kategorie:
Veřejný interiér II
Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Kateřina Jechová, Patrik Obr, KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o., www.arch.cz/kuba.pilar
fotograf:
BoysPlayNice
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA
Původní stavba českobudějovické knihovny pochází ze 70. let minulého století. Současná dostavba na ni navazuje jako jednopodlažní prosklený pavilon se zajímavými výhledy do zeleně. V interiéru převládá pohledový beton nosných konstrukcí v kombinaci se šedou barvou, bílým nábytkem a oranžovým sedacím nábytkem.
Navržená hmota dostavby Jihočeské vědecké knihovny je reakcí na skulpturální formu stávající budovy ze 70. let minulého století, která odráží dobu svého vzniku i původní náplň Muzea dělnického revolučního hnutí. Kvalitní brutalistní architektura této stavby je hmotově velmi členitá, půdorysně ale nepříliš vhodná pro účel knihovny s volným výběrem knih.
Dostavba knihovny je navržena jako jednopodlažní pavilon levitující nad terénem, prosklený po celém obvodu s výhledy do zeleně. Vnější plášť tvoří vertikální otočné skleněné lamely, které vymezují dění uvnitř a vně stavby. Vnitřní prostor hluboké dispozice objektu je prosvětlen čtvercovými střešními světlíky nad studijními místy. Kompaktní horizontální hmota odpovídá požadavku zadavatele na rozšíření prostor pro návštěvníky knihovny - vstupní halu s informačním a výpůjčním pultem a flexibilní plochu volného výběru knih se čtenářskými místy u stolů i v neformálních sestavách sedacího nábytku.
Nový reprezentativní bezbariérový vstup do knihovny je řešen formou širokého sklonitého chodníku z Lidické třídy. Propojení obou budov knihovny zajišťuje rampa v proskleném tubusu.
Mezi použitými materiály v interiéru převládá pohledový beton nosných konstrukcí v kombinaci se světle šedou barvou podlahy, koberců a velurových závěsů. Nábytkové vybavení v bílé barvě je akcentováno oranžovými prvky sedacího nábytku.
Projekt využívá aktivace betonového jádra, kdy hmota betonu funguje k akumulaci chladu, respektive tepla. Cílem je příjemné klima vnitřního prostředí. Díky využití nízkých teplotních spádů, je systém provozně úsporný a šetrný k životnímu prostředí. V objektu je počítáno i s možností nočního předchlazení přirozeným větráním v letním období. Tepelným ziskům během léta zabraňuje zelená střecha, izolační trojsklo fasády s protisluneční ochranou a skleněné lamely s potiskem, které jsou motoricky ovládány a plní funkci slunolamu. Střešní světlíky jsou stíněny vnějšími screenovými roletami.
Zelená extenzivní střecha přispívá i k zachycení dešťové vody a zpomalení jejího odtoku.