kategorie:
Veřejný interiér I
Ivana Dombková, I. D. Arch s.r.o., www.id-arch.cz
VINAŘSTVÍ ŠKROBÁK
Nejmladší generace rodiny Škrobákových se rozhodla propojit turistiku s gastronomií, dobrým vínem a moderní architekturou. Původní budova vinařství v Čejkovicích s nevyužitým půdním prostorem se stala unikátním místem, které pod jednou střechou skrývá vše. Interiér nabízí neopakovatelné výhledy do krajiny plné vinic a namísto příček se objevují skleněné stěny nebo průhledné regály s vínem.
Zvlněná krajina, plná slunce a rozlehlých vinic, vyvolala na jižní Moravě přirozené propojení turistiky s gastronomií a dobrým vínem. Nejmladší generace rodiny Škrobákových, která se vinařství věnuje už tři pokolení, se rozhodla na tento trend navázat a svou nabídku služeb obohatit ještě o moderní architekturu. Vzniklo wine bistro a boutique hotel. Inspiraci našla především u rakouských sousedů.
Výrobní halu v Čejkovicích, dříve v nadzemním podlaží využívanou jen ke skladování, chtěla proměnit v příjemné místo pro nadstandardní stravování, degustaci vín a ubytování.
Původní budova, zakousnutá do svahu suterénem, měla jedno nadzemní podlaží s více než pětimetrovou konstrukční výškou a prázdný půdní prostor v sedlové střeše. Rozsáhlá přestavba ponechala v podzemí výrobu vína, do velkého objemu budovy nově vložila tři nadzemní podlaží, kde třetí s plochou střechou nahradilo šikmou střechu. Celkově se tím budova o něco snížila, přitom je plně využitelná v celé půdorysné ploše.
Přízemí budovy je rozděleno na rozsáhlý společenský prostor (s kuchyní vybavenou moderní technologií) a bistro pro rychlé obsloužení. Zatímco bistro s venkovním sezením navazuje na přístupovou komunikaci, společenské sály na opačné straně a vysoko nad terénem se obracejí do volné krajiny velkými okny a vyhlídkovým ochozem. Větší ze sálů je otevřen přes dvě podlaží a galerií propojen se čtyřmi pokoji pro ubytování, také bistro využívá vyšší podlaží jako galerii, v tomto případě pro větší počet míst u stolků. Dvanáct komfortních hotelových pokojů je pak umístěno v nejvyšším třetím podlaží. Vertikálně jsou všechna
podlaží propojena vnitřním schodištěm, hotelový úsek má i bezbariérový přístup výtahem a venkovní schodiště.
Vybavení interiéru odpovídá hlavnímu záměru stavby – co nejvíce otevřít všechny prostory především výhledům do krajiny, ale také vzájemným průhledům uvnitř budovy. Kde není nezbytně nutné pevné uzavření, tam se namísto příček objevují skleněné stěny nebo průhledné regály s vínem, patra se prolínají galeriemi. Povrchy podlah, stěn a stropů vypovídají o svém účelu, někde střízlivou elegancí kvalitních materiálů podporují důstojnost prostoru, jinde naopak navozují pocit většího soukromí, důvěrnější atmosféry. Celý komplex je zaměřen na vytvoření vstřícného prostředí, kde každý návštěvník je vřele vítaným hostem.