kategorie:
Veřejný interiér I
Alžběta Mrázová, ROOM STORY, www.roomstory.cz
PENZION MÁCHA, LITOMĚŘICE
Autorka projektu a majitelka v jedné osobě si navrhla interiér maloměstského penzionu tak, aby přilákala co nejširší skupinu potenciálních hostů. Ti by se tu měli především cítit jako doma a interiér měl být praktický ve všech směrech, nejen pro personál, ale i pro hosty, kteří zde najdou např. samostatnou prádelnu. Odkaz doby Karla Hynka Máchy je otisknut do některých historizujících prvků.
Penzion Mácha je náš vlastní projekt – kromě toho, že jsme designéři jsme tedy i provozovatelé ubytovacích služeb. Otevřeli jsme si penzion na „malém městě“ v Litoměřicích. Má jako maloměstský penzion ve střední cenové kategorii přilákat co nejširší skupinu potenciálních hostů – od skupin mladých lidí, přes páry hledající čas pro sebe, dále přes rodiny a výletníky toužící poznat České středohoří, po hosty v (mladších) středních letech, kteří si u nás užijí se sklenkou místního vína svůj čas na terase, ale až po cyklisty, kteří tvoří velkou část litoměřické ubytovávající se klientely (a tak se i ti musí cítit tak, že k nám patří – nikoliv nepatřičně, že jsou v příliš luxusním prostředí, kam není vhodné vkročit ve sportovním oděvu). Z toho tedy vycházelo zařízení penzionu: aby bylo vidět, že bylo tzv. zainvestováno (např. stěrka na stěně společenské místnosti), ale aby nebyl příliš vyhraněn určité skupině lidí (zkrátka aby nebyl příliš luxusní). Kromě toho byla důležitá „zaujmutelnost“ – aby v záplavě ubytovacích zařízení padl do oka svým výrazným, zapamatovatelným a specifickým designem. Aby působil vřele, domácky, tak, že vítá a host se bude cítit jako doma. Proto je zde (na hotel) až neobvyklé množství květin a dekoračních předmětů.
Byl ale kladen důraz samozřejmě i na praktičnost celého domu: v penzionu je vybudována např. samostatná prádelna, kde si může host vyprat svoje oblečení, samozřejmostí jsou kapsle na funkční prádlo apod.
Odkaz doby Karla Hynka Máchy, který jsme se snažili nenápadně „propašovat“, se povedlo uplatnit např. ve výběru dlažeb, které mají mírně historizující charakter, ale jsou současně velmi trendy v dnešní době.
Zajímavostí je výroba postelových čel: bylo nutné pořídit taková čela, která by byla přivrtaná na stěně a volně stojící postele se skládají ze dvou „single“ postelí, aby bylo možné je jednoduše od sebe odtáhnout a vytvořit tak dvě samostatná lůžka. Protože bylo náročné sehnat taková čela ve specifických rozměrech a barvách, vyrobila jsem je nakonec sama.
Celková investice do rekonstrukce: 2700 000 Kč.
Obklady a dlažba od dodavatele Obklady Vilímek.