kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Silvie Derner a Václav Derner, CODEIN STUDIO s.r.o., www.codein.cz
fotograf:
Studio Flusser
BYT S DEKORATIVNÍ LINKOU
Zadáním klientů bylo navrhnout byt na pronájem, což pro autory znamenalo, že se nevyžadovaly velké zásahy do dispozice. To také ovlivnilo vybavení interiéru nábytkem. I když většina nábytku je vestavěná, díky zvolené barevnosti a výrazným vzorům působí prostor příjemně, zabydleně a elegantně.
Byt má rozlohu cca 110 m5 a klienti jej kupovali jako shell ancd core od developera, s hotovými dělícími zdmi, SDK podhledy, hotovými pozicemi pro prvky elektra a sanity, bez finálních povrchů.
Zadání klientů byl navrhnout byt na pronájem, čili chtěli trochu optimalizovat náklady na předělávání již stávajících zdí a vývodů, tak abychom tzv. neobrátili dispozici naruby. Nicméně drobné zásahy nám po předložení návrhu povolili – částečně jsme upravili tvar a dispozice obou koupelen, přemístili či rozšířili vstupy do ložnic nebo prosadili výrazný prvek zaoblení ve vstupu do obytného prostoru a v koupelnách samotných.
Věděli jsme, že tentokrát byt nechtěli klienti dovybavit volnými nábytky ani žádnými dekorativními doplňky, jelikož by to pro pronájem bylo kontraproduktivní. „Zůstali“ jsme tzv. jen u stavebních prvků a vestavných nábytků. Výzvou bylo tedy vymyslet koncept natolik jasný a čitelný, aby jej dokázali odprezentovat jen prvky „pevně spojené se stavbou.“
Byt patří rodině známého pražského šéfkuchaře, které jsme před rokem dokončili návrh a realizaci jejich vlastního bydlení v Troji. Již první spolupráce s nimi byla velmi zdařilá a troufám si říct, že jsme si všichni celý proces navrhování včetně realizace na klíč vzájemně užili. Jsou to zkušení investoři s výborným vkusem, kde jsme velmi brzo našli „společnou řeč“ ve stylu a designu a díky jejich důvěře a velkorysosti nám umožnili zhmotnit naše nápady na obou jejich nemovitostech.
Tentokrát byla „kurátorkou“ návrhu paní domu, se kterou jsme proces spolu navrhování konzultovali nejvíce. Náš ústřední koncept i její osobní preference vycházel z respektování historického stylu tohoto činžovního domu. Centrální vstup do objektu či společné prostory i po rekonstrukci developerem ještě nesly známky dobových detailů: nástěnných a stropních štuků, či historické dlažby atd. Také fotky bytu před rekonstrukcí, které nám majitelé nasdíleli, dokumentovali původní dekorativní kazetové obklady pod okny, kazetové dveře či krásné sádrové štuky na stropech. Žel nic z těchto bytových detailů developeři nezachovali.
A proto jsme se rozhodli bytu vrátit jeho původní noblesu dekorativních sádrových lišt, nicméně za použití novodobých detailů. Konkrétně jsme lišty na stropech nechali plynule přejít na zdi, kde fungují např. jako rám pro budoucí čelo postele nebo v obytném prostoru vymezují prostor pro osazení TV.
S tvaroslovím lišt si „hrajeme“ také na stropě, kde se do sebe zakusují kružnice kolem lustrů, nebo nimi lištujeme v podstatě velmi jednoduchá přisazená svítidla, které tím získávají luxusnější „outfit“.
Klienti kupovali byt na investici, k dlouhodobému pronájmu ideálně pro zahraničního nájemníka, nebo pro zaměstnance korporátní společnosti. Čili byt měl sloužit jedné osobě s partnerem/kou včetně pokoje pro příležitostnou návštěvu.
Zadání klientů bylo, aby vybrané materiály byli cenově úměrné a zároveň dobře udržovatelné vzhledem k záměru – pronajímání bytu.
Proto jsme hlavní nábytkové bloky navrhli z materiálu méně známého ale velmi atraktivní a to z probarvované MDF desky INNOVUS, kterou jsme si předem vyzkoušeli na zařízení v našem vlastním architektonickém studiu. Šli jsme do tmavě modré barvy, která celému bytu dodala „šťávu“. Zároveň skvěle doplnila tmavé plochy dubové podlahy a šedě tónované stěny či nábytky.
Na kuchyňské desce jsme v rámci optimalizace třeba místo pravé žuly použili velmi zdařilou imitaci z černé compact desky se strukturovaným povrchem.
Stejně snadno jsme s paní domu shodli na dekoru dlažby do předsíně či kuchyně, která svým hexagonálním tvarem doplňovala retro styl původního bytu.
U ostatních místností jsme pracovali s dřevěnými parketami, kde jsme hledali spárořez, který by částečně připomínal historické kazetové dílce, ale byl také něčím originální. Spojili jsme francouzskou rybinu (stromeček) s vkládanými kosočtverci s otočeným směrem parket. Tím jsme získali výrazný grafický vzor a také vyřešili lichoběžníkový tvar obytného prostoru díky jeho nárožní poloze.
Jak jsme zmínili, vzhledem k skoro 2leté spolupráci na interiéru jejich 4patrové vily, která této realizaci předcházela, jsme se s klienty znali na velmi osobní bázi. Věděli, jak o interiérech uvažujeme, jak umíme naslouchat, či překvapit a jak kvalitně umíme dotáhnout návrh do konce. Proto se při koupi tohoto bytu na nás sami obrátili.
Inspirací nám byl byt a dům samotný, který ve „svém DNA“ měli zapsanou původní dekorativnost a noblesu, kterou jsme chtěli znovu oživit. Nicméně neradi zůstáváme u kopie něčeho původního a proto jsme návrh posunuli do současné doby. Proto ta hra se sádrovými lištami, neobvyklým spárořezem parket či výraznější barvou nábytku.
Pozice i funkce pokojů zůstala víceméně stejná jako na pláncích developera. V případě, že neupravujeme dispozice, spočívá naše hlavní práce ve správném rozložení nábytků a jejich funkci. Ptáme se vždy klientů na požadované množství a typ úložných prostor, preferenci velikosti postelí či typ sedacího gauče. Zajímá nás, kolika lidem má sloužit kuchyně nebo kolik lidí má pojmout jídelní stůl. Zda mají mít koupelny vanu i sprchu, WC i bidet nebo z čeho lze při nedostatku místa ubírat. Podle těchto „surovin“ se snažíme namíchat správnou proporci a pozici pevných a volně stojících nábytků v prostoru. Na závěr prostory „kořeníme“ zajímavým osvětlením, kde rádi kombinujeme osvětlení přímé s nepřímým, lineární s bodovým, kdy pak různými světelnými scénami měníme náladu a intimitu prostředí.
Jeden zásadní prvek konceptu vyplynul v podstatě z největšího nedostatku tohoto jinak krásného bytu. Nástup do obytného prostoru vedl přes nevelkorysý úzký, průchod s ostrými rohy (díky skrytému nosnému rámu) a nízkým nadpražím. Půdorys obýváku byl díky nárožní poloze lichoběžník a vstup do něj připomínal trychtýř, kde měl člověku potřebu se skoro přikrčit. Nenáročnými stavebními úpravami jsme ostění včetně stropního překladu zaoblili a vznikl plynulý a oku lahodící vstup do centrální části bytu. Tento měkký detail jsme zopakovali také ve sprchovém koutu menší koupelny, který je podpořený centrálním světlem kolem kruhové sprchové hlavice. V druhé koupelně zas pomohl zaoblený roh elegantně usadit oválnou volně stojící vanu.
Hlavní plochy pobytových místností tvoří atypicky kladená dřevěná podlaha z dubových parket. V předsíni a obou koupelnách jsou kvůli praktičnosti na podlaze maloformátové dlaždice se šestiůhelníkovými vzory v šedých tónech. Jelikož zdi v koupelnách mají některé rohy oblé, bylo praktické ale i esteticky vhodné použít betonovou stěrku. Realizovala je firma BETCORE, se kterou již delší dobu spolupracujeme. Vestavné nábytky jsou zhotovené naší osvědčenou truhlářskou firmou, která realizovala veškerý interiér i v jejich Vile v Tróji. Volně stojící nábytky jsme nakonec za účelem focení zapůjčili u firmy STOCKIST, která se specializuje na skandinávské výrobce. Jejich jednoduché a čisté linie doplnili byt o nadčasové kousky aniž by na sebe strhli pozornost.
Svítidla jsou kombinací nenápadných levnějších svítidel a výraznějších dražších svítidel, které si klienti přinesli z jejich předešlého bytu. Jednoduchým trikem jsme např. obyčejné přisazené stropní svítidla orámovali sádrovými lištami, které tak zakryli jejich „banálnost“.
V bytě se nachází dvě koupelny, jedna pro majitele – s volně stojící vanou a jedna pro hosta - se sprchou. Zařizovací předměty jsme vybírali s ohledem na cenu, ale nikdy ne na úkor kvality či designu. WC a bidet jsou od naší oblíbené italské značky CATALANO, která tvoří nadčasové a elegantní solitéry. Umyvadla jsou pro změnu od firmy LAUFEN, která svými měkkými tvary doplnila oblé rohy v koupelnách. Pro zpestření jsme v master bathroom použili WC závěsné a v koupelně se sprchou jsme všechny prvky včetně umyvadla postavili na „vlastní nohy“. Volně stojící vanu GOYA jsme s paní majitelkou vybrali od firmy BESCO, jelikož se nám tvarově hodila do menšího prostoru. Koupelnové žebříky včetně radiátorů jsme vybrali od české firmy ISAN, jelikož jejich série ATOL vkusně imituje dobové litinové radiátory a je cenově příznivější než její zahraniční konkurence. Ostatní nábytek jako dveře, podumyvadlová skříňka či obklady za WC jsou produkty na míru od našich truhlářů.
Velkou zásluhu na kvalitně provedené realizaci měla i stavební firma, kterou si majitel přivedl. Spolupráce s nimi byla snazší, jelikož jsme se s jejich řemeslníky znali z předešlé zakázky. Oni věděli, že s námi musí veškeré detaily předem konzultovat, my jsme obratem zpřesňovali výkresy detailů a koordinovali je na stavbě. Nicméně jejich řemeslná zručnost např. řezání dlaždic u zaoblených zdí byla výtečná.
Nechci aby to znělo moc namyšleně, ale veškerý proces navrhování a odsouhlasování probíhal velmi hladce. Majitelům se líbil koncept i jednotlivé detaily v podstatě bez výhrad. Oblouk v obytném prostoru a pak jeho opakovaní v koupelnách vzali tzv. „všemi deseti“ a tak jako v našich dosavadních interiérech tyto spíš organické tvary neuvidíte, tady si o to prostor vysloveně říkal.
Byli stejně tak nadšení z neobvyklé práce s dekorativními lištami nebo z originálního spárořezu dřeva na podlaze, které oba umocnili historizující atmosféru bytu. Snadno jsme spolu našli správné barevné tóny dřevin, laku či nábytkových detailů jako kovové madla na kuchyni či nástěnné radiátory v retro stylu.
Jedinou malou pochybnost měla paní domu ohledně modré barvy nábytkových bloků, zda nebude pro budoucí nájemníky moc extravagantní. Pochyby se ale obratem rozpustili, jelikož byt byl po týdnu inzerování okamžitě pronajatý.
Byt U Rajské zahrady byla opravdu realizace z „ráje“, provázená dobrou energií klientů i všech subdodavatelů.
Je jedno jestli se jedná o byt k pronájmu nebo o 4patrovou Vilu v Tróje - navrhovat pro osvícené klienty, kteří jsou naladění na podobnou vlnu jako my, je velmi vzácný a jedinečný zážitek. Když máte štěstí, že vedete s klienty rovnocenný dialog, když Vás jejich důvěra popohání k odvážnejším nápadům a neotřelým řešením, tak na konci čeká všechny stejná odměna – skvělý výsledek a dobrý pocit z odvedené práce.