kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
Ing. Kateřina Kersey, KATERINA KERSEY DESIGN, www.katerinakersey.com
fotograf:
Tomáš Dittrich
WELL-BEING STYL V PODĚBRADECH
Přáním investorky bylo vytvořit prostor, kde již při vstupu dýchne uvolňující atmosféra, ale veškerá funkčnost a osobitost zůstane v bytě zachována. Vybrané zásady učení Feng Shui zde jsou aplikovány s citem a v souladu s potřebami klientky a daného prostoru. V interiéru se míchá lehce industriální styl s glamour a boho prvky.
Přáním majitelky bytu bylo v tomto prostoru vytvořit určitou „well-being“ atmosféru pro život, ale i její kreativní tvorbu - tedy místo, kde na Vás již při vstupu dýchne uvolňující atmosféra, přičemž stále si zachová svoji plně funkční podstatu a osobitost. I proto jsme se rozhodli při rozvržení jeho dispozic a vybavení držet vybraných zásad učení Feng Shui, které jsou však aplikovány s citem v souladu s potřebami klientky a daného prostoru.
Výsledkem našeho snažení je interiér, který na první pohled může působit dívčím křehkým dojmem s nádechem současného glamoure stylu, nicméně změnou několika doplňků a drobného nábytku jej lze energeticky vyvážit i do mužského elementu.
Byt samotný se nachází v developerské novostavbě v Poděbradech nedaleko lázeňské kolonády, jejíž nádech jsme se snažili tomuto bytu propůjčit. Jak se říká, Poděbrady jsou lázně na srdce – a proto i tento byt byl tvořen od základu srdcem.
Užitná plocha tohoto bytu orientovaného na JV stranu činí 67 m2. Vezmeme-li tedy v potaz, že se jedná o dispoziční řešení 3+kk, nejedná se o nikterak velkorysý prostor a bylo třeba veškeré rozložení nábytku, zejména s ohledem na úložné prostory, navrhnout opravdu s rozvahou a důmyslně, abychom maximálně využili možnosti, které tento byt nabízí – přičemž působil stále elegantně, vzdušně a útulně. Nyní jej jeho investorka obývá sama, ovšem je koncipován tak, aby jej naprosto s přehledem mohl obývat manželský pár se dvěma malými dětmi či jedním teenagerem.
Na začátku bylo však potřeba přesvědčit stavbyvedoucího developerského projektu, aby se nebál tento projekt vzít pod svá křídla a společně najít řešení, jak veškeré naše konstrukční vize a povrchové úpravy v návrhu proměnit v realitu. A ačkoliv jsme spolu v průběhu realizace vedli nejednu „vášnivou“ diskuzi, nakonec se povedlo vše dovést do zdárného konce, s jehož výsledkem můžeme být všichni spokojeni.
Rozhodně jsme v tu dobu neměli neomezený rozpočet na celkovou realizaci, a proto bylo potřeba pečlivě rozmýšlet, do čeho se vyplatí investovat a co lze nahradit alternativním řešením a materiály – přičemž pro velké ústupky zde nebyl prostor a finální rozhodování bylo mnohdy těžké. Většina nábytku byla proto vyrobena místními truhláři dle autorského návrhu. Základem atmosféry prostoru je pak současný elegantní italský styl, ve kterém vzniká určité eklektické spojení lehce industriálních, glamoure a boho prvků – symbolizující „osobní cestu“ zadavatelky.
Jelikož se jednalo o zcela nový prostor v probíhající výstavbě, bylo možné uspořádání bytu přiměřeně upravovat. V zásadě se však od původního plánu zas tolik nezměnilo. Šlo zejména o drobné přizdívky v koupelně a na toaletě, abychom získali více úložného a odkládacího prostoru. Dále o vyrušení ostrého rohu v obýváku, kde na místo současné komory, měla být původně toaleta – zasahující částečně do obývacího prostoru. Tímto krokem jsme docílili prodloužení kuchyňské linky, nabízející více pracovní plochy, a zároveň jsme odstranili nežádoucí ostrý roh, díky čemuž se obývací prostor stal větším a ergonomicky i pocitově příjemnějším prostředím pro každodenní fungování. Poslední záležitostí, se kterou bylo třeba se popasovat, byly skryté zárubně posuvných dveří nacházející se v celém bytě, s nimiž řemeslníci z developerské společnosti neměli zkušenosti, a díky čemuž se musely některé stěny zpevňovat speciálním překladem. Kromě výše zmíněného se pak jednalo spíše o jisté kosmetické úpravy, jako sádrokartonové podhledy pro LED osvětlení v ložnici a na chodbě.
Již od počátku jsme věděli, že podlahu tohoto lázeňského bytu bude zdobit lehce bělený dub ve skladbě vzoru „francouzský chevron“. Totožný motiv jsme promítli i na stěny v koupelně a na toaletě, a tím získali určitý propojovací element skrz celkový prostor bytu. Nejenomže jsme tak docílili zajímavého efektu, ale dekor dřeva v koupelně navíc příjemně ztepluje její atmosféru a vyvažuje chladnější odstín stěrky na stěnách, podlaze a vnitřní straně dveří.
Dlouho jsme se nemohli rozhodnout, zda v koupelně umístit vanu nebo sprchu. Nakonec jsme však dané dilema vyřešili praktickou minimalistickou sprchovou zástěnou od české společnosti SanSwiss, uchycenou v černých lištách do stropu a do zdi. Tu doplňují i ostatní kovové industriální prvky v koupelně jako rám zrcadla a závěsy na ručníky, zhotovené lokálním truhlářem na míru. Centrálním prvkem v koupelně je však bezesporu oválné solitérní umyvadlo Artis od Villeroy Boch, z vnější strany v pudrově starorůžové barvě, která se promítá v drobných solitérních detailech celým prostorem apartmánu. Lehký glanc mu pak propůjčuje páková baterie Grohe v leštěném niklu se vkusně nazlátlým nádechem.
Kuchyni si majitelka bytu přála pokud možno v co nejminimalističtějším pojetí tak, aby si vzájemně nekonkurovala s obývací stěnou, která je vyrobena rovněž na míru dle autorského návrhu a možných dispozic. Proto jsme zde zvolili bezúchytkové řešení tip-on a výsuvy, doplněné v horní linii o zapuštěné lakované lišty v čílkách šuplíků. Dvířka jsou ošetřená povrchovou úpravou lakováním v barvě kamenná šedá - v centrální části nad pracovní deskou opět zaměněná o jemně bělenou dubovou dýhou. Největším „highlitem“ je však zvolený kámen pro pracovní a zádovou desku kuchyňské linky – Super White Quartzite mat, vybraný a dovezený z Itálie, který prostoru dodává určitou noblesu a výjimečnost, přičemž příjemně souzní s deskou jídelního stolu Tulip v mramoru Carrara.
Ve stejném duchu jako kuchyně, ovšem v černém lakovaném super matu a dubové dýze, je navržena i obývací stěna, nabízející velké množství skrytého úložného prostoru ve své vrchní části, jejíž dvířka nechávají vyniknout kráse struktury dřeva. Ve spodní části pak naleznete zapuštěnou televizi a elektrický vodní krb Dimplex Cassette, zprostředkující útulnou atmosféru, pohodu a klid. Tento pocit navíc umocňují i ostatní prvky solitérního nábytku, čalouněné látkami se sametovým nádechem v jemných pastelových tonech. Své výsostné místo zde rovněž zaujímá použitá zeleň a citlivé propojení čistých rovných linií s oblými harmonickými tvary.
V případě ložnice bych ráda vyzdvihla vestavnou prosklenou šatní skříň ve stejném dekoru dřeva, jen o něco světlejším než v ostatních částech bytu, která propůjčuje relativně skromnému prostoru větší hloubku a kontrast - umocněný podvětlenými policemi nad šatními tyčemi. Místo zádových desek skříně, jsme na stěnu nechali aplikovat tapetu v přírodních světlých tonech v dekoru tkané textilie. Otevírání dvířek je opět dotykové, pouze na tip-on. Dodatečný úložný prostor na svetry, trička a kalhoty pak naleznete v jednotlivých skříňkách nad lůžkem – rozdělené různě širokými lištami. Postel je pak zasazená na střed přesně mezi dvěma nočními stolky, jakoby se stala součástí celé zádové stěny. Potřebnou intimitu ložnici dodávají těžké black-out závěsy v ocelové barvě, odpovídající shaggy koberci pod postelí.
Poslední místností v bytě je malý dětský pokojíček, aktuálně sloužící spíše jako pracovna a meditační koutek. Její předností je bezesporu na míru vytvořená stěna s barevnými mandalami v tyrkysovo-zlatých tonech na šedém základě od bratrského dua TwinArt. Ostatní nábytek je zde navržen též na míru v bílém laminu, olemovaným černými hranami.
Celkovou atmosféru prostoru doplňuje autorská tvorba v podobě velkoformátových abstraktních obrazů, zhotovených reliéfní technikou vrstvené sádry a následně dokolorované olejem na plátně. V chodbě jsem využila motiv mořských proudů a vln po bouři v utichajícím oceánu. Pro obývací prostor nad pohovku zas téma zahrady čajových růží pokrytých první námrazou při ranním svítání.