustr Lucis Rondo nad jídelním stolem. LED osvětlení je pak použité v soklech nábytku, pod postelí a ve skříních. V koupelně a na toaletě jsou napínané stropy se zabudovaným reproduktorem. Vše smývatelné a napojené na systém chytré domácnosti.

Minimalistickou koupelnu kromě opravdu velkorysého sprchového koutu o velikosti 120x190 zdobí obklad Moon onix. Punc relaxační místnosti dodává sprchový systém Rainfinity od Hansgrohe, doplňky a stolička  od Huppe.

Jedním z požadavků investora byl i výhled z okna bez rušivých prvků. Proto soukromí v interiéru zajištuji rolety řízené chytrou domácnosti, schované v podhledu. Použila jsem dva typy: poloprůhledné rolety, které zajišťuji soukromí během dne a zatemňovací na noc.

V interiéru nakonec byli použité i zajímavé dekorativní prvky.

V obývacím pokoji je položen na zakázku vyrobený unikátní orientální koberec. Osobně jsem vybrala skladbu barev a motiv, který u investora sklidil obrovský úspěch. Kuchyň na jeho na podnět zdobí nástěnné hodiny QLOCKTWO vyrobené z tisíc let staré horniny. Jídelnu zase originální servírovací stolek z třicátých let. V ložnici je replika lampy „typ 5839“ a v obývacím pokoji originální dobová stojací lampa.

I přes nepříznivou situaci na trhu nedošlo k výraznému prodlení rekonstrukce. Boj s nedostatkem stavebního materiálů na trhu jsme zvládli úspěšně a to jen díky včasným nákupem a skladovým zásobám stavební firmy. Sedací souprava, židle a spotřebiče taktéž byli objednané s dostatečným předstihem. Jediné co nám dělalo vrásky na čele byl celkový nedostatek čipů na cokoliv. Kvůli nim jsme na některé komponenty audio soustavy čekali skoro rok. Byli dodané těsně před focením.

Závěrem, jsem ráda, že se nám podařilo vyplnit přáni investora a elegantně propojit moderní technologie s respektem a úctou k historii místa.

Číst více

Partneři

PARTNER DESIGNU CENY

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

OFICIÁLNÍ VŮZ

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše