kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Lenka Víznerová, INNEX CZ, s.r.o., www.innex.cz
VILA BYT MALVAZINKY, PRAHA
Třetí patro prvorepublikové vily proměnila autorka v prostor pro celou rodinu. Celý interiér je navržen v přírodních a zemitých odstínech šedé, hnědé a béžové. Prostoru dominují jednoduché linie, které následují původní funkcionalistický styl vily. Obzvlášť příznačné je pro celý byt přírodní světlo.
Třetí patro prvorepublikové vily v Malvazinkách proměnila Lenka Víznerová v prostor pro celou rodinu. Dispozice prostoru, který zabírá jedno celé patro vily o rozměru 162 m2, včetně velkorysé terasy, upravila podle požadavků klienta na 3+kk, a v bytě se tak pohodlně žije všem jeho obyvatelům.
Od počátku plánování bylo jasné, že kromě ložnice a velkého společenského prostoru obývacího pokoje s kuchyní musí byt pojmout i dětský pokoj pro dospívajícího syna. Naštěstí to při jeho rozloze 162 m2 nebyl žádný problém a v klidnějším koutu obývacího pokoje zbylo i místo na malou pracovní část. Každý z pokojů má vlastní koupelnu a v ložnici vznikla také velkorysá pánská a dámská šatna.
Celý interiér provází přírodní a zemité odstíny šedé, hnědé a béžové, čisté a jednoduché linie, které následují původní funkcionalistický styl vily. Jednotnou linií prostoru je dubová podlaha z parket ve velkém rozměru a vysoké dveře s jednoduchým dělením. Obzvlášť příznačné je pro celý byt přírodní světlo. Hlavní místnost má velká okna hned do tří stran, největší prosklený portál se vstupem na terasu měří na šířku úctyhodných pět metrů. S touto prosvětlenou dispozicí bylo možné použít v prostoru tmavší zařízení i atypickou kuchyni s černou pracovní deskou a kávově hnědými dvířky. V hlavním obývacím prostoru, který kombinuje již zmíněné barvy, dřevo a beton, vyniká i atypicky velká pohovka s délkou přes čtyři metry s péřovou náplní a hlubokým sedem pro maximální pohodlí a relaxaci. Celý obývací prostor má pro večerní atmosféru mnoho světelných okruhů a scén. Za knihovnou je také skrytý klimatizační systém, který se otevírá jen při použití, aby nerušil interiér bytu.
Šikovně skrytá je i televize v ložnici – vyjíždí z výsuvného systému v nohách postele. Investor totiž na její přítomnosti v ložnici trval, zároveň však chtěl velkou šatnu pro sebe i partnerku. Dámská část je nakonec za čelem postele, její pánská část pak přes protilehlou stěnu pokoje, kolem vstupu do koupelny. Na televizor tedy nezbylo místo na zdi, proto její netradiční umístění.
Z celého interiéru mírně vybočuje jen dětský pokoj. Z logiky věci je v něm použito více barev a materiálů než jinde. Karbonová tapeta Lamborghini a super matný černo-šedý laminát daly pokoji klučičí vzhled. Pokoj je navržen tak, aby svému obyvateli vyhovoval i v následujících letech, a díky rozměrům pokoje vznikly velkorysá odpočinková zóna a dostatek úložného prostoru i místa na práci. Velkou výhodu do budoucnosti je vlastní koupelna, která majiteli pokojíčku poskytne potřebné soukromí.
Všechny prostory v bytě pak díky množství a velikosti oken vyžadovaly, obzvlášť na léto, důkladné zastínění. V koupelně a ložnici, do kterých je vidět z okolních domů, využila designérka kombinaci duette (rolet, jejichž jedna polovina se vysouvá zespodu a druhá shora) a blackoutových rolet a závěsů. Přes den je tak možné zastínit pouze polovinu okna, aby obyvatelé bytu měli dostatek soukromí, ale zároveň dost přirozeného světla z horní poloviny okna. Na noc jsou pak k dispozici zmiňované blackoutové rolety či dekorativní závěsy. Výsuvný systém rolet v hlavním obytném prostoru je navíc důvtipně schovaný za záclonou a běžným okem je téměř neviditelný. Vhodně skrytá je i markýza na terase, která se sroluje do kazety v barvě fasády domu.