kategorie:
Veřejný interiér II
Ing. Arch. Jiří Marek a Ing. Arch. Jan Mléčka, Ph.D, M2AI.COM s.r.o., www.m2ai.com a CHATEAU VALTICE - VINNÉ SKLEPY VALTICE a.s., www.vsvaltice.cz
VINAŘSKÁ STODOLA, VALTICE
Vinařská stodola ve své nadzemní části nabízí stylizovanou vinařskou prodejnu s charekteristickými zděnými archivními vinnými boxy. Ze zámeckého sklepa byl převezen restaurovaný vinný lis z roku 1903, který se stal dominantou celého prostoru. V podzemí byl vybudován reprezentativní degustační sklep.
Galerie vína/Vinařská stodola ve své nadzemní části nabízí stylizovanou vinařskou prodejnu s charakteristickými zděnými archivními vinnými boxy. Do krovu otevřený prostor umožňuje v interiéru vystavit celou řadu cenných historických fragmentů – dominantou je především historický vinný lis, restaurován a převezen ze zámeckého sklepa z roku 1903, jež ve stávajících podmínkách, atakován vlhkostí, značně strádal. Lineární podzemní propojení se stávající budovou znovuobjevuje vstup do Křížového sklepa A.D. 1640 v tradičním historickém schématu, mimo nutnost průchodu soudobými skladovými a výrobními prostory vinařství.
Vinařská stodola ve své pokorné a konzervativní architektuře znovuobjevuje půvab tradičního tvarosloví i kompozičních principů a jedinečným způsobem tak vytváří citlivé a půvabné místo, vyhledávané místními občany i turisty.
Na stavbu byly použity tradiční stavební materiály (stará cihla pálená, dřevo, kovářské prvky) i tradiční stavební postupy (stavba kleneb i ručně stříkaná fasáda). Skládá se z těchto stavebních objektů – Galerie vína/Vinařská stodola, rotunda, spojovací chodby, zpevněné plochy, oplocení, terenní úpravy, náměstí v duchu výstavby historických náměstí v evropských metropolích. Součástí stavby byly realizovány kanalizace, vodovody, včetně vodních prvků (fontána, jezírko s padající vodou), přípojky nízkého napětí.
Podzemní část Vinařské stodoly je přístupná po monumentálním barokizujícím točitém schodišti, je ve svém interiérovém vyznění historického režného zdiva věnována provozu degustačního sklepa a centrální rotundy s nezbytným zázemím pro podzemní i nadzemní část objektů. Ve vrcholu rotundy je pak kruhový „okulus“, který se nazývá také „božím okem“ symbolizující „boží prozřetelnost“ nebo „slunce“. Ten je pak jediným zdrojem denního světla v rotundě. Zde je jednoznačná inspirace z římského Panteonu, včetně osmi vstupů, které jsme zakomponovali i zde.
Číslo 8 má také silný symbolický význam nejen v posvátné geometrii. Znázorněno bývá například jako nekonečno (ležatá osmička), osmiramenné hvězdy, osmiúhelník (symbolizující sloučení kruhu a čtverce - v posvátné geometrii někdy nazýváno jako kvadratura kruhu). Často bývá znázorněno číslo 8 také bájným hadem „uroborosem“. Tyto a další symboly jsou dále citlivě zakomponovány i nad rotundou v zadlážděném náměstí.
Investor dlouhodobě přemýšlel o reprezentativní a funkční vinařské prodejně a investici do prostoru pro milovníky vína a vinařské kultury, kteří si přijedou prohlédnout jedinečná historická a rekonstruovaná místa, kde se stovky let vyráběla a zrála vína. Vinařská stodola, jak se v průběhu jejího vzniku „překřtila“, tyto požadavky na uvítání návštěvníků, zajištění kompletního vinařského servisu a doplnění jedinečné prohlídkové trasy po vinařství CHÂTEAU VALTICE beze zbytku splňuje. Koncepčně tak celý komplex nadzemní části prodejny s přilehlou velkorysou plochou „vinařského“ náměstí a parkových úprav s vodním prvkem, stejně jako rozsáhlá podzemní část „chrámu vína“ s rotundou a s degustačními prostory a napojením na stávající prohlídkovou trasu po historických i moderních částech vinařství, zapadá do organismu celého vinařství a doplňuje ho o prostory a provoz, který byl před jeho výstavbou jen doplňkem celého fungování značky. Nyní jednoznačně pomáhá k důstojné a výraznější prezentaci přímo v místě sídla vinařství CHÂTEAU VALTICE.
Historický areál vinařství CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s. patří k základním pilířům vinařství nejen ve Valticích, ale na celé Moravě. Základy vinařství byly položeny minimálně ve 12. století na místech původního valtického hradu. K velkému rozvoji vinařství došlo pak v 15. století, když Lichtenštejnové rekonstruují v roce 1430 Zámecký sklep a budují vinařství po vzoru francouzského vinařského dominia typu „Château“ unikátní vinařský celek evropského formátu.
Další významný rozvoj vinařství na Moravě je zaznamenán v roce 1640, kdy Lichtenštejnové budují velký Křížový sklep, nad kterým později vyrostlo vinařství CHÂTEAU VALTICE.
Jistě ne náhodou tak na přesné ose spojující valtický zámek (jako rodové sídlo Lichtenštejnů) a romantickou stavbu valtické kolonády na Reistně vzniká významné vinařské centrum v celém regionu, postavené na Křížovém sklepě.
Místními i /cyklo/turisty masivně využívána spojnice historického náměstí Svobody a romantizující kolonády na Reistně a dále do Rakouska, předurčuje předprostor závodu v návaznosti na historické rozšíření ulice Vinařské jako jedinečnou možnost využití širokou veřejností.
Návrh vinařské prodejny, a degustačního sklepa CHÂTEAU VALTICE s ústředním motivem chrámu vína s rotundou plně respektuje jedinečnost místa, historické prvky i specifika Lednicko - valtického areálu. Stylizace do podoby „vinařské stodoly“ umožňuje umístit prostorově i provozně náročnou funkci do tradičního objemu jako hospodářského zázemí zámku, charakteristického horizontální hmotou s vertikálními akcenty vstupů a převýšené sedlové střechy ve sklonu v místě obvyklém. Umístění a orientace podnikové prodejny citlivým způsobem dotváří výše zmíněnou situaci a napravuje dotčená negativa, daná překotným historickým vývojem v druhé pol. 20. století.
Samotný předprostor vinařství je v návaznosti na „vinařské náměstí“ členěn do tří vzájemně provázaných funkčních celků. Směrem k městskému centru a zámeckému parku se areál otevírá přírodně - krajinářskou parkovou úpravou, která organicky přechází ve vlastní objem architektury, jak je pro Lednicko - valtický areál charakteristické. Dlážděná plocha vinařského náměstí ve středu s výrazným akcentem fontány a vzrostlé zeleně, poskytující návštěvníkům/turistům/cyklistům potřebný stín i místo k odpočinku, přechází objektem historické vrátnice v nově vysázený vinohrad, který celý areál i okolní zástavbu přirozeně začleňuje do měkkého svahu Reistny. Park, náměstí i vinohrad, byť v naprosté většině leží na pozemcích vinařství CHÂTEAU VALTICE jsou velkoryse poskytnuty k užití celé veřejnosti.
Kvalita stavebních prací byla zaručena výběrem zodpovědného generálního dodavatele stavby a prohlídkou jeho realizací staveb, kde byly použity nové i tradiční stavební technologie. Zejména se jedná o zednické práce s klasickou pálenou cihlou a výstavbu vzájemně propojených kleneb. Pálená cihla pak jako stavební materiál v díle naprosto dominuje. Zárukou kvalitního výsledku byly také pečlivě vedené kontrolní dny stavby a diskuse nad prováděním detailů, které pak tvoří jednotný výraz stavby.
Stavební materiály a výrobky dodané na stavbu byly voleny tak, aby naplňovaly představy a společný záměr investora a autorů díla o tom, jak historické vinařství prezentovat pro veřejnost a stvrdit i staleté tradice výroby vína v tomto prostoru a jejich přímou vazbu na současné vinařství. Jsou zde proto použity ty nejtradičnější materiály a technologie, jako je kámen, dřevo a cihla, byť některé jejich formy použití jsou použity v soudobém výrazu a nejedná se o historizující objekt v plném významu tohoto slovního spojení.
Přednost stavby spatřujeme především ve velkorysém řešení všech prostor objektu tak i přilehlého okolí a napojení na organismus města Valtice, které se nazývá hlavním městem vína. Jednoduchá a jasná forma vinařské prodejny ovládá nástupní prostor do areálu vinařství a měřítkem odpovídá velikosti a významu vinařství. Předností se může jevit i poměrně pečlivá koordinace technického vybavení objektu se stavebním provedením rozsáhlého díla, zejména pak provedení a funkčnost vzduchotechniky zajišťující vytápění podzemní části objektu a její koncové prvky zakomponované do promyšleného interiéru stavby. Tak jako na všech stavbách Lichtenštejnů se i zde pracuje velmi citlivě s historickou symbolikou založenou na principech posvátné geometrie.