kategorie:
Interiér roku Somfy
Ing. arch. Erika Bohatá a Ing. arch. Martin Židek, CAPEXUS s.r.o., www.capexus.cz
KANCELÁŘE T-MOBILE, PRAHA
Rekonstrukce kanceláří přinesla firmě moderní desk sharing prostor s promyšleným designem i detaily. V interiéru se díky důmyslnému zónování myslelo nejen na komfort, ale také na využití přírodních prvků a barevných motivů vytvářejících příjemné pracovní prostředí. Z uzavřených menších místností se zaměstnanci přesunuli do otevřeného prostoru.
Rekonstrukce kanceláří přinesla největšímu českému operátorovi moderní desk-sharing prostor s promyšleným designem i detaily. Proměna byla realizována za plného provozu a výsledkem je interiér, kde se myslelo nejen na komfort všech zaměstnanců díky důmyslnému zónování, ale také na využití přírodních prvků a barevných motivů vytvářejících příjemné pracovní prostředí.
Spolupráce T-Mobile Czech Republic s firmou CAPEXUS proměnila charakter pracoviště – z uzavřených menších místností se zaměstnanci přesunuli do otevřeného prostoru, který se přizpůsobuje vykonávané činnosti. V nových kancelářích mají zaměstnanci vytvořená místa pro spolupráci v týmu, soustředěnou činnost o samotě i příležitost k odpočinku.
Pro projekt přeměny kanceláří T-Mobile plně využil model služby design & build, kdy návrh, realizace a dodávka interiéru na klíč spadá pod jednoho partnera. „Díky tomu odpadá jednání se subdodavateli a T-Mobile se tak naplno mohl věnovat svému byznysu po celou dobu realizace,“ uvádí Karel Konečný, jednatel společnosti CAPEXUS, která kanceláře kompletně navrhla i realizovala. „Prvních 4 000 metrů čtverečních nových kanceláří jsme tak k užívání předali v rekordním čase pěti měsíců, do kterých spadal architektonický návrh, technický design, projektová dokumentace, získání potřebných povolení, realizace i samotné nastěhování.“ V současné době probíhá redesign dalších pater a v průběhu roku 2021 bude v jednotném konceptu dokončena rekonstrukce celé budovy.
„Fit-out centrály T-Mobile má za cíl vybudovat moderní prostředí podporující spolupráci, flexibilitu a agilitu a je tak důležitým komponentem probíhající změny interní kultury,“ přibližuje výchozí bod spolupráce Lenka Brody, manažerka programu transformace společnosti T-Mobile.
Kromě samotného interiéru jedné z největších českých kancelářských budov obsazených jediným nájemcem se tak měnil i styl práce. „Zaměstnanci nově získali možnost vybrat si, z jakého místa bude pracovat – ať už se jedná o formální místo u stolu, uzavřenou místnost s výškově nastavitelnými stoly, která se hodí pro klidnou práci, nebo pohodlnou sedačku v cafeterii. Právě flexibilita a přizpůsobivost je jedním z nejdůležitějších aspektů moderního funkčního pracoviště,“ říká o nově navržených prostorách architektka Erika Bohatá ze společnosti CAPEXUS.
Každému týmu o přibližně 20 členech je přidělena konkrétní základna – takzvaný neighborhood. Jeho součástí je speciální část nazvaná focus hub, která je určena až čtyřem zaměstnancům. Jejím specifikem jsou mobilní stěny, díky kterým ji lze předělit až na tři samostatné místnosti. „Toto řešení usnadnilo přechod z uzavřených kanceláří do otevřených. Navrhli jsme jej pro klidnou samostatnou práci i časté konferenční hovory,“ komentuje využití Martin Židek, architekt firmy CAPEXUS.
„Zónování funguje díky celé řadě akustických a vizuálních bariér. Patří mezi ně například akustické závěsy, akustické panely, zeleň, oddělení koridorů a půdorysné řešení prostoru,“ osvětluje použité principy Židek.
Všechna pracovní místa jsou sdílená a tento share desk systém přímo koresponduje s clean desk policy – jakmile zaměstnanec na konci dne odchází, zůstává po něm čistý pracovní stůl.
Korporátní identitu společnosti T-Mobile architekti vnesli do interiéru v podobě opakování motivu čtverce, který se objevuje v logu firmy. Hlavním záměrem bylo vynechání primární barvy – magenty. Pozornost se tak dostala sekundárním barvám, architekti zvolili modrou, oranžovou, zelenou, žlutou a petrolejovou v různých intenzitách.
Celá proměna proběhla s cílem co nejmenšího dopadu na životní prostředí. Interní sdělení se promítají na LED obrazovky, místo dříve užívaných papírových plakátů. V kuchyňkách je umístěn výrobník sody, díky čemuž se snižuje spotřeba plastových lahví, nechybí koše na tříděný odpad.
„Architekti CAPEXUS navrhli funkční design, ve kterém se zaměstnanci cítí dobře a zároveň podporuje změnu firemní kultury. Přicházeli proaktivně s dobrými nápady, které cílové řešení posunuly vždy o kousek dál. Následná realizace proběhla hladce, v domluvených termínech a navíc za plného provozu,“ uzavírá Lenka Brody za T-Mobile.