kategorie:
Veřejný interiér II
Ing. arch. Martin Materna, Ing. arch. Adéla Kudlová, Ing. arch. Adam Weczerek, WMA ARCHITEKTI s.r.o., spolupráce Mgr. Ivan Berger, ART CONSULTANCY s.r.o, www.wmarch.cz
fotograf:
Lukáš Pelech
EXPOZICE NA ZÁMKU BÍLOVEC
V suterénu zámku Bílovec byla dokončena nová expozice, která má v návštěvníkovi evokovat cestu do míst několik staletí vzdálených. Koncept návrhu je ovlivněn členitostí a hloubkou prostoru, ale také historickou stopou stavebních konstrukcí.
Jedná se o dlouhodobou spolupráci s městem s cílem nalezení využití a postupné obnovy zámku Bílovec, který je dominantou města.
Cílem obnovy je zhodnocení potenciálu prostor a nalezení jeho dalšího využití v současných podmínkách, kdy je zámek ve vlastnictví města, a to v těsné spolupráci s NPÚ a probíhajícího archeologického výzkumu.
S ohledem na životnost projektu je navržené využití diverzifikováno - členěno na různé, doplňující se funkce a to jak expozičního charakteru, tak společenských aktivit města.
Celková koncepce expozice je rozvrstvena do prostor zámku od nejstarší části - středověký suterén, přes renesanční prostory v nárožních věžích až po novověkou etapu ve vyvýšeném přízemí zámku.
První etapou obnovy zámku je nová expozice "Skrytý středověk" v autentických suterénních prostorech zámku, která byla dokončena v září roku 2021.
Název expozice Skrytý středověk má v návštěvníkovi evokovat cestu, kterou podstoupí, chce-li odhalit dějiny místa vzdálené několik staletí, která ale do dnešních dnů zanechala otisk v bíloveckém zámku. Na začátku byl před námi nelehký úkol jak současnému návštěvníkovi atraktivní a přitom smysluplnou formou představit takto na první pohled složité téma jako je stavební vývoj hradu, jež již několik staletí zůstává skryt pod novějšími přestavbami a to ještě na velmi komplikovaném místě v suterénu, který pozbyl svých funkcí. Necvičenému oku velmi snadno uniknou poslední relikty, jež svědčí o tom, k čemu tyto prostory dříve sloužily.
Koncept architektonického přístupu je dán členitostí, hloubkou prostoru a také historickou stopou stavebních konstrukcí. Prohlídková trasa začíná v nejvyšším bodě suterénu, postupně klesá, táhne návštěvníka hlouběji do útrob sklepních prostor, aby na konci vystoupal zpět na zámecké nádvoří. Toto pojetí a směr trasy je ze stavebně-historického hlediska zároveň cestou v čase zpět, ze současnosti do minulosti až po gotické prostory v nejnižším bodě trasy.
Navržená expozice minimalizuje intervence v cenném interiéru sklepení, naopak zvolené materiály, barevnost a technologie mají za úkol akcentovat cenné stavební a jiné prvky.
Nově vytvořený labyrint lávek, přechodů a schodišť vhodně doplňuje členité sklepní prostory a vytváří tak spolu s nimi jeden harmonický celek. Záměrně je zvolena ocelová konstrukce opatřená černým nátěrem, zvolený materiál zajistí dostatečný kontrast novodobého doplňku v porovnání se staletými zdmi.
Hlavním interaktivním prvkem expozice je světlo, které může návštěvník částečně ovládat a hledat tak ony architektonické relikty dřívějších stavebních etap. Samotná „konstrukční“ vrstva expozice je dále doplněna minimalistickou grafikou, kde se návštěvník dozví o samotných osudech hradu a lidí, jež stály za jeho stavebními úpravami, a také pochopí, jaké funkce hrad pro jeho vlastníka naplňoval nebo třeba jak pracovali různé typy padacích mostů. V expozici jsou také instalovány originální artefakty ze zdejších nálezů.