kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
Yvona Bartoszková, MIMO.Ý s.r.o., www.yvy.design
fotograf:
Miloš Červený Beníšek
PRAŽSKÝ PENTHOUSE
Přáním majitelů bylo více zabydlet velký otevřený prostor penthousu pomocí neutrálních barev a ambientního osvětlení tak, aby interiér působil jednotně a nadčasově. Kvalitní materiály jako kov, dřevo a kůže jsou doplněny textiliemi jemných odstínů. Vysoký strop nechává vyniknout světlo v obývacím pokoji.
Předností tohoto penthousu je otevřený prostor, kterému dominují velká okna s kovovými rámy.
Původní vybavená novostavba ale z hlediska estetiky novým majitelům nevyhovovala. Zadání majitelů bylo jasné: prostor „zabydlet“, použít pouze neutrální barevné tóny a ambientní osvětlení. Plocha bytu 350 m2 se stropy v obývací části vysokými téměř 6 m se tak pro nás stala zajímavou výzvou.
Chtěli jsme, aby prostor vyzařoval klid, harmonii a rovnováhu. Rozhodli jsme se pro vybavení méně kusy nábytku, které ale mají velké rozměry. Z toho je velká část zhotovená na míru danému prostoru.
Autorská kolekce nábytku je inovativní ve smyslu použití a daného materiálu. Jedná se o sendvič ocelového rámu v kombinaci s jemně černě mořeným jasanem. Ocelové pláty, použité na sendvič, jsou povrchově upraveny komaxitem v dekoru kovářská černá a mají tak lehkou strukturu krupičky. Pohledově jsou matné a jsou příjemné na dotek. Nábytek tak navazuje na kovové rámy oken.
Inovativní je především variabilnost a možnost sestavit nábytek i vizuálně „jinak“. Konečná estetika kolekce není definitivní, ale je možné ji dále posouvat a variovat v prostoru.
Nadčasovost propůjčují interiéru jednoduše zpracované materiály - kov, dřevo a kůže, doplněné textiliemi .
V hlavním prostoru padá z výšky téměř 6 metrů 47 kapek svítidla Lodes Rain.
Požadavek na stmívatelné osvětlení ale představoval komplikaci, protože původní novostavba to technicky neumožňovala. Potřebné stavební úpravy pro instalaci kabelů nám otevřely prostor pro zásadnější rekonstrukci. Předělali jsme kuchyňskou linku a koupelny, vyměnili jsme podlahy, dveře a osadili nové radiátory. Mohli jsme si dovolit i využití technických vychytávek, např. zabudovat pokročilé technologie pro „chytrou domácnost“ nebo instalovat reproduktory do stropních prostor, což umožňuje rovnoměrnou distribuci zvuku, hlubší zážitek a z hlediska designu je výhodou i jejich „neviditelnost“.
Zásadnější rekonstrukce umožnila nejen estetickou proměnu prostoru, ale dala mu i odpovídající moderní technologickou funkčnost