kategorie:
Interiér roku Somfy (coworkingová centra a kanceláře)
Ing. arch. Martina Patočková, Ing. arch. Matěj Kuncíř, Ing. Václav Hlaváček, STUDIO ACHT, www.studioacht.cz; Bar Vos, VOS INTERIEUR
fotograf:
Tomáš Slavík
COWORK CLUBKO, BRNO
V areálu Vlněny vytvořili autoři vzdušný a otevřený coworkingový prostor, jehož název odkazuje k historii místa. Motiv klubíčka se rozvíjí napříč celým prostorem. Interiér je ozvláštněn soudobými graffiti, neonovými instalacemi a autorskými grafikami.
Coworking Clubco se nachází v areálu business parku Vlněna a na místní historii spjatou s látkami odkazuje i pojmenování nově vzniklého coworkingu, včetně jeho architektonického a interiérového řešení od Studia acht a nizozemských Vos Interieur. Motiv klubíčka se rozvíjí napříč celým prostorem.
„Naším záměrem bylo vytvořit vzdušný a otevřený coworkingový prostor se silnou vizí a nezaměnitelným designem. Do výsledné podoby jsme zakomponovali i umělecké prvky jako soudobé graffiti, neonové instalace nebo autorské grafiky formou velkoplošných tapet.” vysvětluje architektka Martina Patočková ze Studia acht.
Prostor rozkládající se ve třech podlaží o rozloze více než 2000 metrů čtverečních poskytuje návštěvníkům a klientům z řad freelancerů, startupů i malých firem asi 220 míst k sezení. Jedná se o jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží, která jsou propojena velkorysým atriem a výrazným točitým žlutým schodištěm. Pracovní místa se nacházejí nejen v otevřeném společném prostoru poblíž středového schodiště, ale i v uzavřených kancelářích a ve stavebně oddělené klidnější části.
V podzemním podlaží se nachází zasedací místnosti, příležitostný bar a focus roomy. V přízemí návštěvníky vítá kavárna Rebelbean, za ní se nachází recepce, multifunkční prostor auditoria s podiem, kanceláře, zasedací místnosti a zázemí včetně kuchyňky. S motivem vlny si pohrávají nejenom názvy zasedacích místností Mohér, Kašmír nebo Alpaka, ale i informační systém z pera grafického designéra Lukáše Kijonky. Jeho rozvinutý motiv klubíčka návštěvníka zdálky vítá i na venkovních sklech kanceláří či na terase, která ke sdílenému pracovišti v prvním patře přiléhá.
Dominantou centrálního prosvětleného prostoru je sloup se světelnou instalací sahající přes všechna tři podlaží a kolem něho se vinoucí žluté schodiště. Neonová instalace vzešla ze spolupráce hlavního architekta Studia acht Václava Hlaváčka a vizuálního umělce Michala Škapy, od něhož pochází i graffiti v některých místnostech a instalace na venkovní fasádě. Na projektu coworkingu se dále ve spolupráci s nizozemským interiérovým designérem Bartem Vosem kromě zmíněné Martiny Patočkové a Václava Hlaváčka podíleli i Matěj Kuncíř a Štěpán Hlaváček ze Studia acht.
Neotřelý design podpořili architekti využitím výrazných barev v prostoru i v originálním mobiliáři. Interiér tak dotvářejí originální kousky nábytku jako svítidla Ingo Maurer, křesla Club sofa 4800 a vybavení značky Vitra.
Cílem investora bylo reagovat na rostoucí poptávku po sdílených kancelářích a podílet se na změnách v pojetí kancelářských prostor, včetně vymezení se vůči zažitým stereotypům. Zadání – vytvořit flexibilní prostor, který bude nabízet množství technologických možností a nezaměnitelnou atmosféru – tak čeští architekti ze Studia acht společně s nizozemskými Vos interieur splnili.