kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Mgr. art. Lenka Zoban Janeková a Mgr. art. Marek Ceglédy, ArtD, MIMESIS STUDIO, www.mimesis.sk
JEDNOPOKOJOVÝ BYT, ZVOLEN
Sdružení několika funkcí do jedné místnosti je běžným postupem, jak se vypořádat s nedostatkem obytné plochy. V tomto případě se architekti rozhodli jít ještě dál a vybavit byt multifunkčními bloky vestavného nábytku.
Jednopokojový byt v obytném domě je zařízení pro jedu osobu s perspektivou jeho využití pro potřeby bydlení mladého páru. Byt byl v původním stavu a investor se rozhodl pro jeho celkovou rekonstrukci.
ZADÁNÍ
Klíčovými slovy nového interiéru měly být vzdušnost, světlost a čistota prostoru z logickým uspořádáním funkčních zón bytu.
ŘEŠENÍ
Subtilnější obytný prostor je výzvou pro každé interiérové studio. Sdružením několika funkcí do jedné místnosti je běžným postupem, jak se vypořádat s nedostatkem obytné plochy. V tomto případě jsme se rozhodli jít ještě dál a vybavit byt multifunkčními bloky vestavěného nábytku.
ZMĚNA DISPOZICE
V procesu navrhování dispozičních úprav vznikl požadavek vytvoření velkého stavebního otvoru v nosné stěně mezi kuchyní a obývacím pokojem.
Další stavební úpravy sestávaly z vybourání a přezdívání nenosných konstrukcí bytu, tak aby v koupelně vznikl sprchový kout a zároveň se vyrovnala dělící příčka pro osazení kuchyňské linky v sousedním prostoru kuchyně.
POPIS BYTU
Minimální prostorové možnosti vstupní chodby si žádaly specifické řešení, abychom s ní vytěžili maximum. Chodbová stěna s věšením je součástí nábytkového bloku pokračujícího úložným prostorem na boty, malou pracovnou v obýváku a šatní skříní v ložnicové části.
Již vstup určuje jaké materiály a jejich dekory jsou použity v celém bytě. Materiálová paleta je vytvořena v harmonickém schématu dubového dřevodekoru vinylové podlahy a nábytkových povrchů a UNI barev stěn, keramického obkladu a vestavného nábytku
Nově vybudovaná koupelna je půdorysně umístěna na původním umakartovém jádru. Posuvné dveře do koupelny tvoří součást dřevěného obkladu v chodbě, který plynule přechází do nábytkové stěny kuchyňské linky. Nad umyvadlem je na celou šířku stěny osazeno zrcadlo, které opticky zvětšuje a prosvětluje malý prostor koupelny. Přístup do stoupačky je řešen nábytkovými revizními dvířky. Jsou pokračováním nábytkového korpusu horní WC skříňky.
Rohový korpus vysoké nábytkové stěny v kuchyni bude sloužit jako technický prostor pro uskladnění vysavače, žebříku a žehlícího prkna. Nábytková stěna pokračuje korpusy vestavných spotřebičů. Vnitřní kout rohové kuchyňské linky je v horní části určen k uskladnění malých kuchyňských spotřebičů. Ve spodních kuchyňských skříňkách je osazena vestavná trouba, košový systém a myčka nádobí.
Jídelní zóna tvoří pomyslnou dělící hranici mezi kuchyní a obývací částí pokoje. Její součástí je jídelní stůl dimenzovaný pro 4 osoby.
Oproti jídelně je nábytkový blok propojující chodbovou stěnu s věšením, zrcadlem a úložným prostorem na boty s malou pracovnou v obývací části a šatní skříní v ložnici. Korpus pracovny lze uzavřít posuvným dveřním křídlem, které takto zároveň zpřístupní prostor pohotovostního věšení a dekorativního poličkového sloupu
Vybavenost obývacího pokoje je řešena sedačkou s taburetem. Sedačka má nízkou horizontální hmotu, aby vizuálně nepůsobila jako bariéra mezi jídelnou a obývací částí pokoje. Sedačka je určena spíše k relaxaci než jako konferenční sezení. Obývák půdorysně vymezuje kulatý koberec s konferenčním stolkem ve stejné kruhové geometrii. Materiálový obklad TV stěny je nosným výrazovým prvkem propojujícím celý byt. Součástí stěny je také TV skříňka.
Ložnicovou část v pokoji předěluje knihovna. Tvoří ji otevřené a uzavřené policové korpusů. Tuto kompoziční hru podporuje také kombinace použitých materiálem. Samotná postel je pokračující součástí knihovny. Samotná postel je vybavena výklopnými rošty, aby byl umožněn přístup k úložnému prostoru pod postelí sloužící jako peřiňák.