PODKROVNÍ BYT PRO MLADOU ŽENU, PRAHA
Rekonstrukcí půdního bytu v jednom z činžovních domů v Dejvicích vznikl zajímavý vzdušný obytný prostor s dostatkem světla. Výška krovu navíc umožnila vytvořit nad kuchyní patro s malou pracovnou. Architekt se snažil koncipovat interiér tak, aby se dal lehce obměňovat v souladu s věkem uživatelů i potřebami majitelů.
(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Akad. arch. Jaromír Pizinger a Ing. arch. Naďa Pizinger, MORIX, s.r.o., www.morix.cz)
Jedná se o rekonstrukci půdního bytu v jednom z činžovních domů v pražských Dejvicích. Dispozičně je byt řešen jako hlavní otevřený obytný prostor s kuchyní a dvě malé ložnice. Vysoká světlá výška krovu dala vzniknout malému patýrku nad kuchyní, které slouží jako pracovna. Původní dřevěná podlaha v kombinaci s bílou výmalbou zdí, podhledů i konstrukcí tvoří velmi příjemný pocit z prostoru.
„Investorka - majitelka bytu je silnou vyhraněnou osobností. Během zadání probíhaly dlouhé rozhovory nejen o designu. Výsledkem je interiér, který pravděpodobně nejde v současném trendu architektury a designu, který ale odpovídá nejenom jejímu vkusu, ale i životním názorům a postojům a přístupu k materiálním věcem. Navíc jsem se snažil vytvořit „interaktivní“ design, který se dá za vynaložení nízkých finančních nákladů lehce obměňovat v souladu s evolučním vývojem a potřebami majitelů,“ říká architekt Jaromír Pizinger a dodává: “Cílem neměl být protest nebo anarchie proti soudobým trendům, které se navíc dle mého názoru ubírají po dlouhé době velice zajímavým směrem- v použití dřeva, barevných kovů, neokázalosti, lehké retro 70. a 80. let, ale vytvoření prostor v designu nejen pro mladé lidi, jakými jsou obyvatelé. Tento design bych zvolil v současné době i já sám pro sebe, je mi přes 60 let.“
Zajímavým prvkem v prostoru je neobvykle řešená kuchyň. Moderní kuchyňská linka je vyrobena z bílého Senosanu, pracovní deska – TechniStone. Vysoké skříňky tvoří zároveň schody do patra. Retro bledě - modrá barva dodává celému prostoru hravost, kterou podtrhují i barevná zavěšená svítidla – žárovky. Lehce industriálně je řešen jídelní stůl, který je uchycený do kuchyňského ostrůvku z lakovaných OSB desek, na druhém konci je zavěšený na konstrukci krovu na ocelových lankách. Podhled tvoří „zrcadlo“ – místo klasického skla byl použit materiál Homapal. Hlavní osvětlení zajišťují čtyři dlouhé zářivky, jejichž zrcadlení vytváří zajímavý efekt.
Obytný prostor je velmi vzdušný, hodně prosvětlený množstvím střešních oken. Sedací nábytek a dekorace jsou od firmy Kare.
Informace o zhotoviteli:
Architekt: MORIX, s.r.o., Akad. arch. Jaromír Pizinger
Generální dodavatel: MORIX, s.r.o.
Stavební firma: CVS, s.r.o.
Truhláři: Intertop, s.r.o.
Volný mobiliář a svítidla: kare.cz, designoutlet.cz, Alhambra.cz
30.03.2017