kategorie:
Veřejný interiér I
Ing. arch. Kornélia Faklová, www.faklova.com
fotograf:
Dalibor Hoffmeister
EAZY CAFÉ, PRAHA
V prostorách bývalé kavárny navrhla autorka interiér tak, aby co nejvíce využila původní dispozici a mobiliář. Cílem bylo vnést do prostoru nový impuls, energii a trochu bláznivé atmosféry. Interiéru byl navrácen betonový strop a surové materiály, byl zjednodušen a sjednocen.
Mladý sympatický pár oslovil autorku návrhu přesně v den jejích narozenin s žádostí o pomoc s rekonstrukcí kavárny a její rychle-dobrodružnou přeměnou. Prostor se nachází v novostavbě bytového bloku blízko nákupního centra Harfa na Praze 9, kde přesně takový podnik chybí. Předchozí majitelka se pokusila otevřít si kavárnu, avšak fungovala dva měsíce a musela ji kvůli pandemii zavřít. Proto bylo zadáním využít co nejvíce ze stávajícího nového prostoru, nábytku, rozpočet měl být co nejnižší a tyto všechny úpravy měly vnést do kavárny jejich energický styl. Ten se v zadání projevoval specifickými barevnými obrazy, které celý interiér charakterizují, stejně tak jako charakterizují povahu klientů.
Autorka se rozhodla využít potenciál prostoru, odstranit kazetový podhled, přiznat betonový strop a svislé konstrukce materiálem co nejjednodušeji přiblížit struktuře surových materiálů. K tomu postačila obyčejná barva firmy HET a kreativita řemeslníka. Dispozičně se s prostorem nehýbalo. Pouze skleněná stěna mezi barem a kuchyní byla odstraněna a nahrazena cihlovou příčkou natřenou na bílo, aby do technické kuchyně nebylo vidět. Plné cihly pro tuto příčku sehnali majitelé v bazaru, zrecyklovali tak starý stavební materiál, a dokonce si stěnu svépomocí postavili.
Ve stávajícím prostoru se střídalo několik druhů odstínů dřeva. Dominantu tvořil bar, který měl jeden z několika dekorů dřeva v interiéru. Jednoduchým řešením a šikovnýma rukama řemeslníka se podařilo podle návrhu bar obložit bílou keramickou mozaikou a vytvořit tak strukturovaný povrch s barvou, která se v interiéru opakuje.
Aby byly stavební zásahy co nejmenší, všechna technická vybavení byla přiznána a natřena na černo a elektroinstalace přiznaná na povrchu. V průběhu rekonstrukce se na stavbě vystřídalo několik řemeslníků, kteří odvedli perfektní a pečlivou práci, a dali si záležet na každém detailu.
Výsledkem je kavárna, do které vejdete a velmi rychle pochopíte, že jí vedou dva mladí ambiciózní lidé s bláznivou energií a velkou srdečností.