kategorie:
Veřejný interiér I.
Jan Nemeček, Michal Froněk, Martin Klanica, Martin Valíček, STUDIO OLGOH CHORCHOJ, www.olgojchorchoj.cz; ARTĚL spol s r.o.
fotograf:
Honza Zima, Kuba Zeman a Jan Čihák
BAR FORBÍNA, PRAHA
Koncept baru je formován přímým sousedstvím s Národním divadlem. Název Forbína totiž označuje část jeviště před oponou. Původně šlo o restauraci, která se v průběhu 90. let proměnila v hospodu, jejíž provoz byl ukončen výbuchem plynu v sousední budově.
Posledních deset let byly prostory zničené a opuštěné. Forbína nyní doplňuje dvojici známých podniků ve stylu art deco– kavárnu Slavii a restauraci Parnas.
Dispozice prostoru funguje jako podlouhlá loď, členěná do čtyř traktů pomocí trámů, sloupů a okenních šambrán. Toto členění se ale propisuje i do provozu a fungování baru. Návrh je definován přáním klientů vytvořit potemnělý večerní bar, kde budou všichni mezi sebou plynule korzovat a kde se odstraní bariéra mezi návštěvníky a barmany. Proto je hned v prvním traktu za oponou umístěn chlazený kamenný bar na sekt, u kterého návštěvníci společně čekají na usazení.
Další dva trakty protíná těžký kamenný barový pult. Požadavkem na spojení barové a pracovní desky do jedné výškové úrovně vzniká přehledný pult bez bariér, čímž mizí tradiční hranice mezi návštěvníky a personálem baru. Příprava drinků je díky tomu po vzoru „open kitchen“ odkryta všem z celého baru. Poslední trakt je vyčleněn pro lounge.
Jediný dochovaný prvek původního interiéru tvoří palisandrová obložení oken, která mezi sebou vytvářejí niky k sezení. Na šambrány kolem oken navazuje nový palisandrový obklad dále do interiéru. Na obkladu je použita vzácně viditelná tradiční technologie intarzií – skládání tenkých plátků dřevěných dýh do obrazců. Intarzie s poetikou magické zahrady navrhl ilustrátor Michal Bačák. Ilustrace v sobě prolínají svět mýtických zvířat a atmosféru nočního baru. Tradiční řemesla by dnes měla podle našeho názoru reflektovat současné technologické možnosti, a proto jsou v nich použity kromě dýh i kovové prvky a prosvícená barevná sklíčka ve formě měsíců a planet rozsvícených nad krajinou.
Čtyři atypická skleněná světla zvýrazňují členění prostoru. Poslední, páté, akcentuje samotný bar. Do čisté skloviny je nasypána obyčejná potravinářská soda, která vytvoří jemné bublinky, a tím se sklo rozperlí jako drink.
Důležitou stránku kvality baru hraje i udržitelnost. Proto jsou použité přírodní materiály jako kámen, dřevo a kůže, doplněné o trvanlivý mobiliář. Architektura baru splývá společně s unikátními drinky týmu lidí z Forbíny ve výjimečný zážitek