kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Ing. arch. Katarína Lupták, ARCHITEKTONISKÁ DIELŇA COLLEGIUM s.r.o.
fotograf:
Jakub Čaprnka
VILA KAROLINENHOFF, HAINBURG
Reprezentační vila z dob Rakousko-uherské monarchie, která je součástí rozlehlé farmy, poskytuje soukromí majiteli i jeho hostům. K příležitostným slavnostním událostem slouží dokonce vlastní zážitková kuchyně.
Vila je součástí farmy, která kromě rozlehlého sadu, chovu včel, produkce zemědělských plodin, chovu ovcí a drůbeže využívá obnovených prostor stodoly a skladů k pořádání společenských akcí.
Podle dostupných fotografií a historických podkladů byla farma založena na začátku 20.století. Majitel byl úspěšným farmářem, v té době vlastnil zemědělskou půdu o rozloze až 100 ha a měl vášeň pro cestování. Malé příhraniční městečko Hainburg bylo v této době součástí Rakousko-Uherské monarchie, v současnosti má výbornou dostupnost do Maďarska a na Slovensko. Jeho potomci v 60. letech postupně upravili farmu na velikost současných hranic, ukončili chov domácích zvířat a v 80. letech přestavěli původní reprezentativní sídlo necitlivými zásahy pro potřeby dvoučlenné domácnosti. Současný majitel odkoupil statek i s obytnou vilou v zanedbaném stavu, přičemž vila nebyla několik let obydlená.
Současná farma má plochu 1,5 ha s ambicí rozšíření na dvojnásobek. Do projektu jsme vstoupili, když hospodářská část farmy byla již zrekonstruována a areál začal poskytovat prostor pro letní sezónní akce. Původní vila byla očištěna na „cihlu“, majitel zrealizoval stavební práce, které se zaměřovaly na podlahové (suterén) a střešní izolace. Původní zachované prvky vily (kamenné schodiště s jednotlivými stupni zapuštěnými do nosného zdiva, stropní světlíky v centrální hale a podkroví, zámečnické práce zábradlí a masivní interiérové dveře) ostře kontrastovaly s dodatečně realizovanými necitlivými úpravami, realizovanými levnými prvky a konstrukcemi. Tyto prvky jsme očistili a obnovili, jejich vzhled, design a přepracování se staly inspirací pro budoucí výraz obydlí. Návrh kladl důraz na řemeslný detail a úctu k řemeslu. Všechny prvky interiéru (truhlářské, zámečnické, kamenářské, sklenářské, šperkařské, umělecké) se vyráběly po mnoha konzultacích mezi architektem a řemeslníky ze Slovenska a Čech.
Samotná vila slouží majiteli k reprezentačním účelům a rozkládá se na třech podlažích. Nejsoukromější část majitele je v podkroví, které je řešeno jako otevřený prostor, přičemž oddělen je jen prostor toalety a části koupelny.
Hostinské apartmány (nazvané po čtyřech slovenských objevitelích - Štefánik, Murgaš, Kempelen, Banič), společenská knihovna, jídelna a obývací pokoj se nacházejí na zvýšeném přízemí s výhledem do zahrady. Jejich prostory jsou zároveň galerií a místem pro umělecká díla.
První podlaží, zčásti zapuštěné do terénu, slouží ke společenským setkáním a je vybaveno zážitkovou kuchyní s oddělenou vinotékou. Technické prostory chytré elektroinstalace, vzduchotechniky, chlazení a vytápění jsou umístěny v dodatečné podzemní přístavbě k objektu.
Prostory jednotlivých podlaží jsou propojeny původním kamenným schodištěm, zpřístupněny přes prosklený hlavní vstup a končí průhledem do přiznaného krovu věže.