13.03.2025

VILA KAROLINENHOFF, HAINBURG

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Katarína Lupták, ARCHITEKTONISKÁ DIELŇA COLLEGIUM s.r.o.

fotograf:
Jakub Čaprnka

VILA KAROLINENHOFF, HAINBURG

Reprezentační vila z dob Rakousko-uherské monarchie, která je součástí rozlehlé farmy, poskytuje soukromí majiteli i jeho hostům. K příležitostným slavnostním událostem slouží dokonce vlastní zážitková kuchyně.

Vila je součástí farmy, která kromě rozlehlého sadu, chovu včel, produkce zemědělských plodin, chovu ovcí a drůbeže využívá obnovených prostor stodoly a skladů k pořádání společenských akcí.

Podle dostupných fotografií a historických podkladů byla farma založena na začátku 20.století. Majitel byl úspěšným farmářem, v té době vlastnil zemědělskou půdu o rozloze až 100 ha a měl vášeň pro cestování. Malé příhraniční městečko Hainburg bylo v této době součástí Rakousko-Uherské monarchie, v současnosti má výbornou dostupnost do Maďarska a na Slovensko. Jeho potomci v 60. letech postupně upravili farmu na velikost současných hranic, ukončili chov domácích zvířat a v 80. letech přestavěli původní reprezentativní sídlo necitlivými zásahy pro potřeby dvoučlenné domácnosti. Současný majitel odkoupil statek i s obytnou vilou v zanedbaném stavu, přičemž vila nebyla několik let obydlená.

Současná farma má plochu 1,5 ha s ambicí rozšíření na dvojnásobek. Do projektu jsme vstoupili, když hospodářská část farmy byla již zrekonstruována a areál začal poskytovat prostor pro letní sezónní akce. Původní vila byla očištěna na „cihlu“, majitel zrealizoval stavební práce, které se zaměřovaly na podlahové (suterén) a střešní izolace. Původní zachované prvky vily (kamenné schodiště s jednotlivými stupni zapuštěnými do nosného zdiva, stropní světlíky v centrální hale a podkroví, zámečnické práce zábradlí a masivní interiérové ​​dveře) ostře kontrastovaly s dodatečně realizovanými necitlivými úpravami, realizovanými levnými prvky a konstrukcemi. Tyto prvky jsme očistili a obnovili, jejich vzhled, design a přepracování se staly inspirací pro budoucí výraz obydlí. Návrh kladl důraz na řemeslný detail a úctu k řemeslu.  Všechny prvky interiéru (truhlářské, zámečnické, kamenářské, sklenářské, šperkařské, umělecké) se vyráběly po mnoha konzultacích mezi architektem a řemeslníky ze Slovenska a Čech.

Samotná vila slouží majiteli k reprezentačním účelům a rozkládá se na třech podlažích. Nejsoukromější část majitele je v podkroví, které je řešeno jako otevřený prostor, přičemž oddělen je jen prostor toalety a části koupelny.

Hostinské apartmány (nazvané po čtyřech slovenských objevitelích - Štefánik, Murgaš, Kempelen, Banič), společenská knihovna, jídelna a obývací pokoj se nacházejí na zvýšeném přízemí s výhledem do zahrady. Jejich prostory jsou zároveň galerií a místem pro umělecká díla.

První podlaží, zčásti zapuštěné do terénu, slouží ke společenským setkáním a je vybaveno zážitkovou kuchyní s oddělenou vinotékou. Technické prostory chytré elektroinstalace, vzduchotechniky, chlazení a vytápění jsou umístěny v dodatečné podzemní přístavbě k objektu.

Prostory jednotlivých podlaží jsou propojeny původním kamenným schodištěm, zpřístupněny přes prosklený hlavní vstup a končí průhledem do přiznaného krovu věže.

Číst více

Partneři

PARTNER DESIGNU CENY

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNER

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

OFICIÁLNÍ VŮZ

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše