V objektu bývalé “socialistické” samoobsluhy na Jižním Městě vznikla nová pivnice s důrazem na prostor pro štamgasty a lokálnost atmosféry. Bylo nutné zasáhnout i do exteriéru, protože budova byla ve velmi špatném stavu. Autoři se snažili do interiéru promítnout génius loci sídlištní hospody, nestydět se za toto místo, ale s vtipem poukázat na poetiku výstavby a života na sídlištích.
Byli jsme osloveni investorem navrhnout interiér restaurace v objektu bývalé „socialistické“ samoobsluhy na Jižním městě. Vzhledem ke stavu objektu jsme bylo jasné, že není možné zůstat pouze u interiéru, ale pro úspěšné fungování provozu bude nutné razantně zasáhnout i do exteriéru objektu, který byl v dost tristním stavu. Při rekonstrukci jsme objekt „převlékli“ a získal zcela jiný charakter. Atmosféra a principy interiéru se propsaly i do exteriéru, což považuji za největší úspěch realizace.
Celková plocha restaurace včetně zázemí není velká – cca 200 m2, kapacita hostů je 70 míst. Zadání bylo vytvořit pivnici – pub s důrazem na prostor pro „štamgasty“ a lokálnost atmostéry.
Prostor je členěn do tří částí. U vstupu v přímém kontaktu s výčepem je vyvýšený prostor pro štamgasty, aby měli přehled a dobře viděli na výčepního a pro návštěvníky kteří přišli „na jedno rychlé na stojáka“. Dále se nachází hlavní prostor pro hosty a v zadní části je salonek. Všechny prostory jsou oddělitelné mohutnými posuvnými dveřmi.
Snažili jsme se vytvořit jednoduchý utilitární prostor s tím, že jsme chtěli do interieru „sídlištní hospody“ promítnout určitý genius loci. Nestydět se za sídliště, ale s vtipem poukázat na poetiku výstavby a života na sídlištích. Formou černobílé fotokoláže na stěnách interieru. Dalším výrazným prvkem interiéru je dřevěné obložení a posuvná vrata z recyklovaných prken – ta jsou jen okartáčována a ponechána bez další povrchové úpravy, aby se co nejvíce prokreslila struktura povrchu utvářeného desítkami let v různých podmínkách na různých místech a prkna mohla vyprávět svůj příběh.
Výčep je opláštěn průsvitným drátosklem, dvě dominantní stěny jsou obložené lesklým keramickým obkladem do parketového vzoru v odstínu- jak jinak „lahvové“ zelené.
Exteriér objektu je obložen prkny ze Sibiřského modřínu ponechaného bez povrchové úpravy. Zahrádka je od ulice oddělena „poloprůhlednou“ zdí z rastru šedých lícových cihel.
Materiály:
Podlahy – černá keramická hexagonální dlažba RAGNO, kartáčovaná dubová prkna
Povrchy – recyklovaná prkna z vagonů a fasád, fototapeta s černobílým potiskem, zelený lesklý keramický obklad, strop akustické desky Heradesign v přírodním povrchu, olejovaný dub, kovářský nátěr ocelových konstrukcí.
03.04.2021