kategorie:
Interiér roku LD Seating (kanceláře a cowork)
Martin Nagy, IO PARTNERS SLOVAKIA, www.iopartners.com ve spolupráci s Mira a Peter Maukš, MAUKŠ INTERIOR DESIGN STUDIO, www.mauks.sk
fotograf:
Diana Kakaru Dobrescu
DELOITTE, BRATISLAVA
Dominantní monolitická hmota vstupní recepce odkazuje na DNA firmy Deloitte, symbolizuje stabilitu a prezentuje firmu jako zodpovědného a spolehlivého partnera se silnými hodnotami, který je schopen vnímat a nastavovat současné trendy.
Naším cílem bylo vytvořit prostory, kde se pojí estetika s funkcionalitou, kde je každý detail promyšlený a odráží vize a hodnoty klienta. Prostory, ve kterých dochází k symbióze mezi moderností a přirozenými prvky, čímž bychom dosáhli nového standardu kvality.
I přes optimalizaci rozlohy a změnu počtu pracovních míst se nám podařilo zachovat komfort zaměstnanců, což bylo jednou z největších výzev projektu. Prostory mají svou pevnou strukturu, ale zároveň nabízejí flexibilitu sdílení, což umožňuje efektivnější komunikaci a spolupráci mezi zaměstnanci. Akustické obklady a závěsy zajišťují nejen vizuální estetiku, ale také zvukovou pohodu.
Zohledněny byly i požadavky klienta na přítomnost zelených prvků a udržitelnost. Funkční nábytek z bývalé kanceláře byl upraven a zakomponován do nové centrály. Zelené a přírodní prvky jsou doplněny tlumenými, zemitými barvami, což vytváří atmosféru pohody a souladu s přírodou.
Podlahy ve společných prostorách jsou zdobeny mikrocementem, který dotváří industriální a moderní charakter. Otevřené stropy a designová svítidla zajišťují jedinečnou atmosféru, přičemž speciální svícení s biodynamickými vlastnostmi přispívá ke změně intenzity a barvy světla během dne.
Důležitou součástí prostor jsou také dvě terasy, které nejsou jen místem odpočinku, ale také prostorem pro setkání s klienty, čímž se zvyšuje komfort a interakce v kanceláři.
Martin Nagy, Architect iO Partners Slovakia
Hlavním inspiračním zdrojem pro nové sídlo firmy Deloitte byla příroda a její základní organické tvary – kruh, oblouk a křivka.
Autoři konceptu to vnímali to tak, že v silně urbanizované zástavbě, v lokalitě business centra, je esenciálně vnášet a zapracovat do interiéru vylazující, harmonizující biofilické prvky, s čímž jsme se plně ztotožnili.
V projektu jsme byli zodpovědní za výběr materiálů, skladbu barevností a textur a doladění designu atypických prvků nábytku tak, aby byl nastavený koncept v maximální možné míře dotažen a dopovídán v každém detailu, ve kterém s ním uživatel (zaměstnanec) přichází do každodenního styku.
Peter Maukš – Design Studio
Tvary a textury/biofilie
Dominantní monolitická hmota vstupní recepce odkazuje na DNA firmy Deloitte, symbolizuje stabilitu a prezentuje firmu jako zodpovědného a spolehlivého partnera se silnými hodnotami, který je schopen vnímat a nastavovat současné trendy.
Oblý sochařský tvar recepčního pultu s povrchem z tónované stěrky tvoří kompaktní celek se stropem nad ním. Na stropě recepce levituje efemérní nepravidelná křivka lehkého svítidla. Celou hmotu recepce a zázemí za ním popisuje průběžná liniová svítilna, která stejně jako všechna biodynamická svítidla v prostoru mění svou intenzitu a barvu během dne.
Dynamická křivka schodů vstupní recepce nás plynule vede přes spojovací koridor do oddechové zóny pro zaměstnance, na terasy a do dalšího traktu.
Celkovou materialitu doplňuje mikroterazzo použité na schodech, které je praktickým povrchovým materiálem ideálním pro biomorfní tvary.
Parketový způsob pokládky vinylové podlahy v oddechové a klientské zóně má navodit pocit domácí pohody.
Minimalistický nábytek na míru s ergonomickým designem bez rušivých prvků umožňuje jeho intuitivní používání. Promyšlené vnitřní uspořádání maximalizuje praktické využití úložného prostoru na 100%.
Kompozice úložného nábytku volně stojícího v prostoru pracuje s vertikálou – nosné sloupy – a vyosenou horizontální hmotou. Oválné tvary nábytku jsou odlehčené zavěšením nad podlahou a jsou podepřeny pouze subtilníma nohama.
Dekorativní závěsná svítidla byla vybírána s cílem vnést do interiéru biofilické prvky – stylizované abstraktní tvary listů a bublin, připomínky letu svatojánských mušek na vrcholu léta a autorská svítidla z ručně ohýbané jasanové dýhy od slovenského designéra Michala Hanuly. .
Biofilické prvky doplňuje autorský návrh florálního (rostlinného) dekoru, který byl frézován do akustického obkladu na stěně recepce. Dekor koberce v zasedačkách zase připomíná úhledné pískové cestičky v zenových zahradách.
Důraz na ekologičnost a koncepční záměr opětovného použití kancelářského nábytku se promítl do originálního řešení. Repasováním meetingových a konferenčních stolů vznikly kousky, které vyhovují novým prostorám. Sedací nábytek byl přečalouněn novými potahovými látkami a stále dobře sloužící kvalitní pracovní židle byly kus po kusu otestovány, vyčištěny a seřízeny. Díky recyklaci jsme opět využili téměř 80% původního nábytku. V prostoru je zrealizována i síť zabudovaných staniček se sběrnými nádobami na separovaný odpad s pohodlnou dostupností z každého místa. Samozřejmostí jsou úsporné baterie a světelné zdroje.
Barva
Pracovali jsme se světlou neutrální paletou přírodních barev, která byla v některých plochách téměř monochromatická.
V pracovních zónách dominuje světlá bílo-šedá barevnost na odhalených stropech, nábytku a podvěšených akustických oblacích, což přispívá k prosvětlení pracovišť a celkovému svěžímu pocitu vzdušnosti.
Kontrastním prvkem v prostoru je sytá lomená zemitá barva na odhalených stropech oddechových a klientských zón. Interiér tak dostal potřebnou hloubku a vyvážený vizuální dojem. K neutrální zemité barevné paletě jsme přidali živou a bohatou šťavnatou barvu interiérové zeleně. Velké listy rostlin, umístěné záměrně tak, aby přitáhly pozornost, působí výrazně dekorativně. Velkoplošné zrcadlo na stěně v oddechové zóně bylo záměrně instalováno tak, aby zvětšovalo prostor a odráželo předělující paraván z živých popínavých rostlin.
„Smart“ řešení se zakomponovala do několika návrhů. Elektronická karta slouží jako vstupní karta, karta pro ovládání výtahu a vstupu do garáže, elektronický klíč na skříňky, karta pro používání tiskáren. Všechny zasedací místnosti jsou vybaveny rezervačním systémem a moderní technologií pro video konferenční hovory.
Závěr
Panoramatické výhledy nabízejí vizuální propojení s hradem, Kamzíkem, s živým ruchem mostu Apollo v dálce a příjemným, až meditačním rytmem lodní plavby na Dunaji.
Věříme (jsme přesvědčeni), že nový sofistikovaný design interiéru v duchu „quiet luxury“ s neutrální barevností a uklidňujícími oblými tvary pozvedne každodenní pracovní rutinu zaměstnanců Deloitte na nový level plný jemné pohody a optimismu.